📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Recenze Hydratační vak ALP® Tactical 3L

17. října 2016Recenze, testy a srovnáníRojek LukášDoba čtení 9 minutPřečteno: 2518x

Rozhodl jsem se pro pořízení hydratačního vaku. Začal jsem pokoukávat po netu, jaký bych si pořídil. Pár lidí mi doporučilo hydratační vak od firmy SOURCE. Zkusil jsem ho a podělím se s vámi o ten zážitek. Nejdříve ale něco k firmě. Firma Source Tactical byla založena roku 1989 a během krátké chvíle se stala světovou značkou. Nyní zaměstnává přes 200 zaměstnanců a její produkty můžeme zakoupit v 25 zemích světa. Krom ostatního se specializují právě na hydratační systémy, které jsou skutečně zásadní pro dodržení pitného režimu. V čem jsou tedy lepší než ostatní? Nehodí se říct lepší, spíš se v mnoha ohledech vyrovnají světové špičce, kterou představuje například firma CamelBag. Source Tactical totiž své produkty vyvíjí v přímé spolupráci s armádou. Díky tomu jsou jejich výrobky velmi kvalitní a především účelné. Dost omáčky, pojďme přímo k věci.

Maskáčový hydratační vak ležící na zemi
Doporučené produkty

Co je zač?

  Zvolil jsem si verzi Source Tactical 3l, která má hned několik možností použití, k čemuž se dostaneme za okamžik. Vzhledem k terénu a použití jsem objednal verzi v maskování vz.95. Na první pohled je vak opravdu velmi zajímavý. Má přesnou velikost samotného hydratačního rezervoáru. Pro někoho to může představovat nevýhodu - přeci jen s sebou můžeme chtít něco nést (například bundu nebo mikinu). Tento druh batohu je totiž určený například pro běhání, lehké procházky nebo umístění na větší batoh či balistickou vestu. Tím se dostáváme k možnostem použití, které jsem zmiňoval výše. Existuje hned několik způsobů – můžeme ho nosit samostatně jako klasický batoh. Je vybaven ramenními popruhy, které jsou velmi příjemné a batoh skvěle centrují na zádech. Nebo můžeme batoh připevnit na balistickou vestu či druhý batoh. V neposlední řadě se dá vyjmout vak a ten umístit do většího batohu, který umožňuje jeho použití. Prakticky si tedy zakoupíme jeden produkt, který lze použít hned několika způsoby. Celkové provedení se mi opravdu líbí. Na přední straně je hlavní vstup pro dolévání tekutin. Sice by mohl být širší, ale i tak se používá velmi dobře. Krom něj zde nalezneme dobře skrytý zip pro odpojení hadice a vyjmutí samotného vaku, kus popruhoviny, který slouží jako manipulační médium při dolévání nebo poutka pro upnutí na vestu či jiný systém. Celkové linie a zpracování je velmi povedené a především – účelné. To platí i u ramenních popruhů, které jsou sice úzké, ale na ta 3 kila, co bude mít naplněný batoh, ani víc nepotřebujeme. Na zadní straně jsou vložné kapsy pro ramenní popruhy a vrchní vstup pro dolévání tekutin.  

Detail na napájecí otvor

Hodilo by se zmínit něco o materiálech. Hlavním materiálem je pochopitelně nylon, který tomuto oboru dominuje. Třeba zmínit, že je skutečně pevný a ani při hrubším zacházení se nepoškrábe nebo neopotřebuje, což je samozřejmě plus. Krom nylonu nalezneme na batohu také izolaci. Ta slouží k tomu, aby voda v batohu nezamrzla. Osobně to mám vyzkoušené do -10oC, což je poměrně nízká teplota. S celkovým objemem vaku, který činí 3 litry, tak můžeme fungovat i celý den bez špatného pocitu. To, co nás zajímá asi nejvíce, je především samotný hydratační vak. Vyrobený ze speciálního plastu, skvěle odolává vzniku bakterií a nepříjemného zápachu. Výrobce udává, že můžeme fungovat i týdny bez čistění, což jsem tedy rozhodně nechtěl riskovat. Neříkám, že jsem byl tak pořádný, abych ho stále vymýval a vysoušel. Snažil jsem se však tuto proceduru opakovat alespoň jednou týdně. Od vaku vede hadice dlouhá cca 93 centimetrů, zakončená picím ventilem s úhlem 90o. Celková délka hadice je trochu menší než u konkurence. Může za to především onen ventil pod pravým úhlem. Pro ty z nás, kteří jsme zvyklý na klasický rovný ventil, je to trochu něco jiného, ale člověk si rychle zvykne. Tak jak vypadá, zhruba víme. Jak se s ním ale fungovalo?

Víko na doplnění vody do vaku

Soužití jako z pohádky

Celá konstrukce je velmi dobře stavěná, což se prokázalo už u prvního použití. Celkem můžeme vodu do vaku nalít třemi způsoby. Ten první je klasický – odšroubuje se víčko z hlavního vstupu. Zde je krásně vidět, jak firma přemýšlí. Víčko je totiž připevněno provázkem k prstýnku, který zajišťuje celý vak v batohu. Díky tomu víčko neztratíme. Dobře se znám, třikrát bych ho někam odložil a čtyřikrát ho hledal. Proto jsem byl rád, že se i nad tím někdo pozastavil. Je sice pravda, že provázek občas zabrání v odšroubování, nebo naopak zašroubování víčka, ale na to si člověk zvykne. S trochou cviku a pozornosti tento problém velmi rychle odbouráme. Pomocí madla na přední straně uchopíme batoh a nalijeme kapalinu hlavním otvorem. Ten následně zašroubujeme a můžeme jít do světa. Krom tohoto otvoru má však vak i vrchní vstup, ke kterému se dostaneme skrz kapsu na horní straně, která je uzamčena zipem. Přístup k němu je sice složitější, zato nalévání je příjemnější a rychlejší. Je to právě horní vstup, kterým se Source liší od CamelBagu. Na druhou stranu má přední vstup CamelBagu mnohem větší průměr, což je nezanedbatelná výhoda. Poslední možností je doplnění pomocí univerzálního nástavce. Ten se připojuje přímo na místo picího ventilu. Díky němu můžeme doplnit vak přímo z PET lahve nebo čutory. Hledáme v tom výhodu? Co když máme na sobě vestu, jsme v akci a potřebujeme doplnit kapaliny do vaku? Nemůžeme přeci vestu jen tak sundat, nejsme nesmrtelní.

Detail zip vaku

Když jsem naplnil vak, konečně jsem se mohl vydat na cestu. Při úplném naplnění s sebou neseme 3 litry, tudíž s vahou samotného batohu – 530g, se dostáváme na cca 3,5 kila. To je opravdu málo. Díky dobrým ramenním popruhům a konstrukci batohu jsem to vlastně na zádech ani necítil. Hadice je možná až moc dlouhá, ale zvykl jsem si rychle, stejně jako na ventil pod úhlem devadesáti stupňů. Ten se navíc může ve svém uložení točit kolem své osy. Je vlastně jedno, jak zrovna máme hadici natočenou. Hrudní popruh je nastavitelný jak délkově, tak i výškově, čímž se zavděčí všem uživatelům. Co mi přišlo opravdu geniální, je konstrukce picího ventilu. Ten funguje na principu pootočení a vytažení. Následně z něj voda samovolně vytéká. Geniální je to v tom, že jsem si tak mohl zavěsit vak na strom a omýt si ruce nebo dát napít psovi. Nutno dodat, že ventil je navíc chráněn kloboučkem, který je opět připevněný šňůrkou. Tento klobouček skvěle slouží k uzavření ventilu, který díky tomu nemusíme ani otáčet, abychom ho zajistili. Nikdy se mi nestalo, že by snad protékal.

Detail na napájení

Vzhledem k úzkým ramenním popruhům by bylo sundávání vaku ze zad u některého oblečení problém. Opět se prokázala duchapřítomnost firmy SOURCE, která umístila na ramenní popruhy rychlospony. Pomocí nich jsem byl schopný batoh rychle sundat bez sebemenších obtíží. Celkově mě překvapilo, jak batoh dobře sedí. Ačkoli u úplného naplnění je trochu vyboulený, i tak jsem byl spokojený.

Strach z čištění? NESMYSL!

  Jinak tomu nebylo ani u čištění. Celý sytém vaku spolu s hadicí je na bázi QMT spojů, které má firma SOURCE patentované. Tyto spoje jsou velmi unikátní svoji podstatou. V okamžiku, kdy odpojíme jakoukoli část, se uzavře přechod, čímž zabrání v unikání obsahu samotného vaku. To vše je skvěle využitelné i při čištění. Za normálních předpokladů stačí jen vak otevřít a nechat vyschnout. K tomu skvěle posloužil horní vstup, který se otevře a vylije se zbytek kapaliny. Celý vak se následně zavěsí dnem vzhůru. Zde je pro tento úkon umístěn „D“ kroužek, který opět dokazuje, že vývojový tým přemýšlel.
Pokud bychom chtěli vak vyndat, zkrátka rozepneme boční kapsu, odepneme hadici a? Málem jsem zapomněl na přední vstup, který je zajištěn kroužkem. Vak tedy musí být prázdný, abychom jej mohli vyjmout ven z batohu. Vyndání i zandání zpět je jednoduché a intuitivní, což odbourává možnost omylu, která by vedla k poškození vaku či batohu. Stačí jen vak vylít, odšroubovat přední víko spolu s jistícím kroužkem, rozepnout boční vstup a odpojit hadici. Následně můžeme vak bez problémů vyndat. Zandání probíhá stejně jednoduše.  

Detail vaku na popruhy

Spousta drobností = jeden dobrý dojem

Co si budeme povídat, nejvíce nás potěší účelné drobnosti = zásadní přednosti. Nejzásadnějším je zcela určitě možnost připnutí celého batohu k vestě pomocí univerzálních pásků s rychlosponami. Tyto spony jsou velmi kvalitní, stejně jako použité zipy. Připnutí batohu sice není nic rychlého, ale ani nad tím nestrávíme hodiny. Kam s ramenními popruhy během upnutí vaku na vestu či batoh? To je skvělá otázka. Vzpomínáme na rychlospony, které na nich jsou? Tak ty se rozepnou, čímž vzniknou 4 samostatné kusy popruhů. Horní díly se zastrčí do vrchní vložné kapsy, ty spodní do bočních vložných kapes. Tak se získá skvělé monolitické pouzdro na vak, které se velmi snadno umístí na vestu či jiný batoh. Stejně tak jej můžeme, díky plochému profilu, umístit celý do batohu, abychom ho nemuseli zbytečně vylévat a přendávat. Dalším skvělým doplňkem, který mě nadchl asi nejvíce, jsou gumičky na koncích ramenních popruhů. Tedy přesněji na popruhu, co přebývá po dotažení. Aby tyto konce neplandaly, jsou do nich všity gumičky. Přebytečný popruh tak srolujeme a přetáhneme přes něj gumičku – geniální a naprosto nepostradatelné.

Hydratační vak ležící na zemi
Doporučené produkty

Verdikt

Když si to tak v hlavě srovnám, tak snad ani nemám, co zásadního bych vaku mohl vytknout. Ačkoli to může znít neuvěřitelně, tak jsem byl skutečně spokojený. Dobře se nosí, vyndávání, čištění a celková práce s batohem i vakem jsou naprosto jednoduché. Opravdu mě potěšil celkový přístup firmy, která prokázala kus práce, aby poskytla trhu a armádě skvělý kus vybavení. Jediné, co bych snad vytkl je přední vstup do vaku pro lití tekutin. Ten by mohl mít zkrátka větší průměr, aby bylo plnění příjemnější a snazší. Další a zřejmě i poslední věc, je absence Molle panelů nebo alespoň nějakého PALS popruhu. Zkrátka mi chybí možnosti připnout si doplňkovou kapsu přímo na povrch batohu. Rozšířil bych tak možnosti, které mu jinak chybí. To je ale vše, co mě během užívání tohoto hydratačního systému napadlo. Jeho cena se pohybuje kolem 1900 korun. Je to úměrná cena? Vzhledem k podání, kvalitě a možnostem, je to cena, nad kterou by neměl nikdo váhat. Dostaneme za ni kus vybavení, se kterým se nikdy nebudeme chtít rozloučit.

Čtenáře dále zajímá