27. ledna 2020Rady a tipyHájek PetrDoba čtení 14 minutPřečteno: 846x
Ještě před tím, nežli se zklamaně při výletu / na dovolené vyjádříte nešťastným stylem na adresu šedé oblohy a blížícího se deště zrovna u vašeho výletu, uvědomte si, že je dobré si vždy říct, že gigantické lesy, neobyčejná biologická rozmanitost a neuvěřitelné kaňony, to vše je zde jen díky ní a miliardám kapek vody, co z ní spadly během eónů doby.
I když podzimní příroda již obvykle nehrozí smrtícími horky a úpaly a její barevnost přímo láká, tak je třeba respektovat fakt, že les v této době bývá skoro vždy a všude bez výjimky vlhký / mokrý a uklouznout zde je snadné. A to tím spíše pro osobu, co sem zajde výjimečně, nemá zkušenosti nebo má zkrátka smůlu a mizerný den.
Když tedy přijmete za své ten správný postoj, tak kdoví, třeba se ještě naučíte mraky milovat? Správná příprava dopředu před deštěm je ale základ a to tím spíše, když je i zima a hrozí podchlazení. Dnes si tedy probereme základy cestování v dešti:
Vybavení se na déšť – zvažte přidání pár dalších věcí pro větší komfort chůze při dešti a bezpečnost.
Tipy na výběr správného oblečení – naučíte se, co si vzít a co rozhodně ne.
Nebezpeční turistiky v dešti – přijde čas i na vyhýbání se obvyklým problémům.
Jak se na turistiku v dešti vybavit?
Všechny vaše výlety by měly začínat s tímto seznamem věcí:
Navigace – mapa, kompas, výškoměr, GPS, osobní lokalizační zařízení, satelitní telefon, ...
Čelovka – a přidejte k ní i sadu extra baterií.
Ochrana proti slunci – sluneční brýle, šaty s ochranným faktorem proti slunci a klobouk.
První pomoc – kromě obvyklých věcí z lékárničky myslete i na zrcátko, věci na péči o nohy a něco na hmyz.
KPZ – krabička poslední záchrany vám může vytrhnout příslovečný trn z paty mnohými cestami (hřebík zde po rozklepání na kameni a přibroušení jako náhrada pro ztracený nůž apod.).
Toto vše byste u sebe měli mít standardně kdykoliv jdete do hor. Když se k tomu všemu ještě přidá déšť (či jeho možnost), je nutné to zohlednit úpravou této sady patřičným směrem.
Chraňte své věci – švy nejsou stoprocentní ochrana proti dešti a tím méně běžný batoh. V lijáku se voda propracuje všude. Všechny cesty, jakými je vám dostupná vaše výbava se nakonec také postarají ve finále i o to, že se tudy také dostane voda dovnitř. I zipy tzv. odolné na vodu nakonec povolí.
Další protekční možnosti pro váš batoh zahrnují tuto sestavu:
Pláštěnka na batoh – některé batohy se s ní dodávají. Dá se ale také obvykle koupit v různých velikostech.
Lehké plastové suché pytlíky – dají se použít uvnitř batohu na vaše nejcitlivější věci. Když je zauzlujete, nedostane se dovnitř ani protržená přehrada.
Vodovzdorné obaly – hledejte takový, jenž je speciálně navržen pro vaši oblíbenou techniku (smartphone, GPS, kamera na helmu, …).
Plastové obaly se zacvakávacím okrajem – poměrně levná cesta, také se nedá říci ale, že by se časem nedostala voda dovnitř.
Plastové pytle na odpad – když máte multitool, žiletku v KPZ nebo dokonce plnohodnotný nůž, dá se z něj vytvořit, co potřebujete: obal na něco, improvizovaná pláštěnka, … Lze do něj zabalit i ty nejcitlivější věci typu technika.
Jaké věci jsou při dešti užitečné a příjemné?
Jde o seznam, jenž je „téměř esenciální“ a mohou vám u výletu za deštivějších podmínek jednoznačně prospět, ale přežít se to bez nich dá:
Trekingové hole – když je podložka, po které jdete na horách / v bahně někde klouzavá, rozhodně pomohou se stabilitou všem věkovým skupinám. Na některé věci jsou v dešti ale téměř nezbytné, třeba překročení ostřejšího potoku.
Ohřívače rukou – typicky se berou jako zimní sportovní příslušenství, ale dají se použít samozřejmě kdykoliv potřebujete. Stačí je aktivovat roztrhnutím vnitřní vrstvy a rázem produkují chemické teplo. Produkují pak teplo po celé hodiny. Určitě je to věc, co vám minimálně dodá morálku, když už vaše končetiny začnou v dešti více prochládat.
Věci na puchýře – zde je věc prostá: vlhká noha je náchylná více na puchýře jako suchá noha.
Čelovka – když dojde na to, že se kvůli mrakům setmí skutečně radikálně, je možné, že ji budete potřebovat i během dne.
Šátek nebo mini-ručník – jsou užitečné tehdy, když potřebujete otřít vlhké vybavení nebo sebe. Ručníky jsou obvykle syntetické, ale šátky jsou z bavlny.
Chodit do přírody za deště má překvapivě velký objem pozitiv: na jindy plných trasách skoro nikdo není, nehrozí že byste dostali úpal, uvidíte věci, jenž za sucha nejsou běžné (vodní živočichové jsou aktivnější logicky) a pak, jde o velmi zenový zážitek, jenž se těžko popisuje někomu, kdo to sám nikdy nezažil, ale kdo jej chce zase zažít brzy znovu…
Tipy na výběr správného oblečení pro turistiku v dešti
Ještě před tím, nežli vyrazíte s možností deštivého počasí v předpovědi, tak se pečlivě podívejte na všechny vaše svršky. A nezapomeňte ani na obuv a věci nošené vně typu plášť a bunda. A uvažte, jak moc jsou připravené na případný déšť? Některé věci je tudíž dobré mít z tohoto důvodu na paměti:
Absolutně žádná bavlna. Toto je zcela klíčová otázka a nejvíce pro vrstvy hned vedle kůže, protože bavlna zadržuje vlhkost (včetně vašeho potu). Zvolte něco vodivého jako je vlna, nylon, polyester, … A nemyslete si, že bavlna v trenýrkách nebo podprsence je v pořádku, jelikož to jsou první věci co vám záchranáři uříznou v případě, že na vás jde hypotermie.
Zvolte syntetickou izolaci u vaši bundy. Standardní peří ztrácí mnoho ze svých izolačních vlastností, když je mokré. Vodovzdorné peří a hybridy, co kombinují „syntetiku“ a vodovzdorné peří jsou ta nejlepší sázka. Když jste na trase v mírnějším počasí, tak můžete místo toho přibalit jen flaušovou bundu nebo jakoukoliv soft-shellovou bundu.
Ohodnoťte vaši ochranu proti dešti. Když zvažujete výměnu za něco lepšího, tak možná neuškodí zvolit něco ve veselejších barvách. Jdete přece ven, když je pošmourno… Navíc, kdyby vás někdo hledal, tak vás spíše uvidí v oranžové jako khaki.
Obnovte u vaší pláštěnky / bundy / … její DWR (Durable Water Repellent / Trvalá ochrana proti dešti). Když se vám vaše sada do deště zdá v pořádku, zkuste po ní doma nechat sklouznout kapku. Když jste našli stále místo, kde má problémy a nedrží, tak vrstvu obnovujete tak dlouho, až projde vše. Je dobrý nápad ji obnovit po začátku každé turistické sezóny.
Vezměte si pořádně velkou pláštěnku / pončo. I když má vaše kapuce u bundy možná malý okraj nebo kšilt, tak pořád je to mizerná volba ohledně delšího držení vody mimo vaše oči a brýle. Klobouk proti dešti by měl mít pěkný velký okraj právě proti dešti. Když i přesto máte jen něco tvaru baseballové čepice, tak tu je nutné držet uvnitř kapuce, aby nezmokla.
Zhodnoťte vaši obuv. Suché boty drží nohy zpočátku suché, takže je to dobrá volba do zimy i deště. Obnovte ochranu před deštěm každou novou sezónu anebo snad tehdy, když jste si všimli, že začínají protékat (formování tmavých skvrn, když jdete přes vlhký terén). Obuv ze síťoviny je vhodná do teplejších ročních dob, jelikož uschne dříve, když projdete vodou. Ať už se rozhodnete jak chcete, tak zvolte něco, co má dobré gumové podrážky s drážkami a poskytne vám tolik žádanou stabilitu i za chůze v dešti a v bahně nebo snad po klouzavé skále a dřevu.
Zabalte si kamaše / turistické návleky (turistické návleky, kryjící nárty, kotníky a lýtka). Ochrání vaše ponožky a horní část bot před tím nejhorším.
Zabalte si suché šaty. Měla by to být jedna kompletní suchá sada oblečení. A jelikož se tu bavíme o dešti, tak nic nepokazíte několika záložními ponožkami.
Jaká nebezpečí má turistika ve vlhku?
Pořádná bouře i jen déšť má potenciál na to, vytvořit řadu nebezpečí a potenciální zdravotní problémy. Když se ale budete pořádně rozhlížet a přemýšlet, tak se vyhnete nechtěným komplikacím:
Kluzké povrchy. Našlapujte zvolna a opatrně na rozbahněné vrcholky, slizké kameny a mokré klády.
Rozvodněné potoky. Rozepněte si váš opasek / opaskovou sponu u batohu před tím, nežli se vydáte na cestu přes nějaký ten potůček. Kdyby něco, ať se snadno zbavíte vašeho batohu, když zde uklouznete a spadnete na záda.
Bleskové záplavy. Pokud budete v místech anebo zemi, kde je to tradicí, tak určitě sledujte předpovědi v širším okolí a nejen lokálně. Vždy si říkejte v rámci tréninku: „Jak bych se asi právě z toho místa dostal co nejsnáze do vyšší polohy u záplavy?“
Hypotermie. Pamatujte, že když se třesete, zakopáváte, huhňáte místo mluvení a nemůžete dát palec a malíček na rukou k sobě / necítíte palec a malíček spojený, tak je čas dát si pauzu, usušit se a dostat do sebe pár kalorií. Obecně platí, že v dešti je třeba jíst a pít častěji jako byste jedli a pili za slunečných dní. Pokud déšť od podobných akcí odrazuje, tak to budete muset zvládnout za pochodu.
Když si udržíte dobrou morálku a přístup, i procházka a turistika v dešti může být něco, na co si rádi vzpomenete po letech pozitivně. Vzduch je čistější a samota zřejmá. I tak to ale chce pár akcí dopředu v rámci důkladné přípravy:
Pamatujte, že zůstat suchý je snazší jako se pak sušit, když jste mokří. Raději tedy příliš nečekejte s nasazením ponča / pláštěnky, až je pořádná bouřka.
Stále sledujte počasí. Předpovídání počasí není dodnes úplně na 100 % přesná věda, takže sledujte jakékoliv varovné věci a znamení: blesky, oblaka, okolní přírodu, …
Neustále sledujte své tělo a náznaky problémů. Když se cítíte ve větší zimě, něco sezobněte nebo přidejte vrstvu oblečení. Šedá obloha a mizerné světlo může rozhodit morálku slabších jedinců, takže v rámci team-buildingových akcí při společném jídle apod. se ujistěte, že je to stále pro všechny zábava rvát se s živly.
Zahoďte cílovou horečku. Když neuvěřitelná spoušť dělá z běžné procházky nepříjemnou, ba nebezpečnou záležitost, tak se vykašlete na dřívější cíl a zvolte alternativní nebo trasu výrazně zkraťte. I tak budete mít asi zážitků více jak dost a ještě k tomu navíc stihnete i horký čaj na chatě.
Tento web používá cookies, aby vám poskytl nejlepší možný zážitek. Kliknutím na Rozumím nám umožníte personalizovat obsah a zlepšit funkčnost webu. Bez vašeho souhlasu nebudeme schopni plně přizpůsobit obsah vašim potřebám, což může ovlivnit některé části e-shopu (například YouTube, Inspirace a další). Pro více informací a správu vašich preferencí klikněte na Nastavení. Safety Agency, s.r.o., IČ: 287 85 606
Analytické
Do těchto cookies se anonymně ukládá, jakým způsobem procházíte a používáte náš web. Pomáhají nám lépe chápat, co se našim zákazníkům líbí a kterým směrem se máme ubírat.
Marketingové
Tyto cookies nám pomáhají optimalizovat reklamu směřující na náš e-shop, aby byla co nejvíce efektivní a náš obchod se mohl neustále rozvíjet a zlepšovat.
Personalizované
Díky těmto cookies dokážeme reklamu personalizovat a nabízet vám skutečně jen ty produkty, o které můžete mít zájem.