📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Přechodné jsou takové bundy, které vyplňují mezeru mezi ještě relativně teplým podzimem a začínající zimou. Jedná se o situace, kdy už je sice zima na slabou bundu, ale zároveň je ještě teplo na bundu zimní. Jakou přechodnou bundu vybrat?

Přechodné bundy mají vícero výhod. Oproti zimním bundám například tu, že jsou o něco lehčí a v případě, že se oteplí, je stále ještě relativně jednoduše můžete sbalit do batohu. Oproti klasickým podzimním bundám pak tu, že jsou teplejší, mají lepší izolaci a lépe vás tak ochrání před vnějšími vlivy a vrtochy počasí.

Softshell nebo hardshell?

Bundy pro přechodné období – hovoříme-li o těch outdoorových – si můžete vybrat podle materiálu. Respektive podle toho, pro jaké účely chcete bundu využívat. Nejkvalitnějším, ale současně také cenově nejnáročnějším řešením je tzv. hardshell membránový materiál, z nichž nejznámější je Gore-Tex.

Membránové materiály tohoto typu, které se úspěšně používají i při výrobě obuvi, mají výhodu v tom, že dokážou propouštět vodní páry směrem od těla (které tak zbavují vlhkosti). Ale vodu, která na vás spadne z deště, dovnitř nepropustí a nepromoknou (samozřejmě záleží také na vodním sloupci daného materiálu). To je zajištěno tím, že struktura tohoto materiálu má průduchy mnohokrát menší, než jaká je velikost kapek vody. Zároveň je v porovnání s molekulami vodní páry mnohokrát větší.

V cenové „tabulce“ materiálů vhodných pro přechodné bundy je o příčku níže softshell, konkrétně ten membránový. Membránový softshell je kvalitnější než ten tkaný, který se hodí spíše čistě pro jarní a podzimní bundy. Sestává minimálně ze tří (a více) vrstev, kdy ta svrchní je běžně vyrobena z měkkého polyuretanu, který je vodoodpudivý, střední vrstva je termoizolační a ta spodní je z microfleecu nebo podobného materiálu, aby byla bunda pohodlná na nošení. No a mezi těmito vrstvami je prostor na různé další membrány s různými účely.

Jak je to s údržbou?

Údržba outdoorových přechodných bund je poměrně snadná, menší nečistoty stačí otřít vlhkým hadříkem. Pokud si však bundu ušpiníte o něco více, neperte ji v běžném pracím prostředku s ostatním oblečením. Vyperte ji zvlášť a podle pokynů výrobce ve speciálním pracím prostředku. Softshellu ani hardshellu dále nedělá dobře ani chemické čištění, sušení v sušičce a předmáčení. Vždy se řiďte informacemi na štítku konkrétní bundy.

Zobrazit filtr produktů
Přehrát video:Zobrazit detail produktu
Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny
Filtr
Dostupnost
Označení
Cena
Barva
Velikost
Značka
Prodyšnost
g / m2 / 24 hod g / m2 / 24 hod
Materiál