📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

10 koření, jenž by vám nemělo chybět při survivalu, ani na chatě

12. března 2018Rady a tipyHájek PetrDoba čtení 4 minutyPřečteno: 1909x

Co se týče kvalitního koření pro svůj výlet nebo survivalovou / bushcraftovou akci, tak to je věc, která obvykle přijde na mysl průměrnému člověku jako poslední a i pak se omezí tak maximálně na osvědčené duo sůl a pepř. A to je škoda! Jsou to totiž právě koření, jenž nám umožňují si ozvláštnit jídlo (a že se v lese a na polích většinou nejedná o extra lahůdky, to nám můžete věřit). A aby to nebylo málo, většina koření je velmi zdravá pro tělo.

Nemít v batohu nějaké to koření je vyslovený nerozum, jelikož nám jednak zpříjemní chuť běžných věcí (nudle, všelijaké instantní hrůzy, …) a v neposlední řadě zajistí, že naše tělo bude mít stále dost sil bojovat s infekcí / zánětem i tehdy, když to nejvíce potřebujete (a to opravdu není v civilizaci, kde je každý dobře živený a u doktora je za 10 minut).

Ještě nežli se vrhneme na seznam koření, je potřeba si objasnit, co se skrývá za pojmem Oxygen radical absorbance capacity (ORAC). To je metoda, jenž měří schopnosti a aktivitu antioxidantů in vitro v nějakém biologickém vzorku. Stručně řečeno a bez zabředávání do přílišné „doktořiny“, čím větší je tato hodnota, tím lepší pak vaše tělo získá z dané látky účinek. A tím lépe vaše tělo může bojovat s volnými radikály a rakovinou. Mimochodem, veškeré hodnoty ORAC dole jsou brány na 100 gramů.

Doporučené produkty

Na jaké koření byste určitě neměli zapomenout?

Je jich mnoho a jelikož je to biologický materiál, trochu se liší pokaždé díky jinému místu (výkyvy počasí), druhu rostliny, drobným rozdílům v chemii půdy, kyselosti, … :

  • Hřebíček – má hodnotu ORAC 314 000. I když je většina koření velmi dobrým zdrojem antioxidantů, tím opravdu největším je Hřebíček. A jeho přínos je dobře znám většině lidské civilizace již po tisíciletí (antiseptický a germicidní, bojuje s infekcemi, artritidou a zažívacími problémy).
  • Skořice – její ORAC je 267 000 a má téměř magické vlastnosti: reguluje krevní cukr (perfektní pro cukrovku typu II), zabraňuje šíření kvasinkových infekcí, snižuje růst rakovinotvorných buněk a v krvi funguje protisrážlivě. Kdo má problémy s artritidou, tak při studii v Kodani použili půl čajové lžičky Skořice + lžičku medu každé ráno před snídaní a po týdnu snížila všem bolesti a do měsíce mohli chodit bez bolesti.
  • Oregano – má ORAC 200 000 a je o něm známo, že má silné antibakteriální účinky. A obsahuje i rostlinné oleje, co ničí růst bakterií včetně těch, co způsobují skrze jídlo přenášené nemoci. Je skvělé i na amébu Giardii.
  • Kurkuma – stále pěkné ORAC 159 000 a proslulá tím, že pomáhá v řadě lidských potíží: od Alzheimera až po rakovinu. Je antiseptická i antibakteriální, takže se s ní dají dezinfikovat i běžné rány (říznutí, popáleniny). Pomáhá též detoxifikovat játra a je přírodně protizánětlivá a zpomaluje růst nádorů.
  • Kakaový prášek – má sice jen 80 000 ORAC, ale na druhou stranu pro vás asi bude nejsnáze dostupný v každém obchodě a domácnosti. Jeho konzumace snižuje krevní tlak, zlepšuje kvalitu cév a snižuje cholesterol. Kakao plné flavonidů též pomáhá redukovat riziko diabetu. A tím pozitiva kakaa ani náhodou nekončí – máme tu i lepší zažívání, oběh, ochranu před volnými radikály a podporu kardiovaskulárních funkcí.
  • Kmín – ORAC pořád slušných 76 000. Kmín sám je bohatý na železo a je považován za stimulant enzymů ze slinivky. Zvyšuje též schopnost jater detoxifikovat tělo. Je perfektní i na plynatost, zlé trávení, průjem, špatný žaludek a pocit na zvracení + říká se o něm, že pomáhá redukovat projevy běžné rýmy (stačí povařit do čaje a pít párkrát denně). Ničí i chemikálie, jenž pomáhají tvořit neurodegenerativní nemoci typu Alzheimer a Parkinson.
  • Petržel – má v záloze 74 000 ORAC a její oleje pomáhají bojovat proti tvorbě nádorů. Též je dobrým krevním antioxidantem a je i bohatým zdrojem vitaminů C a A, jenž samy o sobě mají tuny pozitivních vlivů. Je ale i dobrým zdrojem vitaminu B.
  • Bazalka – má ORAC 67 000 a hlavní medikální užití bazalky je jako přírodní protizánětlivý činitel. Doktoři ji předepisují i na problémy s diabetem (stabilizuje krevní cukr), alergie, impotenci, neplodnost, dýchací potíže, a tak podobně.
  • Čokoláda – ORAC je tu 50 000 a studie ukazují, že jedna malá tmavá čokoláda denně může snížit tlak a „špatný“ LDL cholesterol až o 10 %. Stimuluje i endorfiny, díky kterým cítíme radost a obsahuje i serotonin, takže působí jako přírodní antidepresivum. To ale jistě neznamená, že máte jíst jen ji. Pořád je v ní spousta tuku a kalorií (a bílého cukru v čokoládách).
  • Kari – má ORAC 48 000 a jde o mix více koření, hlavně Kurkumy. A jeho pozitivní vliv se projevuje hlavně u lidí s artritidou či jinak podrážděnými klouby. Snižuje otok i zánět kloubu. A ona žlutá barva Kari zase pomáhá bojovat s rakovinou kůže a dost možná pomáhá i na stárnutí mozku.
Doporučené produkty

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny