📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Recenze Fleecová bunda CLAWGEAR® Aviceda

6. října 2016Recenze, testy a srovnáníRojek LukášDoba čtení 7 minutPřečteno: 2844x

ClawGear se věnuje výrobě především oblečení pro taktické využití. Nabízí jak Low-Profile kalhoty, tak klasické taktické, taktické mikiny, trička a poslední dobou i doplňky na zbraně nebo například hodinky. Jejich produktové řady jsou zaměřené na promyšlenost a především účelnost vzhledem ke koncovému uživateli. Jinak to není ani u mikiny Aviceda, kterou jsem si pořídil.

Fleecová bunda značky

ClawGear

Fakta

Aviceda je vyráběna jako střední vrstva, která by se měla dát lehce složit do malého balíčku. Ten následně umístíme do batohu, kde nebude zabírat tolik místa. Splňuje to? Nejdříve s povíme základní informace a hned pak se vrhneme na osobní zkušenosti. Aviceda je vyrobena z Fleecu. Jedná se o pokročilou formu, která je lehká a velmi příjemná na dotek. Navzdory její nízké hmotnosti (360 gramů) dokáže pekelně zahřát, až mi to občas nebylo příjemné. Na mikině nalezneme hned několik různých kapes, které potěší i ty náročnější z nás. Všechny zipy jsou YKK, což samo o sobě určuje směr, kterým chce firma ClawGear jít (YKK zipy se považují za nejlepší zipy na světě). Mikina se rozepíná po celé délce na dvoucestný YKK zip. Ten umožňuje lehké odvětrání, když si nechceme odhalovat krk, ale především přístup k opasku. Na něm máme většinou navěšené vybavení, které jsme zvyklí nosit s sebou. Aviceda bohužel nedisponuje rozepínáním v podpaží, což je k jejímu zařazení pochopitelné. I tak bych ho však ocenil. Další dvě kapsy nalezneme uvnitř bundy. Jsou z lehkého a jemného materiálu. Levá vnitřní kapsa má navíc otvor pro sluchátka, což se hodí. Poslední dvě kapsy jsou pak na ramenou, kde nalezneme i velcro panely pro umisťování ID a nášivek. Co mě velmi příjemně překvapilo, jsou lemy. Jak na rukávech, tak na límci nalezneme pružný lem, který obstojně kopíruje linii těla – důležité především u límce. Mikina se dá pochopitelně stáhnout i v pase, čímž si zajistíme vyšší tepelnou izolaci. To už k základním informacím stačí. Pojďme se podívat, jak Aviceda obstála.

Složená bunda značky ClawGear

První setkání

Na produkty firmy ClawGear jsem vždy pohlížel jako na vyšší třídu. Jako na takové ty věci, na které si sice nemusíte šetřit, ale kupujete si je s respektem. První pohled byl samozřejmě ohromující. Mikina je skvěle promyšlená, má chytlavý design a tak nějak si vás získá už na první pohled. Nedej bože, abyste ji oblékli. Pokud je dobře zvolená velikost, tak padne jako ulitá. To byl přesně můj případ. Velikost jsem zvolil dobře a mikina padla, jako kdyby ji na mě ušili. Celkové zpracování hodnotím kladně, až na jednu nebo dvě věci. Vím dobře, že se jedná o sériovou výrobu, ale z počtu nití, které z mikiny koukaly, by se dal postavit lanový most přes Macochu. To mě trochu zarazilo. Přeci jen není takový problém ty nitě zatavit. Celková prezentace by tak byla mnohem lepší. Moc lidí na to asi nekouká, ale ti z nás, kteří ano, to vidí a moc je to netěší. Ty špulky bych asi ještě pochopil, ale co mě dostalo do kolen, byla díra na spodním lemu. Tohle by se zkrátka stávat nemělo.

Detail na díru v bundě

Ano, jedná se o kusovou subjektivní vadu, ale v mých očích se důvěra k firmě trochu otřásla. Jinak nemám, co bych vytkl. Švy jsou rovné, zipy dobře zašité a střih velmi pohodlný. Nutno dodat, že zipy jsou také voděodolné, což oceníme především za deště. Jinak - abych ten první pohled úplně neutopil, tak dodávám, že černé lemy na ramenou kolem Velcro panelů a spodních kapes dodávají mikině naprosto jiný rozměr. Měl bych na ni pohlížet z hlediska účelnosti, ale tuto maličkost si zkrátka neodpustím. Tohle se jim povedlo

Detail na bundu ClawGear

A jde se ven

Jak jsem řekl, mikina padla jako ulitá, proto nebyl důvod otálet a mohl jsem ji jít ven vyzkoušet. K mému údivu je mikina na svou hmotnost opravdu teplá. Sice i skvěle dýchá, ale hřejivost mě mile překvapila. Stejně tak i faktor profouknutí. Pochopitelně že Fleece profoukne, ale navzdory své tloušťce se snaží odolávat. Absence podpažních větracích kapes mi vynahradil porozepnutý límec a vyhrnuté rukávy. Zde se opět na chvilku zastavím. Obojí má totiž své vychytávky. Pružné lemy na koncích rukávů je dokáží skvěle podržet na požadovaném místě. S trochou estetického cítění jsem schoval přebytečný materiál z rukávů pod pažní část a připadal si skutečně takticky. A co ten límec? Jelikož nosím vousy, tak se mi často stává, že si je skřípnu do zipu. Kdo to zná, tak mi dá za pravdu, že to opravdu není nic příjemného. Proto jsem ocenil snahu firmy ClawGear - na konec zipu totiž dali malý ochranný cíp, který zabraňuje podobným nehodám. Za to mají moje plus. Co se týče kapes v praxi, jsou dobře umístěné. Do všech se lehce dostaneme. Zipy jsou dostatečně velké na dobrou manipulaci s věcmi uvnitř kapes. Až po nějaké době jsem si všiml jemného materiálu uvnitř kapes, který chrání například naše mobily a podobná zařízení.

Další problém přišel, když jsem chtěl stáhnout spodní lem. K tomu slouží gumička zajištěná plastovou svorkou. Guma má v ohybu kuličku, která dopomáhá k lepšímu utahování. Levá strana držela dobře, ale pravá se stále povolovala. Neustálé utahování mi přišlo až otravné. Opět se může jednat o vadnou svorku, ale i tak to začíná být až moc náhod najednou. Stejně tak jako když jsem seděl v autě. Bezpečnostní pás, který jezdil po mikině, z ní vyžmolil malé kousky fleecu. Ty zůstávaly na pásu, takže kdykoli když jsem jej použil s jiným oblečením, měl jsem žmolky na sobě. Zůstávaly ale i na mikině, což nepůsobilo zrovna esteticky příjemně. Nejsem žádný citlivka, ale tohle mi zkrátka vadilo. Mám mikinu HelikonTex Patriot a ta to nedělá. Je to zapříčiněno především jiným materiálem, který je těžší a má větší hustotu. Ale i tak ono žmolkovatění zkrátka není nic, co bychom od takové mikiny očekávali. Nutno dodat, že při nošení batohu nebo taktické vesty se to nikdy nestalo. Může za to tedy ostrá hrana bezpečnostního pásu, nikoli styk samotný.

Muž nosící bundu ClawGear

Vše jinak tak jak má

Ano, vinen – mám se dívat na jakoukoli část vybavení s nadhledem a dlouhodobou perspektivou. To se snažím, ale některé věci mi zkrátka vadí. Na obranu musím dodat něco k použitelnosti a variabilitě mikiny. Přeci jen se nejedná o nepromyšlenou mikinu od noname firmy, která by byla taktická akorát tak tím, že by na sobě měla nápis ARMY. Ne ne, zkrátka je to skvělý kus vybavení, který je velmi účelný. Především mě těší kapsy a ono pohodlí, které Aviceda poskytuje. Pro svůj účel je jako stvořená. Stalo se mi několikrát, že jsem v ní vyšel ven a během pár hodin se teplota zvedla tak, že jsem byl nucen ji sundat. V tomto ohledu je Aviceda zkrátka bezkompromisní. Jednoduše jsem ji složil do malého balíčku, který by se snad vešel i do stehenní kapsy u taktických kalhot. V batohu nezabírá skoro žádné místo a z hlediska hmotnosti jsem o ní ani nevěděl. Podobně to probíhalo i obráceně. Někam vyjdu a ji beru s sebou v batohu, protože nikdy nevím, kdy se ochladí. Velcro panely jsou z tenkého materiálu, což ničemu nevadí a alespoň nepůsobí zbytečný odpor při balení. Stejně tak i fakt, že jsem zvolil mikinu bez kapuce. Možná se to zdá jako hloupost, ale k čemu budu mít na střední vrstvě kapuci? Zbytečně bych ji stále rovnal pod vrchní vrstvu nebo jí musel mít vytaženou přes ni. Právě proto je tato varianta pro tento účel lepší. Stejně tak i límeček nesahá tak vysoko, aby překážel. I tak dokáže zakrýt krk dostatečně na to, aby jej chránil. V neposlední řadě se musím podělit o zkušenost se schnutím. Vzhledem k nízké hmotnosti materiálu schne Aviceda rychle. Během pár hodin jsme schopni ji opět používat.

Verdikt

Nejvíce mě zaráží cena mikiny. Ta se pohybuje kolem 2100 až 2300 korun. Možná se to nemusí zdát jako až tak velký obnos. Vím, že se jedná o vyšší třídu, za kterou si člověk rád připlatí. Ale moje zkušenost bohužel není až tak dobrá, abych za ni byl ochotný ty peníze dát. Ano, z dlouhodobého hlediska - a když si odmyslím ty drobnosti, co jsem zmiňoval – by to asi šlo. I tak je ale materiál lehký a o 500 korun níže se nachází HelikonTex a jejich Patriotka. Což je mimochodem mikina, na kterou já nenechám dopustit. I tak je ale Aviceda velmi zajímavá mikina, kterou se vyplatí si vyzkoušet. Po pár vypráních možná zmizí i pověstné žmolkování a mikina by tak mohla být bez chyby.

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny