📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jak na silné pocení v zimě

23. prosince 2022Rady a tipyOndřej KrotilDoba čtení 3 minutyPřečteno: 121x

Silné pocení v zimním období je velký nedostatek, jehož řešení není úplně snadná záležitost. Příčin může být několik. V článku vám poradíme, jak postupovat, když se v zimě silně zpotíte. Rozepnout bundu je mnohdy krajní řešení…

Příčina silného pocení?

Skutečných příčin, proč se silně potíme, může být několik. Například nadváha, špatný krevní oběh nebo genetika. V tom posledním případě se s tím prakticky nedá nic dělat, ačkoli moderní výzkumy naznačují, že i geneticky zatížení jedinci mají šanci vyhrát nad silným pocením.

Muž se brodí ve sněhu

Proto doporučujeme návštěvu lékaře, pokud se silně potíte i v zimě. Zřejmě jde o zdravotní problém, který musí řešit odborník.

Nemusíme se však hned bát nějakého problému, zpravidla si totiž za pocení můžeme sami. Jednou z dalších příčin silného pocení je totiž nevhodné nebo nekvalitní oblečení, které nás kompletně zaizoluje, naše tělo pak nedýchá a uvnitř se utváří nepříjemné mikroklima. Ve všech jmenovaných případech si zaděláváme na velký problém. Silně zpocené tělo nás nedokáže dostatečně zahřát. Pokud se k tomu přidá i studený vítr, chlad nebo mráz, pak si zahráváme se zdravotními problémy.

Vrstvení oblečení

O správném vrstvení oblečení toho bylo napsáno (nejen u nás) mnoho. Přitom vrstvení oblečení je u jinak zdravých jedinců základ, který pomáhá proti silnému pocení. Z toho důvodu vždy přemýšlejte, kam jdete a jakou fyzickou aktivitu budete vykonávat. Více vrstev oblečení je alfou a omegou. Zároveň musí být oblečení ze správných materiálů, ale propouštěly tělesnou vlhkost a tak přirozeně regulovaly vnitřní klima. V okamžiku, kdy máte pocit, že se v dobře navrstveném oblečení začínáte potit, je čas si odložit.

Včas si odložte oblečení

Silnému pocení je potřeba předcházet. A proto si včas odložte oblečení, pokud to lze. Jak vidíte, vracíme se zpátky k vrstvení oblečení. Pakliže budete mít na sobě víc vrstev, tak vám dočasné odejmutí jednoho svršku nemůže ublížit.

Před fyzickou aktivitou, jako je například stoupání do kopce, si včas rozepněte bundu, povolte ventilační otvory a nebo, jak už bylo zmíněné, si část oblečení odložte.

Pocení je normální

Aby bylo naše sdělení správné a úplné, tak je potřeba říct, že pocení je něco naprosto přirozeného a je to způsob, kterým se tělo ochlazuje. Bylo by zvláštní, pokud při výšlapu s batohem do kopce k pocení nedocházelo. Spoléháme tedy na to, že každý čtenář zná své tělo a ví, co už je špatně a co by měl řešit lékař. Tak už dost čtení a vzhůru k novým zážitkům!

Doporučené produkty
Štítky Zima

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny