📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Kolik by měl vážit batoh v poměru k tělesné hmotnosti

30. ledna 2023Rady a tipyPavel KreuzigerDoba čtení 9 minut

Při svých výletech za dobrodružstvím byste měli brát v úvahu různé faktory, přičemž jednou z nich je i hmotnost batohu, který nesete na zádech. Věděli jste například, že byste ji měli přizpůsobit své tělesné hmotnosti? V následujícím článku se podíváme, jaká pro to existují pravidla. A pokud si chcete přečíst, jak batoh odlehčit a co si na cestu rozhodně nebrat, o tom už jsme také psali.

Jak tedy zjistíte, jaké zatížení je pro vás optimální?

Batoh Tasmanian Tiger Field Pack II

Batoh Tasmanian Tiger Field Pack II

Kolik váží turistický batoh

Do hmotnosti zavazadla musíte započítávat nejen jeho obsah, ale i těleso samotného batohu. Něco váží látka, přezky, popruhy… V závislosti na tom, na jak dlouho se chystáte mimo civilizaci, může mít batoh hmotnost přibližně od slabého kilogramu až klidně po tři kila. Jak si ukážeme dále, jsou tři kilogramy už samy o sobě pro lidi běžné konstituce dost velkým podílem.

Je třeba totiž brát v úvahu, že stejnou zátěž (možná až na jídlo snědené v průběhu dne) budete muset nosit na zádech od úsvitu do soumraku. To není jako stěhování nábytku nebo přenášení cihel na stavbě, kde toho sice možná jednorázově unesete víc, ale mezi jednotlivými přechody trvajícími řádově minuty si odpočinete.

Hmotnost turistického batohu s vybavením

Jsou tací, kteří jsou schopni nosit celý den v kuse třicetikilový batoh. Rekord autora tohoto článku je 26 kilometrů za den s 25kilogramovou zátěží. Od té doby už to raději podruhé neopakoval. A pak je ještě vyšší liga – asi už jste slyšeli o borcích, kteří umějí z podhůří Tater na horské chaty přenést klidně i 80 až 100 kg. Těmto profesionálním nosičům se však drtivá většina z nás rovnat nemůže a ani nechce. Kolik toho ale ve skutečnosti uneseme?

Existuje jisté nepsané pravidlo, podle kterého byste na zádech neměli dlouhodobě tahat více než 20 procent své tělesné hmotnosti. Pro průměrného 70kg muže to znamená 14kg batoh i s vybavením, pro 60kg ženu pak 12kg zátěž. Dle pracovního práva mohou ženy v zaměstnání nosit „při častém zvedání a přenášení“ maximálně 15 kilogramů, u mužů je to dvojnásobek. Při občasném zvedání a přenášení je to pak dle zákona 20, respektive 50 kilogramů.

Jenže pracovní právo a túra v horách je „trochu“ rozdíl. Za prvé ve volném čase rozhodně nechceme být vytíženi na maximum a také to není úplně dobré pro naše záda (a nejen pro ty). Hmotnost, kterou ponesete, si však vždy určete na základě vlastních schopností. Záleží také na vaší tělesné konstituci. Pokud je astenická, nejspíš toho moc neunesete. To samé platí ale i pro případy, že trpíte nadváhou. Jestliže vážíte 120 kg, rozhodně to neznamená, že jste schopni si na bedra naložit téměř čtvrt metráku, i když hmotnostně by to odpovídalo.

Batoh Tasmanian Tiger Raid Pack III

Batoh Tasmanian Tiger Raid Pack III

Poměr tělesné hmotnosti a hmotnosti batohu

Zmíněných 20 procent je ovšem jen orientačních. Dle konkrétního podílu vaší tělesné hmotnosti a hmotnosti batohu můžeme nosnou hmotnost všeobecně rozdělit do tří kategorií. U nízké hmotnosti budeme počítat s poměrem hmotnosti batohu k vaší hmotnosti na úrovni 10 procent. U střední hmotnosti je to 15 procent a u vysoké hmotnosti zmíněných 20 procent.

U 90 kg muže jsou konkrétní čísla následující:

  • Nízká hmotnost – 9 kg
  • Střední hmotnost – 13,5 kg
  • Vysoká hmotnost – 18 kg

U 60 kg ženy jsou potom taková:

  • Nízká hmotnost – 6 kg
  • Střední hmotnost – 9 kg
  • Vysoká hmotnost – 12 kg

Nejlepší je ale připravit se na cestu dopředu. To znamená, že si zvolenou hmotnost naložit na záda a ujít s ní třeba pět až deset kilometrů. Klidně i po parku ve městě. Pokud po takové trase s danou zátěží nemáte zničená záda, máte vyhráno.

Co ovlivňuje hmotnost vašeho batohu

Hmotnost vašeho batohu přirozeně ovlivňují různé faktory, včetně toho, na jak dlouhou cestu se chystáte vydat. Co všechno musíte při plánování hmotnosti batohu vzít v úvahu?

Délka cesty

Logickým prvním krokem je zvážit délku cesty. Kratší jednodenní túry vyžadují méně balení, ale na druhou stranu byste toho paradoxně unesli více. Naopak delší expedice vyžadují detailnější plánování obsahu zavazadla, protože na delší cestě se batoh zkrátka více pronese.

Batoh Maxpedition Lithvore

Batoh Maxpedition Lithvore

Základní hmotnost

V úvahu byste měli brát nejen celkovou hmotnost batohu, ale i dílčí, tzv. základní hmotnost. To znamená hmotnost batohu s vybavením, ale bez jídla a vody. Hmotnost proviantu je totiž proměnlivá (a opět zde závisí na tom, na jak dlouho se potřebujete pobalit). V průběhu cesty bude přirozeně množství jídla ubývat, a tak bude zavazadlo vážit méně. Vodu však budete muset průběžně doplňovat a v tomto případě je tedy hmotnost kolísavá. Základní hmotnost by přirozeně měla být nižší než celková zátěž, kterou unesete.

Hmotnost jídla a vody

Zde byste měli počítat správně, důležitý je totiž pomalu každý gram. U jídla je ideální, pokud si sbalíte vysokokalorické potraviny, jako jsou například energetické tyčinky, které mají skvělý poměr energetické hodnoty k celkové hmotnosti. Co se týče vitamínů a minerálů, ty můžete doplnit sušeným ovocem a masem (jerky), případně alternativně i potravinovými doplňky (třeba vitamínovými kapslemi). Určitě zvažte také nákup sušených porcí hotového jídla, k němuž už jen stačí přidat vodu a máte hlavní jídlo dne vyřešené snadno, rychle a bez zbytečné zátěže. Podle sezóny můžete také sbírat lesní plody nebo houby.

Trasu si také můžete naplánovat tak, aby vedla kolem občerstvovacích zařízení a pohostinství. Ale rozhodně si ji naplánujte tak, aby vedla kolem zdrojů vody. Ideální možností, jak cestou dodržovat pitný režim, je mít vodu napuštěnou v hydratačním vaku. Pro občasné napití tak ani nemusíte sundávat batoh ze zad. Hydratační vaky pro pěší túry by měly mít objem od cca 1,5 l do 3 l, konkrétní velikost vaku volte podle toho, kolik zdrojů pitné vody je na cestě před vámi.

Doporučené produkty

Povětrnostní podmínky a roční období

Důležitým faktorem na zvážení je i roční období, v němž se na túru vydáváte, a povětrnostní podmínky. Přestože meteorologické předpovědi nebývají vždy přesné, je dobré si počasí na cestě zjistit předem a aspoň rámcově se na něj připravit. Logicky, pokud se na cestu vydáváte v zimním období, budete muset počítat s tím, že váš batoh bude těžší. Minimálně o objemnější spacák a teplejší oblečení.

Současně byste měli myslet i na to, aby byl váš batoh nepromokavý. Zejména vyrážíte-li na více dní, je velmi pravděpodobné, že vás cestou potká déšť. A sušit veškeré svoje vybavení rozhodně nechcete.

Nedostatečné versus nadměrné zabalení

Posledním tématem, kterého se v tomto článku chceme dotknout, je nedostatečné versus nadměrné zabalení. Při balení „survival kitu“ pro přežití můžeme počítat jen se základní výbavou. Minimální standardy pro přežití v divočině zní: voda, jídlo a ochrana proti počasí. Což znamená vhodné sezónní oblečení a ochrana před deštěm. Minimálně nepromokavá bunda s kapucí či pláštěnka, ale také nepromokavé boty. A kvalitní spacák, vyrážíte-li na více dní. Myslet byste měli i na základní vybavení lékárničky.

Pokud vám něco z výše uvedeného chybí, měli byste to doplnit. Cokoliv dalšího už je naopak možné vnímat jako nadstandard a luxus.

Doporučené produkty

Čtenáře dále zajímá