📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Příběh za vznikem prvního GLOCKa

23. března 2021Zábava, volné chvíleDavid LekešDoba čtení 7 minut

Za každým úspěchem stojí spousta práce a odříkání. Jinak tomu nebylo ani u zrodu dnes už legendární pistole GLOCK. Seznámíme vás s historií, která stála za vznikem jedné z nejúspěšnějších zbrojních značek současnosti. Představíme vám cestu Gastona Glocka, který díky své píli udal směr všem dalším výrobcům moderních pistolí současnosti. Ponořte se s námi do historie pistole GLOCK.

Nová služební pistole

Všechno začalo v roce 1980, kdy rakouská armáda vypsala program na výrobu nové pistole, která měla nahradit zastaralý druhoválečný Walther P38. Zbraň musela splňovat hned několik kritérií, se kterými se spousta zavedených zbrojovek nedokázala poradit. A právě zde se na scénu dostává zakladatel firmy Gaston Glock. Ten se původně zabýval výrobou polymerového vybavení pro rakouskou armádu, vyráběl zákopové lopatky, nože nebo třeba kulometné nábojové pásy. Nikdy ale nevyráběl pistole. To se ale změnilo.

Kousek štěstí a velké odhodlání

Jednoho dne měl jednu z mnoha pravidelných schůzek na ministerstvu obrany. Díky šťastné shodě náhod ten den vyslechl rozhovor dvou důstojníků, kteří se bavili o nové pistoli, kterou rakouská armáda poptávala, ale stále se nenašla žádná zbrojovka, která by přišla s vyhovující konstrukcí. Glocka tento rozhovor motivoval a začal přemýšlet o tom, že by se do výroby pistole pustil sám. Plán měl ale jednu nevýhodu, na novou pistoli už se čekalo dost dlouho a armáda chtěla mít novou zbraň co možná nejdříve. Na ministerstvu se domluvil, že přijde s vlastní konstrukcí a hned se pustil do práce.

Zbraň GLOCK s náboji

GLOCK je populární hlavně díky své vysoké spolehlivosti. Mezi jeho další přednosti patří zejména nízká hmotnost, malý počet součástek a odolný polymerový rám.

Nadčasová konstrukce

Jelikož Glock neměl s palnými zbraněmi žádné zkušenosti, sestavil tým odborníků, kteří mu s realizací jeho plánu pomohou. Díky spolupráci s experty zjistil, čím by se měla pistole budoucnosti odlišovat od zavedených modelů a dali společně dohromady první vizi pistole nové generace. Zbraň měla být maximálně praktická, spolehlivá a kompaktní. Vážit by měla maximálně 800 gramů a disponovat velkou kapacitou zásobníku. Skládat se měla z co možná z nejmenšího počtu součástek. Všechny součástky by se pak měly rozdělit do několika autonomních části, které by umožňovaly snadné opravy v rámci dané části (pojistný mechanismus, spoušťový apod.). Zároveň řešili také problémy s bezpečností a spolehlivostí zbraně. Nová zbraň by neměla samovolně vystřelit ani při pádu z výšky a musí být odolná vůči korozi. Navíc by měla být maximálně spolehlivá v jakémkoliv počasí. Aniž by si to uvědomovali, vytvořili na této schůzce vizi, která na další desítky let ustanovila představu o tom, jak by měla vypadat nová generace služebních pistoli.

Rychlý vývoj

Gaston Glock poté začal s výrobou vlastního prototypu. Práce to byla náročná a strávil stovky hodin nad zkoumáním dosavadních pistolí a jejich konstrukcí. Vývoj nové zbraně musel být rychlý, a tak každé ráno Glock předal své náčrty strojaři, který měl do konce dne vytvořil daný prototyp, aby ho ještě tentýž večer mohl začít testovat. Každý nový prototyp osobně testoval ve svém sklepě. Pokud nevyhovoval, překreslil nákres a další den nechal vytvořit novou verzi.

Sázka na nejistotu, která vyšla

Prototyp se tak každý den měnil až se dostal do své finální podoby. Dne 30. dubna 1981 Glock patentoval svou novou „pistoli budoucnosti“. Nová zbraň měla mít tělo z odolného polymeru a automatickou pojistku bez vnějších ovládacích prvků. Zbraň měla být naprosto čistá, jednoduchá a maximálně spolehlivá. Pojmenovaná byla GLOCK 17. Číslo 17 odkazuje k sedmnáctému setu technických nákresů, ze kterého vznikla finální verze zbraně. Vývoj se nakonec protáhl až do května roku 1982. Po dvou letech práce poslal 19. května Glock svou pistoli rakouské armádě. Dva roky úmorné práce se vyplatily.

Pistol GLOCK s oficiálním logem

GLOCK je oblíbený po celém světě. Největší oblibě se ale těší v USA, kde patří mezi nejpoužívanější zbraně policejních složek. Právě z tohoto důvodu je zbraň velice často k vidění v amerických filmech a seriálech.

Úspěch u armády

Zbraň prošla veškerými armádními testy jen s jednou výtkou. Pistole musela obsahovat dvě vnitřní pojistky a jednu pojistku úderníku. Glock zbraň upravil a v roce 1983 přijal od armády objednávku na 25 000 pistolí. Nakrátko poté si ji jako armádní služební zbraň objednala také švédská a norská armáda. Tyto objednávky odstartovaly zářnou budoucnost značky GLOCK, která se dnes řadí mezi nejznámější výrobce pistolí a jejich zbraně používají armády a bezpečnostní složky po celém světě.

Samozřejmě se zbraň v průběhu let neustále vyvíjela a upravovala podle potřeb moderního boje. V současné době už existuje 5 generací pistole GLOCK. Největší oblibu si získaly v USA, kde jde o nejpoužívanější zbraně amerických policejních složek.

Legenda je na světě

A tak vznikla dnes již legendární pistole GLOCK. Revoluční zbraň, která všechny překvapila polymerovým rámem, maximální spolehlivostí, malým počtem součástek a moderním pojetím automatických pojistek. V současnosti už existuje množství variant, které se liší rozměry, tvarem nebo třeba využíváním manuální pojistky, to vše vychází ze skutečnosti, že jsou pistole oblíbené po celém světě a každá armáda vyžaduje specifické konstrukční úpravy. Každopádně všechno začalo u prvního modelu, který Gaston Glock představil již v roce 1982. Veškerá práce se vyplatila a ze značky GLOCK se stala živoucí legenda. To vše vypovídá o tom, že Glock vytvořil nadčasovou konstrukci, která trh jen tak neopustí.

O značce
Glock®

I když je firma Glock známá hlavně svými pistolemi, určitě na tom (co do spolehlivosti jiných svých produktů) není hůře ani jinde: má nože pro jakékoliv polní podmínky/podnebí, příslušenství na pistole, polní lopatky, …

Čtenáře dále zajímá