📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Od poučné historie po současnou výrobu se karimatky značky Therm-a-Rest neustále vyvíjí a zlepšují. Příběh dvou inženýrů, kteří díky tomu, že přišli o práci, založili dnes již světově proslulou značku, je stále inspirující.

Americký výrobce Therm-a-Rest letos oslaví 45. výročí od svého založení. Specializuje se na výrobu špičkových karimatek, ať už pěnových, nebo nafukovacích a samonafukovacích.

Trocha historie

Psal se rok 1971. Mamutí podnik na výrobu dopravních letadel Boeing, sídlící ve městě Seattle, oznámil největší propouštění zaměstnanců v historii podniku, na 50 000 zaměstnanců přišlo o práci. Mezi čerstvě nezaměstnanými se najednou ocitli i dva mladí inženýři Jim Lea a Neil Anderson, kteří nedočkavě dychtili po nové práci. Obrátili se na svého přítele, horolezce Johna Burroughse, aby jim vnuknul nějaké nápady. John jako horolezec věděl, že celý svět čeká na lepší podložku na spaní.

„Chtěl jsem matraci, která by byla lehká, teplá, a zároveň pohodlná“, říká John.

Jim a Neil tuto jeho výzvu přijali. Jednoho dne Jim pracoval na zahradě, a když si chtěl kleknout na polštář, kterým si podložil kolena, všiml si, jak se z něj vytlačil vzduch. To byl ten okamžik záblesku. Jim si uvědomil, že pěna z otevřených buněk má tvarovou paměť. Nadšen tímto objevem, začal společně s Neilem pracovat na prvním prototypu „samonafukovací“ karimatky. V plánu měli vzít pěny z otevřených buněk a vložit ji mezi dva kousky vzduchotěsné tkaniny.

Za kvalitu je třeba si připlatit

Pomocí starého sendvičovače natavili tkaninu a pěnu do sebe a vznikl tak vzduchotěsný sendvič. Přidali ještě ventil a první prototyp na testování byl hotov. Trvalo měsíce testování a úprav, než představili první dokonalý model.

Therm a Rest je firma, která sídlí ve městě Seattle na západním pobřeží USA, na úpatí Skalistých hor. Veškerá produkce pochází z dílen v USA, nebo sesterské pobočky Cascade Designs v irském Corku.

Therm-a-Rest ve své kategorii patří k tomu nejlepšímu, co je na trhu k dispozici. Pro snadnou orientaci v nabídce je u každé "Thermarestky" uvedena hodnota tepelného odporu R. Čím vyšší číslo, tím lepší izolace. Nevýhodou karimatek Therm a Rest je vyšší cena. Ta je ale vyvážena doživotní zárukou, jež firma poskytuje ke každé karimatce.

Zobrazit filtr produktů
Přehrát video:Zobrazit detail produktu
Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny
Filtr
Dostupnost
Cena
Barva
Značka
Délka
cm cm
Šířka
cm cm
Tloušťka
cm cm
Hmotnost
kg kg
Materiál