📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jak přežít řádění masového střelce?

26. června 2020Rady a tipyHájek PetrDoba čtení 16 minut

I když jsou výskyty aktivních masových střelců velmi vzácné (pokud nepočítáme státy typu Irák a jeho polovojenské útoky na narušitele ze západu), tak z pohledu vysloveně civilního to s nimi není tak zlé. Je to sice fenomén vzácný, ale poslední dobu nabývá na popularitě a určité pravidelnosti. 

Pistol s opaskovým pouzdrem

Pokusit se zastavit masového střelce střelbou v šílejícím davu je náročné i s dobrou zbraní, ale pokoušet se o to s něčím opravdu malým může být až nebezpečné. Musíte s ní mít opravdu hodně natrénováno, abyste se na její přesnost mohli spolehnout, stejně jako na to, že nepropadnete panice.

Není to tak dávno, co k něčemu podobnému došlo v Ohiu a Texasu v USA a jsou zde také četné útoky po světě. A pokud záběr rozšíříme i na rabující ozbrojené skupinky a jejich přestřelky vzájemné při vyřizování účtů, tak je to ještě o něco horší. Střelba do lidí v masovém měřítku se v moderní společnosti zkrátka občas děje a i vy musíte být připraveni nezaváhat a reagovat na ni.

Jak se připravit na aktivní střelce a teroristické útoky?

Žijeme ve stále více nebezpečném světě. A proto je stále menší (pro případné útočníky) k překonání vzdáleností. Od doby, co lidstvo vymyslelo letadla, je to jen otázka hodin objevit se někde a ne dní až týdnů jako před sto lety. 

Svět, v němž budou vyrůstat vaše ratolesti, je bezpochyby mnohem agresivnější, nežli co si pamatujete asi vy. 

Situační povědomí je klíčem k vašemu survivalu

Být schopen se bránit během útoku masového vraždícího střelce začíná s tím, že musíte mít dobré situační povědomí. Tedy, musíte si být stále dobře vědomi toho, co se okolo vás děje. 

Stejně jako v případě toho, když se člověk nechtěně přimotá k nějaké davové akci, je na vaší straně výhoda znalosti lokálních ulic a prostředí na rozdíl od útočníka (pokud samozřejmě nejste na dovolené). 

Znát vaše okolí, to je to nejdůležitější, co můžete kdykoliv udělat. 

Proto ještě před tím, nežli vstoupíte na nějaké veřejné místo, důkladně sledujte lidi okolo a situaci. Pokud je cokoliv mimo váš obvyklý pocit normálnosti a vašim vnitřnostem zde něco říká, že zde něco nesedí, tak jim důvěřujte a nechoďte sem. 

Najděte si čas na naučení obranné střelby a taktiku moderních přestřelek

Pokud chcete tuto věc vyřešit bez zbytečného zranění dalších lidí (nastavování druhé tváře není dokonalá technika…), je logické, že toho dosáhnete nejsnáze tak, když někdo z těch kladných a dobrých hochů bude vyzbrojený a trénovaný. Opět pozor na dovolené – když vytáhnete zbraň někde, kde ji nesmíte nosit, budete mít jistě co vysvětlovat. Radši před cestou nastudujte místní zákony.

Klíčem k vaší připravenosti není jen pochopení dané hrozby, ale také si musíte najít čas na to, abyste v podobné stresující situaci správně zareagovali a nezpůsobili více škod než užitku. Abyste toho skutečně dosáhli, bude to bezpochyby chtít zúčastnit se nějakého střeleckého kurzu, jenž podobné odezvy aktivně trénuje a řeší. 

Muž s dlouhou zbraní na zádech a psem v přírodě

I když představa vašeho dlouhodobého přežití s dlouhou zbraní vypadá maximálně romanticky, tak má i mnohé nevýhody: pokud ponesete 20 kg tašku jen zbraní a munice, tak zbytečně spálíte denně tisíc kalorií jen na to. Výstřel zažene zvěř ze širokého okolí a přitáhne lidi (též bezpochyby ozbrojené – k tomu docházelo za velké USA krize často). Dvacet nábojů do brokovnice váží kilo, takže abyste s ní přežili lovem, musíte jich mít tisíce na rok (a uneste jich tak na týdny maximálně). Není proto divu, že stále více moderních lovců dává v USA přednost tradičnímu luku a kuši (v nouzi si vyrobíte tětivu apod. na rozdíl od moderních kladkových verzí)

Během tréninku musíte uvážit každý aspekt případného střetu s aktivních střelcem. To znamená, jít dále než jen za znalost střílení: změna pozice pouzdra i s pohledem na terč, volání policie a zároveň držení útočníků v šachu, práce s improvizovanými zbraněmi (jenž máte asi okolo), boj zblízka, rychle zvládat stres, … To jsou všechno místa, kde je vhodné (ba nutné) jít nad základní rámec programu. 

Automaticky hledejte východy kdekoliv jste

Část toho, jak si být vědomý situace, je i to, vědět, jak se dostat rychle odněkud, když se věci stanou velmi zlými. Kdykoliv tedy půjdete do nových oblastí, tak sledujte a poznamenejte si ve svém mozku veškeré místní možné cesty sem i zpět. Pokud se věci stanou rychle zlé (výbuch), tak nezaváhejte a zmizte. I tato jediná automatická akce pro vás může být rozdíl mezi smrtí a životem, je to tedy něco, co byste opravdu nikdy a nikde neměli podcenit. 

Znejte dobře zvuky různých zbraní

Dokonce i tehdy, když je pro vás nepřijatelné se bránit zbraní (ať již z jakékoliv důvodu), tak je opět ve vašem vlastním zájmu, abyste co nejlépe věděli, jak zní střelba z moderních zbraní. A totéž logicky platí i pro vaši rodinu, jenž tam bude bezpochyby také.

Lidé po střelbě poblíž často říkají – „Myslel jsem, že tam někdo hází petardy!“ A to je právě ten detail, jenž vás může stát naostro život. Musíte okamžitě poznat hrozbu a jednat příslušným naučeným stylem. 

Vždy si dejte taktickou výhodu

Můžete tomu říkat paranoia, my tomu ale říkáme zase, jsme vždy připraveni! Když jste totiž v místech s bohatým rozpětím terčů: v divadle, na koncertě, na veřejném shromáždění, … je zde pár věcí, jenž se dá udělat v rámci maximalizace vašich šancí proti této smrtelné hrozbě. 

V první řadě, vyhněte se situacím, jenž se podle vás mohou zvrtnout v násilí – všechny ty demonstrace po pádu měny apod. I tak ale, zcela dokonale předpovědět hnutí šílencovy mysli je nemožné, takže aspoň se tomu snažte přiblížit. 

Vyhněte se událostem s vysokým podílem rizika

Šílenec, jenž chce spáchat tyto věci, tak s největší pravděpodobní hledá co nejvíce lidí pohromadě a pozornost médií. Stejně jako teroristi mají společné dva cíle: pozornost médií a co největší objem vražd. Šance, že se objeví na těch nejvíce „narvaných“ akcích, je tedy zdaleka nejpravděpodobnější. 

Když to tedy jen trochu půjde:

  • Vyhněte se ideálně všem otevřeným venkovním událostem – typu otevírací večery, … 
  • Nechoďte na vyprodané show a koncerty.
  • Nepřibližujte se k ostrým politickým výměnám názorům mezi dvěma lidmi na veřejnosti. 

Neudělejte ze sebe snadný cíl

Pokud přece jen jdete na nějakou tu větší akci jako je koncert, sportovní událost nebo letní kino apod., zvolte sedadla taková, jenž jsou co nejblíže k východu. To poslední, co potřebujete při masové přestřelce, je být uvězněn uprostřed davu nebo uprostřed řady sedadel. Vaše umístění je kritické pro vaši bezpečnost, takže jej opět nepodceňte:

  • Vyberte si sedadla poblíž východu.
  • Nikdy neseďte uprostřed davu.
  • Nevyčnívejte z davu libovolnou formou. 
  • Ujistěte se, že mezi vámi a rychlou cestou k ústupu nejsou žádné potenciální překážky.

Věřte svým instinktům

Máme instinkty z určitého důvodu. Nemálo z lidí mělo na nedávné přestřelce v Coloradu špatný pocit z toho, jak střelec vstupoval ozbrojený do místnosti, většina ho ale setřásla a myslela si, že je to součást programu před filmem. A i tehdy, když se již začalo střílet, stále si pár myslelo, že je to součást show. 

Pokud se vám tedy zdá opravdu cokoliv mimo své obvyklé koleje (proč má ten nervózní chlapík v létě dlouhý kabát?) a vaše instinkty vás varují, tak jim důkladně naslouchejte. Mají k tomu asi totiž dobrý důvod. Nečekejte tedy na rozuzlení, jak to dopadne (což je lidem přirozená vlastnost) a zmizte. 

Určitě ale zase nepropadněte zbytečnému plašení sebe i cizích lidí. 

Mužská ruka střílející z pistole

Pakliže se v jakémkoliv moderním státu rozhodnete na veřejnosti vytáhnout pistoli (opravdu stačí jen vytáhnout), čeká vás soud / řízení o oprávněnosti dané věci. Na druhou stranu, když to neuděláte, asi si jako slušný člověk budete to smrti vyčítat, proč jste to neudělali, jelikož pak by možná i někdo jiný z lidí / rodiny mohl žít?

Vyhýbejte se zónám beze zbraní

Asi to zní nelogicky, když jsme mluvili před chvílí o taktice, ale faktem je, že drtivá většina těchto útoků nastává v situaci, kdy jste v zóně, kde se nesmí nosit a používat zbraně. Šílenci, jenž toto páchají velmi dobře vědí, že v tzv. „gun-free“ zóně mají největší šanci na úspěch. Zkrátka, po právu zde očekávají nejmenší odpor.

Pokud se jim, tedy budete vyhýbat, tak tím lépe pro vás. I tehdy, když sem ale jdete, protože musíte (úřady a banky), tak mějte aspoň zbraň improvizovanou typu kvalitní pepřový sprej nebo teleskopický obušek. 

Jak přežít bezprostřední kontakt s masovým střelcem

Za oné konstelace, že k této nemyslitelné situaci dojde a vy se vyskytnete uprostřed této situace, tak je zde opět pár věcí, jaké vám zvýší šance na přežití.

Utečte – vaše první linie obrany

Toto je to nejdůležitější a nejlepší, co v dané situaci můžete udělat, a to utéct za každou cenu (abyste tam zase nenechali člena rodiny apod ale). Toto není hra ani trénink na střelnici nebo snad film, ale toto je reálná životní situace. Až začnou okolo vás létat střely, tak to poslední místo, kde chcete být, je poblíž střelce. 

Doufejme ale, že jste po cestě sem prostudovali možné úniky a v nastalé panice k nim automaticky vyrazíte. Když toho můžete dosáhnout, tak to samozřejmě proveďte. Pozor, ať tím nevzbudíte útočníkovu pozornost. Když jste venku, jděte / běžte dále – vzdálenost je v tomto případě váš přítel. Zavolejte policii posléze.

Zabarikádujte se – vaše druhá linie obrany

Ukrýt se před hrozbou, to znamená jít z cesty jakékoliv možné škodě. Když se z této situace nemůžete sami bezpečně dostat, tak nezbude, nežli se skrýt a opevnit. Tím myslíme schovat se do uličky za dřevěná / kovová / plastová sedadla. Snažte se být pro aktivního střelce neviditelní. 

Ve filmech a hrách často uvidíte hrdinu příběhu, jenž se vrátí zpět s ním bojovat zpoza stolu nebo jiného kusu nábytku. Ve skutečném životě dané věci nepřináší prakticky žádné krytí před střelami protivníka, natož z dlouhé zbraně. Je ale i tak velký rozdíl ukrýt se za velmi pevnou věcí typu betonová zeď anebo křeslem.

Zaútočte – vaše třetí linie obrany

Kritici této možnosti možná přijdou s tím, že byste nikdy neměli zaútočit na střelce. Když jste ale na místě, kde se nic dalšího nedá dělat (ani rychle utéct ani se bezpečně schovat), tak jaké další možnosti máte? Poté se již odmlčí každý… 

Problém těchto situací je, že zde jde opravdu o život a nemáte příliš na výběr. Třást se zde na zemi strachem vám situaci nevyřeší (a pro ostatní také ne). Pokud tedy dojde na lámání chleba a střelec střílí do davu, je na čase jednat rychle a rozhodně – je třeba jej zneškodnit před dalšími vraždami!

Pokud máte zbraň, tak jste bezpochyby právě na tento typ situace trénovaní. Nemá cenu zde řešit taktiku a vybavení, jelikož vás na to nic jiného dobře nepřipraví, jako skutečný trénink se zbraní. Musíte být schopni jednat fyzicky i mentálně správně v této věci. Prosíme, určitě nepodceňujte nutnost správného tréninku na střelnici. 

Po útoku buďte připravení rychle odejít do vhodnějšího úkrytu

I poté, co jste zdárně zneškodnili masového útočníka, tak nepolevujte v pozornosti. Je totiž možné, že má někde v davu / poblíž pomocníky. Je také možné, že ho další jistí na ulici. Šance, že by si to útočník rozmyslel a odešel sám je pochopitelně nevysoká.

Jsme šokováni tím, jak někdo uvnitř filmuje na smartphone v Coloradu přestřelku lidi utíkající před střelbou. Uniká nám, proč by si někdo jako první věc zde filmoval tuto tragédii? Jednak je to nechutné a za druhé, stále zde může být aktivní útočník / další útočníci. Zůstávat na místě nehody a v oblasti obětí nikdy není dobrý nápad! Filmovat to vše je ale vyslovená stupidita!

I když jsou tyto události stále relativně vzácné a jen občas se objeví v nějakém sousedním evropském státu, tak pořád to není riziko, jenž byste měli zcela podcenit a ignorovat. Ruku na srdce a buďte k sobě upřímní:opravdu není reálnější podobná věc s šíleným střelcem (viz před několika lety Slovensko a lékařská čekárna u nás) jako jiné vámi oblíbené scénáře, na které se patrně připravujete nyní? Tj. zombie, EMP, pád měny, pád dolaru, útok z vesmíru, sopka, … 

Bohužel, jak nám roste počet lidí na zemi, stejně tak zákonitě stoupá i počet šílenců zde. A určitě to není problém, jenž by se po čase snad zmenšoval.

Doporučené produkty

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny