Běhání je záliba, jenž si pravidelně užívají miliony lidí po celém světě a to hlavně proto, že je to poměrně (zkracuje svaly, když to přeháníte) zdravá aktivita – a to fyzicky, mentálně i sociálně. Vše, co potřebujete k tomu, abyste začali běhat, je jen dobrý pár běžeckých bot a upřímná touha vykročit ze dveří a začít sportovat.
Jak poznám, kde běhat? Většina běžců se omezuje jen na své lokální prostředí, okolí a sousedství. Pokud ale chcete vyrazit zkoumat nové končiny a vesnice po okolí, nic vám v tom nebrání. Lidi na běhání se dnes dají najít v posilovně, na internetu (sportovní seznamka), v časopisech, …
Tento dvoudílný seriál vám dá několik tipů, jak začít.
Proč běhat? Důvodů pro to je nemálo:
Podívejme se blíže na klíčové výhody:
Běhání protahuje vaše srdce a plíce. Umožní vaší krvi, aby lépe a efektivněji okysličovala všechny orgány a eliminuje lépe i oxid uhličitý a další jedy z těla. Jak se vaše srdce posiluje, tak efektivněji pumpuje více krve se stále menší námahou.
Jak se zlepšuje vaše kondice, vaše srdeční tepová frekvence se snižuje. Fyzicky nejlépe zdatní lidé mívají klidový tep okolo 45-50 úderů za minutu, ne 75-80, jako je to běžné pro srdce netrénovaných lidí.
Pravidelné běhání vám pomáhá dosáhnout a zajistit:
Běhání (stejně jako další cvičení, kde nesete svoji váhu na kostech) vám stimuluje růst kostí. Tak, jak se zvětšují časem vaše svaly, tak kosti se také stávají identicky silnější a hustější. Běhání je tedy aktivita, ze které těží zejména ženy s menopauzou nebo ty, co mají v rodinné historii někoho s osteoporózou.
Jak se sami dostanete za počáteční fázi, tak si začnete uvědomovat, že chcete běhat sami, nikoliv že běhat musíte. Několik běžně citovaných přínosů jsou tyto:
Jak poznám, jak daleko mám běžet? Některé cesty a trasy mají turistické značení / cedule po cestách s kilometrovníky, takže z toho se dá lehce poznat, jak daleko jste se dostali. Když ale poběžíte po cestách bez něj, tak nezbude, nežli vše jen odhadovat z času a rychlosti nebo sáhnout po GPS či nějaké moderní vymoženosti typu krokoměr.
Když se podíváme na kalorie spálené za hodinu pro osobu vážící 75 / 90 / 110 kg:
Pokud jste začátečník nebo začínáte opět po delší pauze, tak začněte zvolna a vystavte své dovednosti pomalu. Specificky:
Tip: vezměte sebou nějakého kámoše. Bude obtížnější se na to vykašlat, když si navzájem budete dělat podporu.
Je skutečně třeba se vždy a před a po každém běhu protahovat? Pokud se chcete o své tělo co nejlépe starat, tak je to jednoznačně doporučený postup. Pomůže to totiž vašemu tělu (svaly, klouby, ...) připravit se na trasu a zátěž. Když to jen trochu jde, volte protažení dynamické.
To zahrnuje dlážděné cesty, chodníky, podchody a podobná místa. Je to asi ta nejpohodlnější forma běhání ve městě, jen vykročíte z místa, kde jste a běžíte, kam a kudy chcete.
Výhody: pohodlné, člověk si může užít vedle vzduchu také městské scenérie, povrchy jsou krásně rovné a hladké, pročež jsou pro běhy pohodlné, dobrá cesta, jak prozkoumat nová místa.
Nevýhody: občas zde může být špatné počasí, v opravdu rušných ulicích to je často o krk, tvrdé povrchy přetěžují vaše klouby a není to nic pro milovníky přírody.
Sem zase patří turistické trasy a takto značené cesty. Jde o mix povrchů tvrdých i měkkých. V náročnosti mohou variovat od rovného lokálního parku až po náročnou horskou trasu.
Výhody: variabilní terén má pozitivní vliv na stavbu různých svalových skupin na vašich nohou a na vaši celkovou sílu a vytrvalost, měkké povrchy jsou lepší na vaše nohy a člověk je zde skutečně na čistém vzduchu a v přírodní scenérii.
Nevýhody: je potřeba se tam i zpět nějak dostat, jestliže tu chcete běhat, vstup na trasu může vyžadovat povolení, neudržované a cesty mimo civilizaci jsou jisté bezpečností riziko, větší riziko zranění mimo civilizaci a zpočátku tvrdší na vaše tělo, jako jiné typy běhu.
Obvykle je snadno najdete v posilovně nebo v práci v relaxační a cvičební místnosti. Též v hotelích a někteří fandové si je pořizují i na doma. Dají se obvykle upravit ohledně jejich tempa, úhlu a kladeného odporu. Některé mají dokonce i vestavěnou TV.
Výhody: nemusíte vůbec řešit počasí, dá se regulovat obtížnost běhu, dá se zaměřit na co chcete – kopečky, sprinty, … nejlepší, když přijde na spálené kalorie
Nevýhody: omezený potenciál pro růst svalů, jde o monotónní záležitost, jeho uživatelé musí do tělocvičny v otevírací hodiny, vyžaduje elektřinu k běhu.
Proč bych měl běžet čelem k provozu? Je to nutné, jelikož vám to umožní vidět vše potenciálně hrozivé, takže máte dost času jít tomu z cesty (kola, auta, nudící se pitomci, co do vás chtějí najíždět, ...). Nikdy neběhejte zády k provozu a ještě se sluchátky!
Pro každého běžného běžce je obvykle doporučováno, že je nejlepší se před během zahřát a posléze zchladit rychlou chůzí / joggingem / protahováním. Pomůže vám to s výkonem při běhu a přirozeným ochlazením po akci.
Zranění při bězích se obvykle dočkáte tehdy, když se přetrénujete, tedy uděláte příliš mnoho příliš rychle. Též nesmíte být příliš intenzivní (hlavně zpočátku) a přehnat se nesmí upřímně řečeno ani protahování. Zahřívací protahování je ale přínosné v malé míře a má potenciál zabránit, ba dokonce rehabilitovat vaše zranění. Cítíte někde bolesti a zranění? Určitě je neignorujte. Naslouchejte vašemu tělu. Odpočívejte, ledujte a popřípadě zaskočte za svým doktorem.
Má se za to, že vám protahování pomáhá s následujícím:
Existují dva typy protahování – dynamické a statické.
Dynamické protahování je aktivní strečink. Uvolňuje a povoluje šlachy, svaly a klouby a zahřívá tělo specifickými pohyby, jenž využívají více jako jednoho svalu. Dynamické protahování se opakuje asi 8-12x.
Statické protahování je strečink bez pohybu. Protahuje individuální svaly až do nejzazšího bodu, kdy ještě necítíte bolest. Zde je takto držíte 15-30 sekund a posléze opakujete jeden každý sval 10-15x. To jsou protahovací postoje, jenž jste se možná naučili jako dítě nebo snad na rehabilitaci.
Primárním důvodem a cílem strečingu a zahřívání je zvýšit vaši tělesnou teplotu. Toto v daných místech zvyšuje tělesný průtok krve (takže vaše svaly vydrží a zvládnou vydat více síly).
Během posledních let se objevilo několik článků, jenž naznačovaly, že statický strečink je dost možná ztráta času a že paradoxně spíše škodí před danou aktivitou a že je nutné tudíž volit v rámci zahřátí vašeho těla jedině strečink dynamický. Citují přitom studie, jenž ukázaly, že dynamický strečink zvyšuje výkon, ohebnost a pohybový potenciál, zatímco strečink statický tento jev neprokazoval.
Dr. Bob Adams (předseda představenstva v USA Track & Field Sports Medicine & Sports Committee a člen International Association of Athletics Federation's (IAAF) Sports Medicine & Anti-Doping Committee) se nechal v této věci slyšet, že většina profesionálních atletů používá strečink dynamický. Ale že žádná studie vysloveně neprokázala negativní vliv statického strečinku na atlety: „Pokud máte pocit, že je pro vaše tělo nebo danou situaci vhodnější statický strečink, tak ho proveďte. Ale právě kvůli zahřátí je lepší strečink dynamický.“
Adams též naznačil, že průměrný atlet se protahuje asi tak 3-12 minut, zatímco profesionální atlet až 3-30 minut dynamickým strečinkem. Cviky po běhu by mohly zahrnovat procházku, lehčí klus a dynamický strečink opět po 5-20 minut. Záleží to dost na atletovi a o jak intenzivní tréninkový běh jde.
Jak bylo naznačeno výše, dynamický strečink je považován i ze strany atletů za přínosnější, ale dá se použít libovolný, záleží to zkrátka jen a jen na vás. Všeobecné tipy pro statické protahování jsou pak zde: