📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jak na dlouhodobé uložení vody?

24. října 2019Zábava, volné chvíleHájek PetrDoba čtení 5 minutPřečteno: 3340x

S ohledem na naši biologickou funkci se bohužel nevyhneme jediné věci – voda je pro nás to nejdůležitější k životu, stejně jako pro drtivou většinu organismů okolo nás. Když tedy kdykoliv padne vaše myšlenka právě na vaše přežití, měla by se tehdy určitě a zrovna z tohoto důvodu, točit okolo vody a její dostatečné dostupnosti.

Krásný pohled na dům u jezera

Pokud jste alergičtí na chlór, tak jsou i další chemické náhrady: jako třeba jód (ten stejně potřebuje štítná žláza). Nebo se dá chlor z vody odstranit. Dejte si pozor i na to, že nemůžete pít jen dešťovou vodu neprohnanou vrstvou země a dřevěného uhlí jako filtrem – je to voda destilovaná, jenž po pádu dolů zachycuje poletující spory a bakterie, prach a chemikálie. A skoro tedy i bez jakýchkoliv minerálů, takže vstřebání je problém. Dlouhodobě by se určitě pít neměla, jelikož naruší váš metabolismus. Raději v ní ani nevařte, protože vám zhola nic nepřináší (vápník, hořčík, stopové prvky, … ).

Voda je to nejcennější, co jako osoba snažící se přežít můžete mít. My ji dnes bereme jako garantovanou stejně nevyhnutelně jako vzduch: stačí se jen přece naklonit k prvnímu umyvadlu nebo hydratačnímu automatu v kanceláři a je to. Jelikož ji má skoro každý neomezené množství, právě z tohoto důvodu ji trošku podceňuje při přípravách obvykle. Jen málokdo má také nějakou v záloze pro případ nějaké té katastrofy.

První věcí, co si říkáte, tak je asi toto: jak dlouho voda vydrží před tím, nežli se zkazí? Voda sama o sobě je chemikálie nesmírně jednoduchá, vydrží neomezeně dlouho, takže nezkazí se voda, ale zničí ji kontaminanty rozpuštěné v ní. Pak nezbude nežli ji převařit, přefiltrovat nebo najít jinou.

Jak dlouho vám tedy voda vydrží obvykle tedy záleží na dvou věcech – jak moc je kontaminovaná při jejím sběru a v jakých ji budete skladovat podmínkách, jak moc to zkrátka podpoří případný růst patogenů v ní.

Jak zajistit, aby mi voda vydržela co nejdéle?

Klíčové faktory, jenž jsou nezbytné pro dlouhodobé uložení vody jsou tyto:

  1. Začněte s co nejčistší vodou.
  2. Použijte co největší a nejodolnější BPA-free kontejner (-y) na vodu, jaký máte k dispozici.
  3. Skladujte ji v podmínkách, jenž jsou pro vodu přirozené a nepodporují růst bakterií, řas, ...

Asi ten nejlepší zdroj vody doma je pitná voda, co vám teče z potrubí. Ta již byla „vytuněna“ chlorem, takže se nemusíte bát, že by zde snad ještě něco bylo. Hladina chlóru se měří v objemu 0,5-1,0 ppm (tj. částic chloru na jeden milion vodních). Podávají se a tímto účelem i testovací sady.

Pro dlouhodobé uložení vody nic nepokazíte tím, když to zvýšíte na 3-4 ppm. Pak budete v ideální zóně pro bezpečí a jednak je eliminujete a i zabráníte dlouhodobému růstu patogenů. 1-2 ppm až 10-20 ppm se dá také použít asi, ale ideální to není.

To vše ale bude vyžadovat, abyste si pořídili testery na vodu v objemu základním než malém.

Jak již upravenou vodu skladovat, aby co nejdéle vydržela?

Velmi dobrá cesta pro moderní uložení vody je BPA-free kontejner té nejtěžší konstrukce, jakou seženete. Musí jít ale o plastové kontejnery přímo označené k použití s vodou! Tyto kontejnery mívají i vizuální nápovědu – jsou obvykle zbarvované modře. Dá se použít každý ale, v němž bylo cokoliv na pití: kontejnery a demižony na víno, vodní nádrže, … Jen ne jakékoliv věci z PET, včetně známých PET lahví. I zde použijte hlavu a trochu opatrností. Snažíte se přežít, spíše než zanést plastem.

Uložte svoji vodu určenou pro dlouhodobé uložení do relativně chladného místa, ať se vyhnete teplu a slunci, jenž ponouká k růstu bakterie a řasy. A proč vše držet mimo slunce ještě? Jelikož slunce ničí aktivní chlór vevnitř. Když svojí vodu budete držet v chladu a mimo slunce, budete ohledně ní v klidu, protože je to dvojitá jistota, že bude pitná i pak.

Pozor i na to, že úroveň chlóru se samovolně časem snižuje! Netřeba si k vůli tomu ale dělat starosti opět. Za oné konstelace, že jste ji v počátku korektní cestou dekontaminovali chlorem a uschovali ji do uzavřeného kontejneru do tmy a chladu, tak je to jedno již. Musíte ho ale pořád držet mimo teplo a slunce, jinak hrozí kontaminace.

Kolik pitné vody budu potřebovat uložit?

Státní, i mezinárodní a lékařské organizace pro řešení rizik mají jasno: měli byste mít minimálně třídenní zásobu vody. A na jednu osobu denně to chce cca 4 litry (pití, umývání, nádobí atd.). Normální osoba potřebuje 2 litry jen na pití.

Tohle je věc, kterou si každý musí uvážit sám s ohledem právě na jemu dostupné zdroje vody po okolí. Bude záležet na tom, pro kolik lidí to bude, jak moc je kontaminovaná, jak máte velké skladiště, …

200 litrů je pro dva lidi minimum na 2 měsíce asi. A to ani nepočítáme tuny vody, jenž obvykle spotřebujete na umývání a sanitaci něčeho. Zkrátka, voda vždy mizí rychleji, nežli byste čekali.

Jsou lidé, kteří vše výše řečené provádějí, ale raději stejně vodu vyměňují přesně jednou ročně. I po dlouhém čase je sice voda pořád pitná, ale její chuť není nic moc.

Budu potřebovat kvalitní vodní filtr?

Jednoznačně. A když u ne pro svůj vodovod městský, tak to možná bude pro zahradní jezírko a splachovadlo na WC. Nikdy nevíte, na jak kvalitní vodu narazíte a kdy ji budete potřebovat, takže je určitě dobrý nápad mít v záloze i něco na čištění a filtraci vody.

Autor článku
Petr Hájek
Petr rád tráví čas v přírodě, obvykle jako turista. Rád zkouší nové věci z oblasti přežití a to nejen v přírodě, rád testuje nové produkty a objevuje nové značky, které vstoupí na trh s produkty pro přežití. Jeho životní krédo je: "I ten nejhorší den v lese je stále lepší jako ten nejlepší den v práci!".

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny