📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

ROZHOVOR: pplk Petr Matouš a podcast INSIDER - cílem tvrdýho února je něco dělat

9. února 2024Zábava, volné chvíleHana SedlákováDoba čtení 4 minuty

Suchý únor je téma, které se v tomto měsíci velice často skloňuje. Vzdát se něčeho pro své zdraví a vědomě si nastavit návyky, které vám budou dlouhodobě prospívat, je chvályhodné. Pánové z podcastu Insider se ale rozhodli jít ještě mnohem dál a zahájili úspěšnou výzvu s názvem tvrdej únor. Tato výzva zároveň intenzivně „frčí“ mimo jiné u 43. výsadkového pluku v Chrudimi, kde ji propaguje zejména velitel pluku pplk. Petr Matouš. A právě on nás svým nadšením nakazil. Přidejte se k výzvě i vy a udělejte něco pro sebe už dnes. Až se vás léto zeptá, co jste dělali v zimě, budete moct sami sobě poděkovat.

Jaká myšlenka stála za nápadem zorganizovat tvrdej únor?

INSIDER: Chtěli jsme nabourat ten stereotyp podcasterů, kteří jenom sedí ve studiu a o věcech mluví. Sport a pohyb je pro nás normální součást života, akorát to v podcastu není vidět. Zároveň jsme chtěli využít sociální sítě k něčemu pozitivnímu, protože jinak se tam často řeší jen negativa. To, že je tady docela velká skupina lidí, co sdílí #tvrdejunor je naprosto parádní, přidejte se k nám.  

V těchto dnech na nás odevšad vyskakuje suchý únor. Proč nestačila pouhá abstinence a proč je potřeba zrovna v únoru tolik makat?

INSIDER: Nepít alkohol jeden měsíc je podle nás málo, znamená to jen něco nedělat. Cílem tvrdýho února je naopak něco dělat – maximalizovat svoji fyzickou aktivitu, posunout svoje hranice a nastavit nové zvyky. Běhat, plavat, zvedat činky, otužovat se, zdravě jíst, a taky třeba líp spát.

tvrdej únor, 43. výsadkový pluk Chrudim. Zdroj: archiv 43. výsadkového pluku

"Nepít alkohol jeden měsíc je podle nás málo, znamená to jen něco nedělat. Cílem tvrdýho února je naopak něco dělat." Zdroj: archiv 43. výsadkového pluku

Jaké má tvrdej únor disciplíny? Čeho všeho se týká?

INSIDER: Každý účastník si svoje disciplíny vybere sám, protože každý z účastníků je na jiné startovní pozici. Jsou účastníci, kteří to berou hodně zeširoka, a kromě fyzické aktivity k tomu přidávají i takové cíle jako redukovat čas na sociálních sítích/telefonu, více si vařit a méně chodit do restaurací a podobně.

Tvrdej únor bude mimo jiné hodně o rozvoji fyzičky. Jsou stanovené nějaké konkrétní limity, kterých je potřeba dosáhnout, nebo si je určuje každý sám?

INSIDER: Cíl si každý určuje sám tak, aby byl dosažitelný a zároveň challenging. Logicky jiné cíle si dá gaučový povaleč a jiné sportovec. My tu chceme být s výzvou tvrdej únor pro všechny. Důležitá je i pravidelnost. Kromě klasiky – zhubnout x kg, uběhnout x km, máme mezi letošními účastníky třeba cíl uzvednout letadlo Boeing 737, tedy během celého měsíce nazvedat všemi možnými způsoby hmotnost tohoto letadla.

Co by si měl člověk z tvrdého února odnést?

INSIDER: Pro začínající sportovce, že pohyb je fajn, že sport má být normální součást života, že to má pozitivní dopady na fyzické i psychické zdraví. Pro sportovce to může být výzva, jak vyzkoušet něco nového, posunout hranice svých možností, hecnout se. 

tvrdej únor, 43. výsadkový pluk Chrudim. Zdroj: archiv 43. výsadkového pluku

"Mezi letošními účastníky máme třeba cíl uzvednout letadlo Boeing 737, tedy během celého měsíce nazvedat všemi možnými způsoby hmotnost tohoto letadla." Zdroj: archiv 43. výsadkového pluku

Začít je výzva, ale ještě těžší bývá to nevzdat. Máte nějaké tipy, jak se namotivovat a vydržet až do konce?

INSIDER: Tak jeden aspekt je ten tlak sociálních sítí. Insider všechny ty, kteří se o to podělí na X nebo Instagramu s hashtagem #tvrdejunor, přesdílí, takže pořád kolem sebe vidíte spousty těch, co to nevzdávají. 

Jak se o sebe v takovém zápřahu starat, aby to neodneslo zdraví (např. doplňky stravy, spánek apod.)?

INSIDER: To všechno jsou témata, která budeme během měsíce otevírat v Insideru a budeme si k nim zvát kompetentní hosty. Spoléháme na to, že snad jsme všichni rozumní, tak počítáme i s rest-days. Jedna z účastnic nám na rovinu napsala: „Já už si moc nedovedu představit, že bych přidala víc, naběhám měsíčně stovky kilometrů. Co flákám je protažení, takže tvrdej únor pro mě bude najít si těch extra 10-15 minut na protažení.“ Každý by si měl vybrat to, co mu pomůže a posune ho dál, ne naopak. 

pplk. Matouš: Na to není obecný lék, protože každý jsme jiný a každý musí poznat sám sebe a co mu vyhovuje. Tvrdej únor vám to klidně může pomoci zjistit. 

tvrdej únor, 43. výsadkový pluk Chrudim. Zdroj: archiv 43. výsadkového pluku

"Podle mě není motivace důležitá. Motivace je krátkodobá záležitost - někdy je a někdy není. Důležitější je disciplína." Zdroj: archiv 43. výsadkového pluku

Je tvrdej únor soutěž, příprava na něco konkrétního, nebo to každý dělá sám pro sebe?

INSIDER: Ano děláte to pro sebe, pro svůj dobrý pocit, pro svoje zdraví. To není málo.

pplk. Matouš: Nejlepší ze všeho je to brát tak, že to děláte pro sebe. Být každý den v čemkoliv o něco lepší, než včera, za to stojí. 

V redakci Rigadu jsme na výzvu tvrdej únor narazili v souvislosti se 43. výsadkovým plukem Chrudim. Jaká je účast na útvaru? Je tato výzva určená i pro ostatní?

pplk. Matouš: Tvrdej únor není útvarová záležitost. Je to dobrovolná činnost jednotlivců, kteří se chtějí zapojit. Zapojila se spousta vojáků, jeden z nejznámějších je určitě plk. Ivo Zelinka, který je bývalým zástupcem velitele výsadkového pluku. Určitě tím oba taky chceme ukázat, že to dělat jde a skloubit to s ostatními věcmi lze. 

Když se člověk takhle slušně nastartoval, jak v tom má pokračovat? Co dělat v březnu?

INSIDER: Doufáme, že si na pohyb účastníci během února zvyknou, a že by jim to v březnu chybělo. Jako dlouhodobější motivace může posloužit třeba přihlásit se na závod.

pplk. Matouš: Je to na každém jednotlivci. Podle mě není motivace důležitá. Motivace je krátkodobá záležitost - někdy je a někdy není. Důležitější je disciplína. Disciplína je dlouhodobá a ta vám umožní dělat věci, které se vám dělat nechtějí nebo vás nebaví. Já chci mít disciplínu a zároveň mě to baví – je to dobrá myšlenka, takže už teď vím, že si udělám „ještětvrdšíbřezen“. 

V dnešní době máme spoustu věcí maximálně usnadněných. K čemu je důležitá fyzická a psychická odolnost? Proč je důležité na sobě makat a starat se o sebe?

INSIDER: To každý, kdo se připojí pocítí. 

pplk. Matouš: Na otázku k čemu je důležitá fyzická a psychická odolnost je strašně jednoduchá odpověď – úplně ke všemu :-)

INSIDER PODCAST

V nejvlivnějším podcastu na české scéně najdete obsáhlé rozhovory o aktuálních společenských tématech s hosty, kteří mají co říct. Tento podcast uvádějí Tomáš Jirsa a Michal Půr.

pplk. Petr MATOUŠ

Velitel 43. výsadkového pluku v Chrudimi dříve působil u 601. skupiny speciálních sil v Prostějově, kde absolvoval několik zahraničních nasazení, a také jako poradce premiéra a ministryně obrany. Samozřejmě dodržuje a propaguje tvrdej únor.

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny