📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

GORE-TEX - Jak a kdo ho vynalezl?

1. ledna 2021Zábava, volné chvíleBarbora ŠtěpánkováDoba čtení 7 minutPřečteno: 107x

Všichni jsme se s ním už někdy setkali. Skvělý materiál, který určitě znáte z oděvního nebo obuvního průmyslu. My, kteří milujeme outdoorové aktivity na něj nedáme dopustit, protože GORE-TEX je skvělým materiálem hodící se především lidem, kteří žijí aktivním životem v přírodě. A protože ne vždy nám na našich cestách přeje počasí, někdy nám prší, je vlhko a mokro, tak přesně do těchto podmínek je právě GORE-TEX vhodným pomocníkem. Proč? Protože tento nepropustný větruodolný a voděodolný materiál je zároveň skvěle prodyšný, což se vám při aktivním pohybu bude náramně hodit. Pojďme se podívat do historie společnosti W. L. Gore & Associates, jak vlastně tento materiál vznikl a vysvětlit si jak funguje.

Lidé sedící u jezera v horách

Historie W. L. Gore & Associates

Rodinnou firmu W. L. Gore & Associates založili v roce 1958 Wilbert Lee Gore s jeho ženou Genevieve Walton Gore. Malá společnost, která vznikala u Goreových v jejich domě, který sídlil v americkém městě Newark v Delaware. Již od samého počátku se výroba této firmy zabývala polymerovým (PTFE) nebo – li teflonovým materiálem. Později v roce 1969 se společnost podílí na výrobě kabelů, které jsou součástí vybavení vesmírné cesty na Měsíc, které se účastní i tolik historicky známý americký astronaut Neil Armstrong. Jenže zlom přišel ten samý rok, když syn Goreových, Bob Gore, šel ve stopách svých rodičů a zkoumal vlastnosti polytetrafluorethylenu více. Netrvalo to dlouho a Bob přišel výzkumem na to, že když polytetrafluorenthylen (PTFE) natáhne a následně s ním prudce trhne, tak se materiál mnohonásobně rozšíří a tímto zjištěním vzniká zcela nové označení pro tento druh polymeru a sice ePTFE. Tím, že se teflon takto natáhl a smrštil vznikly na jeho povrchu póry, které jsou prodyšné, ale zároveň má jeho povrch vysoké napětí, takže nepropustí vodu. Tohle zjištění přivedlo Boba k další tvorbě a tou byl samotný GORE-TEX, ve kterém je ePTFE důležitým dílkem celé skládačky.

Jak funguje GORE-TEX

Samotný GORE-TEX se skládá z několika vrstev. Jeho součástí je prodyšná a voděodolná membrána ePTFE, která je prostředníkem mezi dalšími textiliemi, které musejí být vysoce kvalitní, aby mohly být použity. Nemůžete si tedy certifikovanou GORE-TEX membránu vpravit mezi kdejaké kusy látek. Textilie, mezi které přijde, procházejí zátěžovými testy, díky kterým se rozhoduje, zda jsou vhodné a splňují vysoké nároky. Díky všem těmto předpokladům je GORE-TEX tolik kvalitní a často využívaný právě výrobci outdoorového oblečení a nejen jimi. Expandovaná membrána ePTFE je tolik výjimečná hlavně tím, že na jejím povrchu je více než miliarda pouhým okem neviditelných pórů, které jsou menší než kapka vody, to znamená, že voda membránou neprojde, ale zároveň jsou tyto póry větší než voda ve skupenství vodní páry, a proto membránou projde odpařování lidského potu a vy se tak necítíte v oblečení s GORE-TEXEM při aktivním pohybu tolik schvácení. Do teflonové části ePTFE se navíc přidávají látky, které odpuzují olej, takže brání vniku jiných cizích látek do membrány. Například prací gely a jiné přípravky.

Kotníkové boty položené u stromu

Díky všem těmto vlastnostem vznikl GORE-TEX, který vám zajistí pohodlí v zimě, protože je mrazuvzdorný, v dešti, protože je voděodolný a zároveň odvede váš pot, takže se budete cítit stále pohodlně. To vše završuje vysoká životnost membrány, která vám bude sloužit do té doby, dokud bude sloužit oděv, či obuv nebo jiný výrobek.

GORE-TEX se nyní dělí na několik různých membrán, což je důležité vědět při volbě nebo koupi výrobku. Některé jsou totiž promokavé, a tak nevhodné pro účely a aktivity v deštivém počasí. Proto dávejte dobrý pozor při výběru zboží, z jakého GORE-TEXU se výrobek skládá, abyste nebyli neprávem zklamaní.

Dělení GORE-TEXU

GORE-TEX Performance Shell je určen pro ty nejnáročnější uživatele. Je prodyšný a nepromokavý.

GORE-TEX Paclite Shell nejvhodnější do větrných podmínek, ale pozor je promokavý.

GORE-TEX Pro Shell je určen pro opravdové outdoorové nadšence a specialisty, protože je odolný i těm nejnáročnějším podmínkám. Vítr, voda ani mráz vás nepřekvapí.

GORE-TEX Soft Shell je ideální především pro sportovce, kteří rádi sportují i za chladného počasí. Materiál není těžký, dá se v něm pohodlně pohybovat a příjemně zahřeje.

GORE-TEX Active Shell lehký, a přesto velmi odolný. Opět vhodný pro outdoorové sporty.

Vysvětlili jsme si, jak tento zázračný materiál, ze kterého nám řada předních výrobců vyrábí to skvělé outdoorové oblečení, vznikl. Díky GORE-TEXU si můžeme užívat našich aktivit i během horšího počasí, než je to letní, a to je myslím víc než skvělý vynález, pro nás milovníky pohybu v přírodě a nejen nás. Je skvělé že se může člověk spolehnout na materiál, který je nám takovým kamarádem do deště! Takže běhat na podzim, toulat se promáčenou přírodou v oblečení a botách s GORE-TEXOVOU membránou, není žádný problém. Myslím, že můžeme poděkovat Bobu Goreovi, že nelenil a zkoumal tento materiál a jeho vlastnosti. My si teď díky němu naše radovánky můžeme užívat. Díky Bobe!

Doporučené produkty

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny