Spousta lidí miluje jaro a podzim, protože o těchto ročních obdobích nebývá takové chladno jak v zimě a současně se při pohybu venku většinou nezpotíte tolik jako v létě. Jenže i na jaře či na podzim mohou teploty spadnout dolů, a je třeba se na to náležitě připravit.
Je to tak, na jaře ani na podzim bychom přípravu na outdoorové výšlapy neměli podceňovat. Úplně přitom nezáleží na tom, zda se do terénu chystáme na půldenní procházku nebo týdenní trek. Jako svrchní vrstva oblečení se nejlépe osvědčila klasická bunda, přičemž bundy na jaro a na podzim mají oproti těm zimním jednu zásadní výhodu – díky menší vrstvě izolace nemusejí být tak těžké a neskladné.
Hlavním účelem jarních a podzimních bund je ochránit svého nositele před povětrnostními vlivy. Máme na mysli především vítr a déšť. Nosí se jako svrchní vrstva oblečení, kterou na sobě na rozdíl od zimních dnů mít můžete a nemusíte. V přechodných ročních obdobích totiž existují výrazné rozdíly mezi teplotami v průběhu dne, a tak ráno můžete zažít pocitovou teplotu klidně kolem nuly a odpoledne už se budete v patnácti a více stupních potit.
Z výše uvedeného vyplývá, že by jarní a podzimní bundy měly být také lehké, abychom si je v případě potřeby mohli jednoduše sbalit do batohu. Ale současně by měly dostatečně ochránit před nepřízní počasí. Měly by vás ubránit před větrem i lehčím deštěm – což poměrně hravě zvládnou i levnější materiály, jako je nylon a polyester.
Zlatým středem je ovšem sofshell, což není jediný materiál, ale souhrnné označení pro syntetické materiály, které dokážou ochránit před vlhkostí zvenčí, ale současně zůstávají dostatečně prodyšné. Rozlišujeme tkaný a membránový softshell, přičemž ten tkaný je levnější a všeobecně považovaný za méně kvalitní, na druhou stranu je lehčí a pružnější. Pro běžné jednodenní výšlapy v přechodných ročních obdobích úplně dostačuje ten tkaný.
No a následně tu máme top kategorii v podobě membránových materiálů, jako je například Gore-Tex©. Ten si mnozí výrobci licencují, jiní volí analogická řešení z vlastní dílny. Tak či onak budete mít s Gore-Texem vyšší jistotu, že nepromoknete. Základem jsou však i kvalitní, lepené švy, protože právě přechody mezi jednotlivými kusy látky jinak bývají co do voděodolnosti nejslabším článkem.
K dalším vítaným vlastnostem jarních a podzimních bund se řadí průduchy v podpaží nebo dvoucestný zip, což jsou prvky, kterými můžete snadno regulovat ventilaci. Jak softshell, tak i Gore-Tex mohou být zespodu podšity vrstvou materiálu MicroFleece, který slouží jako dodatečná izolační vrstva a současně je příjemný na dotyk. Syntetické materiály v jarní nebo podzimní bundě mohou být kombinovány i s bavlnou, která se postará o dodatečný komfort.