📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Teplotní inverze? Dobrý přítel fotografa!

3. září 2020Zábava, volné chvíleKrotil OndřejDoba čtení 6 minut

Může být radiační inverze dobrým přítelem fotografa? Rozhodně může! Chcete se dívat na mraky z ptačí perspektivy? Chcete v zimních měsících chodit na horách v tričku, fotit nejkrásnější fotografie, zatímco dole v nížině klepou kosu? Pokud opravdu chcete a odpovídáte ano, pak rozhodně čtěte dále!

Výhled z vysoké hory na inverzi

Zlý pán, ale dobrý sluha

Všichni známe čas Dušiček, neboli Svátek všech zesnulých. Zhruba od půlky října v našich zeměpisných šířkách začíná inverze. Nejčastěji jde o tzv. radiační inverzi, ale tohoto pojmu se nebojte. Všechno si vysvětlíme.

Jak tento pojem nejlépe vystihneme? Celkem jednoduše. Mlha, vlezlá zima, smog a málo sluníčka, které potřebuje tělo k dobré náladě. Zkrátka a dobře depresivní a nudné počasí. Není bez zajímavosti, že v severských zemích dochází k největšímu počtu sebevražd a na vině je právě nedostatek slunce při dlouhých polárních nocích. V našich podmínkách se sice nesetkáme s polární nocí, ale dny jsou podstatně kratší a v době inverzí se sluníčka málokdy dočkáme. Mlhavá atmosféra Dušiček spojená s návštěvou hřbitovů získává o to větší ponurou náladu. A může za to poměrně jednoduchý atmosférický jev.

Příčina inverze

S inverzí se setkáme především na podzim a v zimě. Oč vlastně běží? Latinský pojem in – versio znamená převrácení, obrácení nebo něco naopak. V případě meteorologického pojmu inverze tomu tak skutečně je. V jarních a letních měsících bývá obvyklé, že teplota s rostoucí výškou klesá přibližně o 0.7 °C na 100 metrů. Jenže při inverzi tomu bývá jinak. Proč? V chladných částech roku vlivem nedostatku slunečního záření se zemský povrch jen velmi slabě prohřívá. Proto se studený vzduch drží více při zemi a nad něj se nasouvá masa teplého vzduchu, která utvoří jakousi zátku. 

Většina vzduchové hmoty tak nemá šanci dále stoupat a to poznáme charakteristickou nízkou oblačností, protože těžký studený vzduch „klouže“ po svazích dolů a tím pádem kondenzuje. Nejde jen o nízkou oblačnost jako takovou. Inverznímu charakteru počasí významně napomáhá lidská činnost. Výfukové plyny, topná sezona a průmyslové znečištění tvoří charakter dusného, mlhavého počasí, při kterém se nám nemusí dobře dýchat. Další nevýhodou inverze je její stálost. Mlžné počasí může mít krátký, přechodný charakter. Nenechme se však mýlit. Není výjimkou, že statické inverzní počasí může trvat několik dní, nebo i týdnů. Snad nejextrémnější případ z moderní historie se udál v minulém století na Britských ostrovech. Dne 4. prosince 1952 zasáhla Londýn tlaková výše, důležitá pro vznik inverze. Panovalo bezvětří, ale výfukové plyny z fosilních paliv namíchaly smrtící koktejl. Ve smogem uvězněném Londýně zemřelo 12 tisíc lidí během čtyř dnů!

Zasněžený kopec s pohledem na inverzi

Jak z toho ven?

Pakliže se chceme zbavit alespoň na chvilku nepříjemného inverzního počasí, uděláme nejlépe, pokud vyrazíme na hory. Těžká a studená masa vzduchu řádí v nížinách. Většině tam dole je zima, protože teplý vzduch ve vyšších nadmořských výškách doslova zalehne studený. A to je ten opačný efekt. Se stoupající nadmořskou výškou stoupá i teplota. Je slunečno, teplo, a přestože kalendář ukazuje na zimní měsíce, leckdy můžeme chodit v lehkém oblečení, nebo se opalovat i na lehátku! Jeden paradox střídá druhý…

Inverzi vyhledávají i milovníci fotografování, protože dochází k dalšímu paradoxu. Zatímco v letních měsících se díváme na mraky od spodu, zde je tomu přesně naopak. Veškerá oblačnost je zpravidla pod námi. Proto jsou daleké výhledy a scenérie nízkých mraků velice vyhledávané. I začínající fotograf může celkem snadno přijít k nádherné fotografii, která mu zajistí památku na celý život. Je ale zapotřebí dbát na správnou výbavu. Pokud jsme na lyžích a chceme si z vrcholu sjezdovky „cvaknout“ inverzi, potom je pouzdro na fotoaparát naprostou nezbytností. 

V dnešní době trh nabízí mnoho pouzder za velmi slušnou cenu. Lyžař a fotograf v jedné osobě by měl hledat především taková pouzdra, jež eliminují nežádoucí otřesy, které při běžném lyžování vznikají. I v případě nepříjemného pádu, ať jste na lyžích nebo se procházíte jako běžný turista, může polstrované pouzdro na fotoaparát značným způsobem eliminovat zničení celého přístroje. Přitom velmi dobrá pouzdra nestojí více, nežli osm set korun. Je potom na zvážení každého, jestli je ochoten vrazit pár stovek do pouzdra, které umí ochránit fotoaparát za desítky tisíc korun.

Vysoké zasněžené hory během inverze

Závěr

Co říci na závěr? Nemusíme se bát inverze, pokud víme, jak na ni. K přechodu z mlhavého a zakaboněného počasí stačí leckdy zdolat pár desítek výškových metrů a rázem se ocitneme v jiném světě. S rostoucí nadmořskou výškou je efekt intenzivnější. Nicméně inverze je jedním z mála meteorologických jevů, který lze velice snadno přechytračit. Někdy nás to bude stát trochu dřiny a potu při zdolávání výškových metrů, ale výsledek bývá mnohdy nezapomenutelný. Pokud chcete uniknou z šedivé a ponuré reality, potom výstup tam nahoru je tím nejlepším řešením…

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny