🎄Tipy na vánoční dárky pro celou rodinu: vybírejte zde

Jak sbalit batoh při zahraničním výletu

14. května 2020Rady a tipyHájek PetrDoba čtení 12 minutPřečteno: 142x

Zabalit se na mezinárodní výlet, to není jen o tom, vzít si s sebou správné věci. Jsou zde i regulace ze strany leteckých společností, zákony cílové země a další drobnosti, jaké musíte zvážit při každé cestě do zahraničí (byť s batohem).

V tomto článku si probereme, co vzít, jak to sbalit a jak se porvat s regulacemi.

Eiffelova věž při východu slunce

Kamkoliv se rozhodnete vyrazit, tak ještě před tím, nežli to uděláte, důkladně si prostudujte vše okolo. Možná to řekněte i dalším přátelům v rámci „brainstormingu“, zda jste na nějaký detail nezapomněli. Navíc, teď v době uzavřených hranic, stejně máte asi času na rozdávání.

Co si vzít a sbalit na mezinárodní výlet?

Níže uvedený seznam je dobrý start. Přemýšlejte, jak si věci, co máte, budou stát proti klimatu, jenž vás čeká v klíčové lokaci a terénu, jaký zde hodláte zdolat. Solidní obutí a vodovzdorná bunda, by měly být na prvních místech, pokud jedete někam, kde se dají očekávat extrémní podmínky při počasí.

Spolu s vybavením, jaké si sbalíte na lokální výlety typicky s batohem, jsou zde některé extra věci, jenž zvažte při cestě do ciziny:

  • Elektrický adaptér / konvertor.
  • Ucpávky uší.
  • Rychleschnoucí ručník.   
  • Jednorázové hygienické kapesníčky.
  • Pantofle / trepky na pláž.
  • Kompletní oblečení pro cestu sem i domů.

Některé věci z vašeho seznamu bude možná lepší pořídit / pronajmout až po příletu. Většina zemí dostatečně rozvinutých bude mít věci typu spreje na hmyz, tekuté mýdlo, jídlo vhodné na cesty, … asi běžně k mání. Může být ale těžší najít vašeho oblíbeného výrobce, takže pokud jste u některých věcí velmi vybíraví (či např. alergičtí), plánujte dopředu.

Je jedno, kam jedete, vždy si vezměte i desítku nezbytností (navigace, čelovka, ochrana proti slunci, lékárnička, nůž, oheň, přístřeší, extra jídlo, extra voda, extra šaty). U mezinárodních výletů si zvlášť budete muset promyslet i vodu: je běžně pitná lokální voda, kam se chystáte? Pokud nikoliv, bude to chtít i nějakou tu filtrační jednotku. Vodu můžete vždy vyčistit díky plastovým pytlům a UV záření. A to ve městě i mimo civilizaci, ale chce to čas.  

Předpisy a regulace pro mezinárodní turistiku

Kupříkladu v USA jsou v užívání toho času tzv. „TSA regulations“, které platí vždy, když vylétáte z amerického letiště: zde vám asi může působit nejvíce bolesti hlavy vařič pro kempování. TSA předpisy vyžadují, aby byl prázdný a vyčištěný, což nemusí jít právě snadno (některé aerolinie je zakázaly prostě všechny, takže sledujete i svého dopravce dopředu online). Další problém je, že vám vařič mohou zabavit na letišti, pak tedy musíte mít záložní plán a vědět, kde jej sehnat v cílové oblasti. 

Hazardní materiály jako pepřový sprej a palivo pro vařiče zde nemůžete také vézt v letadle. Takže je popř. též budete muset získat až v místě (v některých zemích je i držení pepřového spreje nelegální, např. Velká Británie)

A pro cesty do zahraničí platí i to, že povolení pro import v určitém objemu platí opět pro každou zemi jiné, je tedy nezbytné prostudovat důkladně vaši cílovou lokaci na tyto předpisy a restrikce. Pokud u sebe nemáte příliš velké částky v hotovosti, objem tabáku nebo alkoholu, tak tehdy vám asi nejvíce vrásek způsobí jídlo. Sušené a komerčně balené věci plus granolové tyčinky jsou obecně v pořádku, ale možná bude lepší je koupit na místě, ať neriskujete pokutu a zabavení. Cokoliv berete z jídla, vždy to přihlaste k proclení, jelikož jinak vás za to může čekat pokuta! Cestování s vitamíny / multivitamíny, léky a suplementy je možné, ale mějte je v originálních obalech a zapínací průhledné kapse batohu nahoře / tašce a vždy jako příruční zavazadlo stále u sebe. Vezměte si k nim i kopie předpisů a neberte si více než potřebujete.

Některé země jako je Nový Zéland testují stany, boty do lesa a další outdoorové vybavení na nenativní biologické věci, jenž by zde mohly způsobit lokální katastrofu ekosystému. Raději tedy z nich oškrábejte bahno a další podezřelé věci. Opět kvůli pokutě nebo minimálně zdržení, nedejbože zabavení.

To, že splníte přepisy TSA a importu ještě ale neznamená, že jste za vodou. Obavy o bezpečnost poslední dobou způsobily, že stále více aerolinií je více striktní poslední roky, když přijde na nějaké vybavení a řada z nich zakazuje dokonce i takové věci jako jsou samoohřevné MRE a vařiče do kempu. Lithium-ionové baterie vám také mohou způsobit problémy. Pokud máte pocit, že by s něčím mohl být problém, raději se u daných aerolinií zeptejte dopředu, ať vám nehrozí riziko zabavení a poplatku. 

Co se týče váhy a rozměrů zavazadel, tak když se opět podíváme třeba na USA, tak zde si můžete v ceně mezinárodně převážet maximálně zavazadla těchto parametrů: (testovanou!) tašku s váhou do 22,7 kg a velikostí 114,3 cm a malý osobní předmět, jenž se vejde pod sedátko před vámi. Rozměry i váhová omezení se ale liší společnost od společnosti, takže se budete muset zeptat. Pamatujte také na to, že oblastní aerolinky často mají striktnější pravidla než mezinárodní. Ověřte si to pro opravdu všechny lety s přesednutím po trase, jenž vás čekají. 

Mnoho z budgetových linek v Evropě a Asii dnes ale často nabízí režim, kdy si můžete vybrat a zaplatit jakou váhu chcete. I zde jsou ale poplatky nižší, když je zaplatíte dopředu.

Žena s batohem v ulici rušného města

Vyrazit dnes do ciziny není až tak náročné jako dříve. Tím spíše na pár dní za turistikou. Pro někoho je to ale morální dilema, zda dále zatěžovat planetu zbytečnou cestou. Na druhou stranu, jedině cestováním poznáte svět, jeho lidi a tajemství.

Jak se sbalit pro mezinárodní turistiku?

Jedna z prvních otázek pro vás by měla být tato: Potřebuji opravdu vše pořád nosit stále u sebe? Nebo je zde místo, kde si můžete extra věci schovat, když jste na trase? Pokud si najímáte auto nebo průvodce, tak se leckterá podobná otázka vyřeší poměrně záhy.

Pakliže je váš itinerář více otevřený, asi si budete chtít zjistit možnosti pro lokální uložení anebo budete muset cestovat nalehko. Mnoho z hotelů v turistických oblastech vám podrží zavazadla i více dní, ale nebude to zadarmo. Některé místní stanice železnice a letiště mají skříňky na věci.

Strávíte většinu času na trase nebo výletě? Pokud ano, tak váš batoh vyhoví jako vaše hlavní zavazadlo více než skvěle. Hledejte takové batohy, jenž mají více otevíracích cest a oddělené oblasti pro menší věci a odolejte pokušení brát si něco většího, nežli opravdu potřebujete. Špatně se vám ponese a bude se vám s ním hůře cestovat na letištích, ve městech a v dalších typech lokální dopravy.

Druhá možnost je, dát váš prázdný batoh (a také i další věci z něj) do většího kufru / tašky, jenž vám splní nároky letišť lépe. To bude ale logicky vyžadovat lokální extra přebalení před trasou. Tak či onak, je praktické mít i menší batoh nebo batoh na jedno rameno pro zkoumání města a dny odpočinku, přičemž máte své důležité věci stále u sebe (nikoliv v batohu, ten vám můžou ukrást!). A menší batoh by měl vyhovět i regulacím i té z nejnáročnějších aerolinek. 

Když přijde na organizaci vašich věcí,tak na to použijete textilní pytle, obaly, dnes tak populární „Packing Cubes“ (kompresní organizátor s vnitřními kapsami a svižným přístupem), ale nepodceňujte ani vakuově zabalené plastové pytle. Vezměte si pár plastových pytlů i na špinavé věci, vlhké boty, … nebo cokoliv na oddělené držení špinavého prádla. Když víte, že něco budete potřebovat jako první, tak to sbalte jako poslední až zcela nahoru nebo do vlastní přihrádky: nabíječka telefonu, cestovní dokumenty, mapy, léky, … 

Další tipy pro balení na mezinárodní turistiku

Vše, co se dá použít jako zbraň (nože, multi-tooly, trekingové hole, stanové kolíky, mačky, cepín, … to vše musí jít do zavazadla k proclení a kontrole. Pro vás důležité a nutné věci (léky, elektronika, …) držte v osobním zavazadle stále neseném pro případ, že se něco stane vaší právě kontrolované tašce. 

Pokuste se zredukovat nesenou váhu necháním doma věcí, jenž vám nahradí ty na cestu (zase musíte mít záložní, když někde spadnete do potoka / zmoknete na převlečení a vlastní cestu sem a zpět domů). Cokoliv s vlnou by mělo vydržet déle a nezapáchat po pár dnech v lese, což vás zbavuje nutnosti nést více oblečení. Také poměrně rychle schne, takže se dá vyprat ručně případně, když potřebujete. 

Když cestujete daleko od domova, je jen pochopitelné, že budete chtít mít v záloze i něco typu „jen pro případ“. Pokud ale budete v oblasti, kde je outdoorové vybavení běžné, tak může být opravdu levnější vzít něco až lokálně.

Jezte jako lokální – mnohé turistická místa mají i místní jídla bezpochyby k dispozici podél cesty nebo v běžném obchodě. Berte ale jen věci vhodné na cesty. Není nic jako jedení italského sýra v Alpách nebo salámu chorizo v Patagonii, nebojte se proto improvizovat. 

Používejte techniku ke své výhodě. Smartphony jsou dnes velmi mocné cestovní nástroje. A když tomu věnujete trochu času, dají se díky nim najít lidé na cesty nebo přeložit nápisy na značkách. Pokud víte, že budete mít během cesty slušné připojení, tak můžete nechat doma i průvodce. Můžete si ho nakonec vždy vyfotit do smartphonu. Pak ale asi na místě bude i nějaká ta „powerbanka“ a zvážení, co budete dělat, když vám ho někdo ukradne.

Doporučené produkty

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny