📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Kurzy první pomoci i střelby na podzim 2023

29. září 2023Zábava, volné chvílePavel KreuzigerDoba čtení 4 minuty

Podzim je pro různé kurzy a sebevzdělávání ideální čas. Podívejme se tedy společně na některé zajímavé události, při kterých byste mohli doplnit svoje znalosti v oblasti outdooru a přežití či medicíny, případně se i zdokonalit ve střelbě. Nabídka kurzů po celé České republice je letos skutečně široká.

Vypilujte první pomoc

Jako první zmíníme zdravotnickou kategorii kurzů – ta je totiž nejdůležitější ve všech situacích. Také na podzim pokračují zdravotnické semináře, zejména ty pod taktovkou spolku ZDrSEM. Otevřené kurzy pro veřejnost jsou rozděleny podle kategorie a zejména na podzim 2023 najdete v nabídce širokou škálu možností jak jednodenních, tak i vícedenních školení.

První pomoc pro vodáky, horaly i běžné smrtelníky

Základem jsou kurzy Basic, Standard a Reaguj, na kterých se naučíte, jak efektivně fungovat při záchraně života a zdraví při různých typech úrazů nebo zdravotních potíží. 

Ve Znojmě pak v listopadu proběhne specifický zdravotnický kurz pro vodáky a na Vysočině je na podzim vypsaných několik termínů šestidenního kurzu outdoorové první pomoci Horal. Jistě zajímavý může být i jednodenní kurz Mama, na kterém se naučíte, jak v různých kritických situacích zachránit život dítěti.

Více o kurzech první pomoci organizovaných ZDrSEM – včetně konkrétních termínů, ceny a dostupnosti – naleznete zde.

Taktické zdravotnické kurzy

Potom jsou tu speciální kurzy zejména bojové a taktické první pomoci, které svým zákazníkům nabízí společnost Hard Task Training. Ta většinu svých aktivit realizuje na střelnici Oleško v Travčickém lese v okrese Litoměřice. Tedy sice v západních Čechách, ale v pohodlné dojezdové vzdálenosti např. od Prahy.

Ke zdravotnickým kurzům společnosti Hard Task se řadí ten s výmluvným názvem Combat Lifesaver či Combat Lifesaver Advanced. Velice zajímavě zní také kurz Fatale, který se zaměřuje na záchranu života s improvizovanými pomůckami či naprostým minimem zdravotnického materiálu.

Hard Task Training kromě toho organizuje také kurzy s názvem Tactical Emergency Casualty Care a Tactical Emergency Casualty Care Advanced. Kurzy založené na principech TECC jsou vhodné pro laiky i příslušníky ozbrojených složek či integrovaného záchranného systému. Více informací o zdravotnických kurzech Hard Task Training naleznete zde.

Pokud byste o zdravotnická školení tohoto typu měli zájem, ale blíže než do Oleška to máte do jižních Čech, potom můžete využít nabídky Elite Lhenice ve stejnojmenném městysu kousek od Prachatic. Nabízí dvoudenní termín kurzu NAEMT-TECC nejen pro členy ozbrojených bezpečnostních sborů nebo kurz TECC-Tier II. Certifikovaný kurz taktické medicíny pod patronátem NAEMT (NAEMT-TECC Provider) probíhá na konci září.

lezení karabiny

Milujete outdoor a hory? Pak by se vám mohl hodit např. kurz outdoorové první pomoci nebo kurz pro horské průvodce.

Staňte se horským průvodcem

Horského průvodce nemůže dělat jen tak někdo – pro tuto činnost musíte mít dostatečné znalosti a oficiální osvědčení. Obojí získáte na kurzech Českého spolku horských průvodců, které na podzim sice nezavršíte, ale minimálně nastartujete. Začátkem října začíná dlouhodobější kurz pro Národního horského průvodce a na něj navazující modul pro Mezinárodního horského průvodce UIMLA. 

Tyto moduly se skládají z dílčích kurzů, kde se dozvíte maximum např. o orientaci a navigaci v horském terénu, vedení lidí nebo outdoorové první pomoci. Pokud jste horal, bohatě je využijete i v běžném životě. Více informací naleznete zde.

Naučte se ovládat svou zbraň

Na podzim se bohatě urodilo střeleckých a taktických kurzů, což rozhodně není na škodu. Stačí si jen vybrat ten, který vám bude nejvíce vyhovovat zaměřením, termínem i místem konání. Pojďme se podívat na některé z nich.

Akademie Aegis

Slušně rozvrstvenou nabídku kurzů si na podzim 2023 nachystala Akademie Aegis, která svoje aktivity realizuje na střelnici v Hrobčicích u Bíliny. Takže jsou vhodné zejména pro Západočechy. V září zde proběhne kurz K1 s názvem „Základy obranné střelby“, v říjnu pak kurz K2 „Pokročilé techniky obranné střelby“, a nakonec kurz K4 „Obranná brokovnice“. Bližší informace hledejte na těchto stránkách.

Česká zbrojovka

Více termínů kurzů střelecké přípravy vypsala na podzim 2023 také Česká zbrojovka z Uherského Brodu (CZUB). Jednotlivé akce však neprobíhají pouze na východní Moravě, ale také třeba na střelnicích v Příbrami nebo v Orlové. Jednotlivé kurzy si vlastníci zbrojních průkazů na příslušné typy zbraní mohou zakoupit přímo na e-shopu České zbrojovky, kde si rovnou vyberete i termín a místo konání.

žena, střelnice

Naučte se bezpečně a efektivně ovládat svou zbraň.

Trigger Service

Jste-li z Moravy, potom vám může vyhovovat nabídka střeleckých, zážitkových nebo profesních kurzů od brněnské firmy Trigger Service. V průběhu září byly vypsány termíny specificky na základy bezpečného ovládání zbraně a pokročilou údržbu a ladění zbraní Glock. Bližší informace naleznete na tomto webu.

Thor Tactical

Slušný výběr kurzů má na svém webu také společnost Thor Tactical, která má zázemí ve středních nebo severních Čechách. Aktuálně jsou vypsány termíny na září a říjen, a to na kurzy střelby z pistole nebo z útočné pušky a dále kurzy přípravy na zbrojní průkaz, obranné střelby nebo ochrany blízké osoby. Bližší informace zde.

Direct Force

Direct Force je obchodní značkou vojáka ve výslužbě Petra „Bárta“ Máši. Ten organizuje střelecké a taktické kurzy v okolí Brna, zejména ve Velké Bíteši a v Ježkovicích u Vyškova. Soupis aktuálních kurzů organizovaných společností Direct Force naleznete zde.

Hard Task Training

A nakonec tu máme nabídku kurzů od firmy Hard Task Training, o které jsme hovořili již v souvislosti se zdravotnickými kurzy. Do této nabídky se řadí jak různé druhy střeleckých kurzů, tak i kurzy taktické či školení sebeobrany. Akce probíhají nejen na domácí půdě v Olešku, ale také v areálu Poldovky v Kladně, na středočeské základně firmy Helitom nebo v jihomoravských Popicích. Další info hledejte zde.

Souhrnná nabídka střeleckých kurzů

Jestliže jste si z výše uvedených kurzů nevybrali, nevyhovuje vám termín nebo to máte daleko, máte ještě šanci – stačí si projít souhrnnou nabídku střeleckých kurzů na webu Zbrane.cz. Zde najdete jak kurzy, o kterých jsme již hovořili výše, tak i takové, které se do našeho výběru nevešly.

Doporučené produkty

Čtenáře dále zajímá