Běhání je pro lidské tělo přirozený pohyb, ale používat při něm korektní a správnou formu vám umožní být více efektivní a zároveň i šetřit energií. Zde jsou pro to jisté tipy:
Poté, co jste implementovali zdárně běžecký trénink do vaší každotýdenní rutiny, tak můžete pomalu začít přemýšlet o účasti na nějakém vašem prvním silničním závodu. Často se jim říká „běhy pro radost“, jelikož většina závodníků je neabsolvuje z nějakých extra vážných důvodů (kromě charitativních účelů). Je jedno na jaké jste úrovni ohledně vaší soutěživosti, nápad trénovat na závod je určitě vždy dobrý a naplňující, i když je váš cíl ho jen dokončit. Nikdy nevíte, třeba se dostaví nějaké nečekané překvapení.
Je jedno zda poběžíte 5 km, 10 km, půlku maratonu nebo celý maraton. Tak či onak byste měli mít pár aktivních měsíců před danou akcí i logicky nějaké ty tréninkové programy. Ale pro účely tohoto článku budeme hovořit o běhu více obecně.
Hned poté, co jste zvládli vaše základní běžecké dovednosti, tak začněte vaše tělo zvykat na delší běhy a trasy. Důraz v této fázi je na vystavění vzdálenostních rekordů, ne rychlosti. Vytrvalostní cvičení by pro vás mělo být pomalé a konzistentní stavění vzdálenosti, proto je nutné pomalu přidávat na délce trati. Někteří běžci doporučují zvýšit vzdálenost každý týden o 10 %, abyste se vyhnuli přetížení a zranění z přetrénování. Můžete ale začít s 5 % týdně – tak třeba:
Když máte týdně naběháno 10 km pak je 5 % 0,5 km a 10 % je 1 km.
Když máte týdně naběháno 20 km pak je 5 % 1 km a 10 % jsou 2 km.
Během této fáze tréninku je speciálně důležité přidat i toto dálkové / silové cvičení a hlavně dost odpočinku. Tak, jak stavíte svoji vytrvalost, tak musí vaše tělo mít den obnovy sil. Poté, co se dostanete za prvotní fázi rychlý krok / klus tak začněte dělat „dlouhé a krátké dny“ - když třeba poběžíte 4-5 km jeden den, tak další si dejte jen 2-3 km.
Naslouchejte vašemu tělu, když se nějaký den necítíte na běhání, je to pravděpodobně jeho znamení, že potřebuje(-te) čas.
Během této fáze chcete přidat k vašemu tréninku rychlost a intenzitu. Běhejte proto do kopců, složitější nestandardní a nadstandardní intervaly, fartlek (jedna z metod běžeckého tréninku) nebo vaši běžnou cestu, ale nyní rychleji.
Běh do kopců. Staví vaši celkovou sílu. Staví svaly ve vašich končetinách asi v cca 5 místech a ještě vám pomáhá i s tréninkem rychlosti, jelikož pohyb těla směrem do kopce je pro tělo co do práce svalů nohou totéž jako by sprint po rovině. Když běháte do svahu, tak používejte malé kroky a držte nohy pod vámi. Při cestě dolů využijte gravitaci ke své výhodě a nakloňte se mírně dopředu a dělejte krátké rychlé kroky a snažte se paty držet na místě vždy pevně.
Fartlek. Je hra s rychlostí pocházející ze Švédska a prokládá běhání rychlé s běháním pomalým. Toto pomáhá vašemu tělu vyrovnat se s diskomfortem rychlého běhání a na konci závodu vám dá neuvěřitelný náboj:
Intervaly. To je v podstatě totéž, co fartlek, ale jde o standardní vzdálenosti obvykle prováděné na běžecké trati. Výhoda provádění tréninku i běhů na trati je právě v tom, že vzdálenosti jsou jasně označené.
Pokud má trasa 400 metrů, tak polovina kola je 200 m, 2 kola jsou 800 m a 4 kola jsou 1500/1600 m. Trasy se mimochodem berou a měří v první linii, dále od centra jsou pochopitelně delší, ale mají posunuté startovní body, aby vše bylo korektní a fér.
Na mezinárodních soutěžích se dnes nejčastěji běhá tzv. „metrická míle“ tedy vzdálenost právě 1500 metrů. 1600 m je populární zase na některých školách.
Obecně se dá říci, že když si zde chcete trochu potrénovat, tak neuškodí dát si sérii ostřejších a pomalejších sérií. Třeba rovné úseky trati běhejte ostře a zahnuté rohy pomalu. Váš trénink by měl odpovídat trase, jakou chcete hlavně běhat / trénujete na ni.
Nikdy se nepřetrénujte. V závislosti na délce vaší tratě byste měli zkracovat tyto vzdálenosti cca 1-2 týdny před akcí. Tato odpočinková fáze vám pak pomůže být ve špičkové kondici právě v den závodu. Před „velkým dnem“ si dejte jen krátké a snadné běhy. Dokonce i kratičký běh před závodem vašemu tělu pomůže zůstat mrštné a ohebné.
Pokud jste běhání skutečně propadli a děláte mnohé běhy nebo snad běháte skutečně dlouhé trati (ať už závody nebo tréninky), tak musíte vždy nechat tělu čas, aby znovu obnovilo síly do vždy o chlup silnější a vytrvalejší podoby. Pro velmi aktivní lidi mezi námi je dobrý aktivní odpočinek a právě tzv. křížový trénink, jenž se zaměřuje v zátěži a stavění na jiné skupiny svalů.
Určitě je dobrý nápad zamíchat do vašeho tréninkového režimu i další typy tréninku. Jízda na kole, plavání, aerobik a sportovní tance či snad jízda na kolečkových bruslích nabízí komplementární trénink k vašemu standardnímu režimu. Jde též opět o aerobní cvičení, díky němuž se tzv. nepřepálíte v té své tradiční sféře. Křížový trénink je aktivita, jenž vám pomáhá s vyvážením tréninku i u jiných svalových skupin, nevyčerpáte si jednostranně jednu část těla a pak ani nebudete více náchylní na zranění a také to do vaší rutiny přidává novinku.
Tip: Používejte své drahé běžecké boty skutečně jen na běhání, ať se vám tak rychle nezničí.
Jistě se dočkáte skvělých dnů pro běhání, kdy svítí slunce a vane příjemný mírný vítr. Ale jsou zde i dny, kdy matka příroda odmítá spolupracovat. Co tedy můžete udělat pro to, abyste zůstali po zdravotní stránce v bezpečí a přesto nerezignovali na trénink? Zde jsou jisté nápady.
Pro zimní tréninky je klíčem vrstvení vašeho oblečení. Vrstvy vám umožní snadno si další přidat a zase sundat, kdykoliv ta či ona potřeba vyvstane a vaše tělesná / okolní teplota se změní. Vrstvy chytají teplo a udrží vás proto v teple. A také umožní potu, aby se pomalu dostal úplně zevnitř úplně vně (kde se může vypařit). Termostat každého z nás je trochu jiný, takže bude potřeba v této věci asi trochu experimentovat.
Zimní oblečení horní částí těla (název, funkce a typ materiálu):
Tip: Košile v horní části se zipem vám pomáhá s regulací teploty, když běžíte. Také se ujistěte, že rukávy a manžety zde nejsou příliš těsné. Pak též budete moci je stáhnout, když vám bude zima, nebo vytáhnout, když bude horko.
Zimní oblečení dolní částí těla (název, funkce a příklad):
Ve vlhkých zimních podmínkách:
Důležitá místa, kde nejsnáze udržíte teplo:
Je nejlepší se vyhnout podmínkám běhu ve sněhu nebo částečně rozpuštěném sněhu. Pokud nemáte jinou možnost, nežli běžet po ledu a sněhu, tak buďte velmi opatrní a to tím více čím vyšší máte těžiště. Zvažte přidání dalšího trakčního prvku na boty (gripy na led).
Je jedno, jak jste trénovaní a dobří, horko a vlhko jsou podmínky nebezpečné pro všechny běžce.
Myslete na to, brát věci zvolna a postupně. Když to totiž neuděláte můžete se přehřát a zkolabovat. Vaše tělo dělá, co může, aby se vaše kůže co nejvíce ochladila, takže váš mozek nemusí dostávat všechnu krev a kyslík, jaký potřebuje. Toto je tzv. přehnané pocení, které často následuje nevolnost, točící se hlava, bolest hlavy nebo křeče v končetinách někde. Za oné konstelace, že pocítíte některé z těchto symptomů, tak je to váš náznak od těla, že si máte dát pauzu a schovat se to stínu. Když to jde, dejte si studenou sprchu a začněte nahrazovat vaše vyčerpané tělesné tekutiny.
Tipy okolo letního oblečení:
Ideální běžecké časy:
Tip: Pokud je větrno, tak běháním s větrem si zajistíte, že vám bude pěkně chladit rozpálené tělo tam i zpět. Klidně kvůli tomu lehce změňte trasu.
S ohledem na některé směny u určitých lidí je to určitě věc, jaké se někteří z nás nemusí vyhnout. Na druhou stranu, je to často jediná možnost v opravdu velmi horkých a vlhkých klimatech. A když jsou noční turisté, proč by nemohli být i noční běžci? Je možné, že noci zkrátka dáváte z nějakého důvodu přednost. Tak či onak, ať je váš důvod jaký chce, tak i toto vyžaduje jistou přípravu, aby vaše noční výlety byly bezpečné a komfortní.
Držte se ve známých místech a to ideálně dobře osvětlených. To nejlepší, co můžete udělat je, běhat s někým dalším.
Ať je horko nebo zima, vaše tělo bude potřebovat zůstat hydratované, jelikož ztrácíte vodu skrze pocení i tehdy, když to na těle vůbec necítíte (viditelně se nepotíte a nejste moc žízniví). Pijte před, během i po běhu. A to platí tím spíše pro ty delší z nich.
Tip: Pijte ještě před tím, nežli se objeví žízeň. Když totiž už cítíte žízeň, tak to vaše tělo naznačuje, že již jste dehydrovaní.
Pro dlouhé běhy a závody:
To, co jíte před, během a po závodu i běhu přímo ovlivní jeho průběh i vaši opětovnou obnovu: