📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Tipy pro spaní v přírodě

17. května 2023Rady a tipyOndřej KrotilDoba čtení 6 minut

Nemusíte se bát spát v přírodě, když víte jak na to. V tomhle článku vám vše vysvětlíme. Hoďte obavy za hlavu a nechte se inspirovat praktickými tipy na spaní v přírodě. Není to tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Spaní v přírodě dává mnoho vymožeností, o kterých možná ani nevíte. Je pravdou, že na některé věci budete muset zapomenout. Na oplátku se sblížíte s přírodou, při troše štěstí uvidíte jasné hvězdné nebe a čistý vzduch vás přímo omladí. Co k tomu budete potřebovat? Pouze adekvátní vybavení a chuť zažít malé dobrodružství.

Spací pytel

Nezačneme ničím jiným, než klasickým spacákem, protože ten je ze všeho nejdůležitější. Je to právě spacák, který nám poskytuje příjemný spánkový komfort. Předem se rozmyslete, jestli budete používat spacák na túry, nebo ho budete převážet v autě. Poslední možností jsou totiž spacáky, které jsou mnohem pohodlnější, ale neposkytují kýžený teplotní komfort.

Naproti tomu spacáky na túry jsou již z principu určené na drsné podmínky a zacházení. Je pak na vás, jestli si vyberete spacák čistě ze syntetického materiálu nebo z kachního peří. Kachní peří, jakožto nejlepší teplotní izolant slouží skvěle pouze do chvíle, dokud se nenamoční (nenavlhne).

Muž rozbaluje karimatku před stanem

Podložka na spaní aneb jakou karimatku zvolit?

Jsou tři druhy karimatek. Samunafukovací, nafukovací, pěnové. I zde musíte brát v potaz, jak a kde karimatku budeme používat. Pokud přijedete do přírody autem a nocovat budete v kempu, pak si určitě vyberte samonafukovací nebo nafukovací karimatku, které jsou velice pohodlné, ale jejich hmotnost je větší, než pěnová. Pěnová karimatka se nejvíc hodí na outdoor, ačkoli setkat se lze se všemi třemi variantami karimatek. Lze také říci, že pěnová karimatka je kromě nejmenší hmotnosti také nejlevnější.

Polštářek

Máte místo v batohu? Chce se vám na túru brát menší polštářek? Pak to určitě udělejte. Nic tím nezkazíte a zpříjemníte si spánkovým komfort, ačkoli se vyspíte i bez polštářku. Tenhle výběr je čistě na vás a na vašich možnostech.

Když se chystám spát

Výběr místa pro stan

Jak si vybrat místo pro stan? Není to nic složitého. Vyberte suché a rovné místo, které zbavíte klacíků, šišek a kamenů. Přípravu tábořiště nepodceňujte a tuto proceduru stihněte pokud možno ještě za světla.

Mějte při ruce světlo

Když budete dostatečně daleko od civilizace, tak s nastalou tmou skutečně neuvidíte ani na krok před vámi. Proto mít při ruce připravenou svítilnu je základ. Bez ní se prostě v noci neobejdete.

Muž s čelovkou se dívá do dáli na moře

Zopakujte si klasickou rutinu

Chcete rychle usnout? Poradíme vám vychytávku. Jděte spát ve stejnou noční hodinu a pokuste se napodobit večerní rutinu ve stejnou hodinu. Mozek se snadněji aktivuje do spánkového módu.

Skladujte potraviny mimo tábořiště

Tohle doporučení platí především pro vaše zahraniční cesty. Dejte pozor na medvědy, kteří rádi navštěvují táborníky a vyjídají jim zásoby jídla. Pokud se chcete vyhnout přímému střetu s medvědem, pak potraviny nemějte u sebe!

Spěte v suchém oblečení

Je vaše oblečení vlhké, či přímo mokré? V takovém oblečení nespěte a převlékněte se. Ve vlhkém ani mokrém oblečení se vám spát dobře nebude a váš péřový spacák vám také nepoděkuje.

Jak zůstat v teple během noci?

Během dlouhých letních večerů nedostatek tepla zřejmě řešit nebudete, ale jsou samozřejmě určité výjimky. Nezapomínejme, že tábořit se dá ve všech ročních obdobích a dokonce i za každého počasí, ale o tom snad někdy jindy.

  • lehké jídlo před spaním: proces trávení nás vnitřně zahřívá, takže lehce povečeřet je úplně v pořádku.
  • vyhněte se alkoholu, který rozšiřuje cévy a urychluje tepelné ztráty.
  • před spaním si lehce zacvičte
  • spaní v suchém prádle je základ
  • spěte v čepici, pokud je vám zima na hlavu
  • utáhněte si kapuci kolem hlavy
  • používejte vhodné karimatky
  • do spacího pytle nacpěte suché oblečení: zaplníte tak prázdná místa a zmenšíte plochu, kterou musíte zahřívat
  • umístěte lahev
  • s teplou vodou do spacáku

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny