některé filtry potřebují měnit svou náplň, u jiných můžeme něco ztratit, nebo rozbít. Tak jako tak bychom v této kategorii měli vše najít. Vždy je lepší být připraven.
Jak je nám dobře známo – dobrá hydratace je základem pro přežití v přírodě. Pít vodu z neznámého zdroje je velmi nezodpovědné. Lehce se nám do traktu nebo do krve může dostat parazit či bakterie, která je vzhledem k velmi vzdálené pomoci často i smrtelná. Vše se dá jednoduše vyřešit filtrací a převařením vody, čímž zabijeme většinu nežádoucího. Vodní filtry jsou zařízení, která vyžadují údržbu nebo občasnou výměnu vnitřních dílů. Vše se dočteme v následujícím článku.
Vodní filtry jsou zařízení, do kterých se umístí voda, která se pomocí gravitace nebo tlaku dostane skrz filtr, čímž se oddělí od nečistot a parazitů. Filtry se liší jak principem, tak i svými součástmi. Většinou se skládají z nádoby nebo vaku, do kterého se umístí voda, samotného filtru a dalšího ústrojí – pítek, ventilů, hadiček a tak dále. Je nutné podotknout, že se většinou nejedná o úplně levné záležitosti, proto nás potěší, když se dají části na filtrech měnit. Nejčastěji budeme měnit samotné filtry a picí soustavy. Hodí se i čistící sady, díky kterým udržíme filtr v čistotě.
Téměř všechny filtrační zařízení mají filtr, který je schopen přefiltrovat pouze omezené množství kapaliny. Toto množství je především určeno druhem filtru, jeho principem a kvalitou vody. Některé filtry dokáží přefiltrovat 100 litrů, některé milion. Ano, je to neuvěřitelné, ale je to tak. U milionu nás, narozdíl od ostatních filtrů s rapidně menším množstvím přefiltrované kapaliny, výměna nemusí trápit. Zařízení, vybavené filtrem na velmi omezené množství přefiltrovaných litrů vody, musejí být schopny revitalizace. Ta probíhá nejčastěji pomocí výměny filtru, čímž získáme další zásobu pitné vody. Celý tento koncept je poměrně nevýhodný vzhledem k ceně výměnného filtru. Ale když už jsme si jej pořídili, musíme ho i vyměňovat. Také se hodí mít jeden náhradní filtr s sebou, kdyby náhodou došlo k ucpání toho původního. Ostatní prvky na filtračním systému podléhají spotřebě. Pítka se mohou utrhnout, trubičky ucpat. Není však nad to mít svůj filtr stále čistý.
Samotný filtr většinou vyčistit nemůžeme. Maximálně ho propláchnout pomocí reverzního plnění – tedy když do něj nalijeme vodu z druhé strany. Tím se některé větší nečistoty vyplaví z filtru, čímž oddálíme kupování nového. POZOR, na to musí být filtr uzpůsobený, nelze to provézt u každého. Ostatní části filtračního systému bychom měli udržovat v čistotě. K tomu nám pomohou kartáčky delší či kratší a čistící přípravky. Nikdy je nepoužívejme na filtr jako takový. Mohli bychom poškodit a nevratně poničit jeho strukturu a zabít aktivní prvky. Tím by ztratil své schopnosti a stal se nepoužitelným. Můžeme používat standardní kartáčky a přípravky, které máme doma nebo si pořídit speciální sady přímo od jednotlivých výrobců.