📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Policejní hodnosti

18. února 2019Zábava, volné chvíleHájek PetrDoba čtení 3 minutyPřečteno: 6249x

Aktuálně je v naší Policii taková situace, že tak, jak se pomalu zavádí nové stejnokroje, se stejně tak rozšiřuje i nejnovější podoba označení hodností Policie ČR.

Policie

Všichni členové našich vojensky organizovaných bezpečnostních sborů začali používat již od půlky 19. století hodnosti označené ve vojenském stylu. A jak každý občan naší republiky velmi dobře ví, najde je prakticky vždy na náramenících stejnokrojů.

Co se týče již Policie ČR, tak ta vznikla ke dni 15. července 1991 a spokojila se se stejnokroji stávajících českých složek známých jako Sbor národní bezpečnosti (u těch se na červených náramenících označovaly praporčické hodnosti malými stříbrnými pěticípými hvězdami a důstojnické + generálské zase většími a zlatými pěticípými hvězdami). Když přišlo na vyšší hodnosti v rámci své skupiny, sáhli po stříbrné nebo zlaté lemovce.

Jak šel čas a vznikla nám Česká Republika, v letech 1993-1994 se u nás objevily ještě některé další podoby hodností stávajících federálních složek, jako je kupříkladu Policie železniční, pohraniční, hradní, …

První důležitý den v historii policejních hodností v ČR – 24. března 1992

Klíčový den v moderní historii Policie a policejních hodností je zcela určitě datum 24. března 1992, což je čas, kdy se začalo u nás objevovat nové hodnostní označení mimochodem zavedené (politickou situací a státem vyžadovaným) s novým služebním stejnokrojem 92 (tyto nové hodnosti pak posléze před rokem 1995 zastoupily všechny aktuální provedení – s jedinou výjimkou ale, Hradní policií).

Policejní hodnosti

 zdroj: http://www.policie.cz/policejni-hodnosti.aspx

Nové označení poměrně dosti vybočovalo z dosavadních policejních tradic, jelikož obsahovalo stříbrné osmicípé hvězdy (opět ale platí, že praporčické jsou malé a důstojníci mají hvězdy větší) a také jakýmisi stříbrnými "kolejničkami" + sáhnutí ke stříbrné barvě pro důstojníky. A trochu nečekaně, s označením generálských hodností jste se tu nemohli setkat dokud nebyl rok 2000!

Druhý důležitý den v historii policejních hodností v ČR – 1. června 2015

A další klíčový den se týká právě 1. června 2015, který pro Policii a její označení hodností symbolizuje opět návrat k tradicím: praporčíci mají zase stříbrné hvězdy a to trojcípé, důstojníci a generálové pro změnu zase hvězdy zlaté pěticípé. Všechna tato „nová“ označení doplňují i zlaté a stříbrné „kolejničky“ + pletená zlatá generálská lemovka. A připomínáme, že generálové nosívají na svých náramenících taktéž i příslušný rozlišovací znak dané služby (zbylí členové mají daný odznak na klopách límce saka). A určitě zajímavě působí i to, že se nám do hodnostního označení vrací též tradiční doplňková červená barva a to ve formě lemovky nárameníků.

Policejní hodnosti 2015

 zdroj: http://www.policie.cz/policejni-hodnosti-2015.aspx

Jelikož nelze přestrojení provést současně v celém globálním měřítku naší republiky najednou, je přípustné, aby se současně využívalo i staré označení s osmicípými hvězdami. Ale pozor, právě přestrojení musí být u nás zcela bezpodmínečně dokončeno v rámci celé ČR nejpozději ke dni 31. prosince 2019.

Doporučené produkty

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny