📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Veškeré vybavení z řady SOG je posvěcené ze strany US Special Forces a i u neméně legendárních Navy Seals, pro než je SOG dodnes nožem jasné volby. I dnes je SOG nošen profesionály i amatéry po celém světě s vědomím, že zvládne i ty nejhorší situace, jenž vám život připraví.

Historie společnosti SOG začíná ve Vietnamu, kde byly členové jedné z tajných jednotek USA pro speciální úkoly (známí jako MACV-SOG) vybaveni speciálním bojovým nožem pro své mise do džungle v rámci skrytých tichých operací.

O nějaké ty roky později (jmenovitě to bylo až léto 1986), tento nůž inspiroval mladého designéra jménem Spencer Frazer k založení firmy, jenž je dodnes známa jako SOG Specialty Knives.

A jaký je jeho / její hlavní cíl? Zreprodukovat zcela dokonalým stylem původní SOG Bowie nůž a tímto vzdát hold lidem i jednotkám, jenž mu daly vzniknout a používaly ho. To, co začalo, jako jednotlivá speciální „připomínací“ akce a nožový model, se časem rozvinulo v podobu, v jaké známé SOG i dnes – do podoby nespočetných inovativních nástrojů, jenž jsou dodnes naprostá špička na trhu, co do materiálu, užitnosti i stylu.

Veškeré vybavení z řady SOG je posvěcené i ze strany US Special Forces a i u neméně legendárních Navy Seals, pro než je SOG dodnes nožem jasné volby. I dnes je SOG nošen profesionály i amatéry s velkým sebevědomím, i do těch nejvíce náročných situací po celém světě a s vědomím, že si poradí se vším, na co jeho uživatel narazí. Nože SOG jsou ukovány i tradicí, vytvrzené v poli a ctěné jeho uživateli.

Je jedno, zda právě ochraňujete další, jdete na epický lov s lukem, rvete se s nějakou otravnou záležitostí v práci, nemusíte se obávat, že by vám v této věci nebyl SOG perfektním společníkem!

Jaké technologie SOG používá?

Ocel CPM S35VN – v USA vyvinutá ocel, jenž déle drží ostří, má vyšší odolnost proti opotřebení a vyštipování ostří, přitom všem se dobře ostří.
Ocel S30V – prášková ocel, do níž byly přidány ještě látky zabraňující dále korozi a opotřebení: vyrábí se dnes typicky z 1,45 % uhlíku, 4 % vanadu, 10,5 % karbidu chrómu. Je to jedna z nejlepších ocelí pro univerzální nože, která je mimořádně vhodná pro nejširší nasazení běžnými uživateli.
Kryogenické ošetřování – tento speciální výrobní proces SOG zvaný kryogenické ošetřování je o tom, že se během něj sníží teplota daného nože na -185°C a zase se hned nato zvýší na pokojovou teplotu. Tento proces „oživuje“ ocel na atomové úrovni, což se ve finále podepisuje na zvýšené fyzické odolnosti a vyšší odolnosti na opotřebení. Ostří nože se taktéž déle drží a vykazuje na mikroskopické úrovni menší úroveň mikro-fraktur a vyštipování ostří.
SOG Assisted Technology™ - pod zkratkou „S.A.T.“ se ukrývá Sog Assisted Technology, která využívá vyvážení dvojice navzájem si odporujících silně napnutých proti-pružin. Když zahájíte otevírací akci, síla pohánějící vaše ostří k otevření se stane větší, nežli síla, co se jej snaží udržet na místě, takže dojde k tomu, že se ostří bleskurychle otevře, jakmile se překročí hranice, zdánlivě samo od sebe.
The Arc-Lock™ - uzavírací mechanismus, co je obojetný pro praváky i leváky a zároveň poskytuje i bezpečné vlastnosti, jenž žádný příznivce nožů prostě nemůže neocenit (je třeba zdárně otestovaný až na téměř půltunové závaží – měřeno v zámku – což dalece překračuje jiné typy fixace). Též se dá nanejvýš hbitě otevřít i opět uzavřít jedinou rukou. Celé to je samozřejmě maximálně bezpečné pro vaše prsty. A další pozitivum tohoto typu nožové pojistky je i to, že se nůž snáze rozebírá a čistí pro olejování.
Compound Leverage™ - tato proprietární technologie společnosti SOG funguje za využití vícero speciálně umístěných otočných čepů, jenž generují větší pohyb ve srovnání s pohybem běžným klešťovým (asi tak dvojnásobek u běžného multi-toolu). Díky tomu je sekání a štípání snazší a pocitově lehčí.
Sharpening Rod in Handle – pakliže u vašeho modelu najdete právě toto, pak má v sobě šroubovací brousící tyčinku v držadle. Tou ho může přirozeně brousit dle uvážení.
Double Tooth Saw + Rotating Blade – SOG Double Toothe Saw design je dalším promyšleným zlepšovákem firmy SOG. Každý zub je zde totiž po-otočen jakoby na jinou řeznou stranu (většinou je běžná pila koncipována svými zuby tak, že řeže buď v tahu dopředu anebo v tahu směrem dozadu), v praxi tak dochází k tomu, že se pila zachytí překvapivě dobře do materiálu a přesto v něm nepříliš snadno při řezání uvízne a zachytí se.
Saw Back – tyto nože jsou vybaveny na zádech plnohodnotnou pilkou, jenž opravdu hluboko zařezává a i si tuto hlubokou řeznou stopu udržuje.
Ocel San Mai Stainless Steel – „San Mai“ znamená vrstvená ocel. Obsahuje velmi tvrdou ocel v jádře, která je obklopena v měkčím a odolnějším vnějším materiálu. Díky tomuto přístupu je nůž jednak s extrémně tvrdým vystupujícím ostřím, které ovšem může být zároveň neuvěřitelně pružné okolo. Kombinace obou ocelí jsou doslova nekonečné, stejně jako pocit z nich.
Automatic – tyto nože bývají vybaveny výsuvným anebo skládacím ostřím v držadle, které se automaticky otevře po stisknu pružiny / tlačítka / páky na držadle.
Ocel VG-10 – známá japonská ocel považovaná za první třídu. Obsahuje hodně vanadu, díky kterému má odolnost. Ocel je speciálně navržená pro kuchařské nože nejvyšší kvality. VG-10 se dá nabrousit do velmi jemného ostří, které je přitom zároveň i neuvěřitelně vytrvalé: pro příklad, může si zachovat tvrdost RC 60 a přitom se nestane křehkou.

Zobrazit filtr produktů
Přehrát video:Zobrazit detail produktu
Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny
Filtr
Dostupnost
Cena
Barva
Značka
Délka v zavřeném stavu
cm cm
Celková délka
cm cm
Hmotnost
kg kg
Materiál čepele / nástrojů
Materiál rukojeti
Materiál