📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Zlatá stezka Českého ráje

20. srpna 2022Zábava, volné chvíleOndřej KrotilDoba čtení 3 minuty

Možná to ani nevíte, ale jde o jednu z nejslavnějších a také nejhezčích stezek v celé České republice. Jmenuje se Zlatá stezka České ráje a nyní se na ni podíváme zblízka.

Český ráj

Symbol Českého ráje hrad Trosky

Tento termín zahrnuje oblast středního Pojizeří. Řeka Jizera je tepnou celého Českého ráje. Oblast takto pojmenovali lázeňsští hosté v lázních Sedmihorky přibližně v první polovině 19. století.

Oblast Českého ráje je skutečně značná. Začíná v Mladé Boleslavi a přes Mnichovo Hradiště pokračuje na Železný Brod, Semily, Nová Paka, Kopidlno, Sobotka a Jičín. Dá se velice zjednodušeně říci, že oblast mezi Mladou Boleslaví a Jičínem severovýchodním směrem je Českým rájem.

Doporučené produkty

Turistická oblast

Už od pravěku byla oblast Českého ráje hojně navštěvována a také osídlena a ne jinak tomu je dnes. Český ráj je domovem především úchvatných rozhledů, skalních masivů a na své si přijdou milovníci hmotné kultury, protože koncentrace hradů, hradišť a zámků je v této oblasti skutečně enormní.

Zlatá stezka Českého ráje

Centrem celého České ráje se vine červeně značená turistická stezka, která se oficiálně jmenuje Zlatá stezka Českého ráje. Její vymezení bylo dáno již v roce 1937 a zasloužil se o to Klub Českých turistů.

Při průchodu touto stezkou můžete obdivovat překrásné skály, můžete se dívat do dálky, jelikož rozhleden je stezce skutečně hodně. Nesmíme zapomínat na lidovou architekturu, která se v severních částech stezky mísí s Podkrkonošskou architekturou.

Milovníci hradů pochodem po stezce nebudou kráceni na svých právech. Naopak. Nejvýznamnější a také nejkrásnější hrady naleznete právě na Zlaté stezce.

Jak stezka vede?

Stezka má úctyhodných 103 kilometrů a začíná v Mladé Boleslavi, odkud přes Bakov nad Jizerou - Mnichovo Hradiště - Valečov - Drábské světničky - Příhrazy - Kost - Nebákov - Dolní Mlýn - Trosky - Hrubá Skála - Valdštejn - Turnov - Frýdštejn - Malá Skála - Besedice - Kozákov - Tábor - Železnice končí v Jičíně.

Zažijete mnohé. Klidné vycházky po borovém lese, ale i tvrdé stoupání do kopců. Právem jen tato stezka označována za zlatou, protože nabízí to největší zlato, které se třpytí v Českém ráji.

Štítky LétoVýlet

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny