📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více
Krk je skvělé umístění pro nůž, pokud ho chceme využít jako obranný prostředek. Mnohem lépe se tasí a rychleji používá. K tomu musí být uzpůsoben jak samotný nůž, tak i jeho pouzdro.

Nože na krk? Zajímavá varianta nošení sečné a bodné zbraně, ale proč ne. Jedná se spíše o rezervní místo pro malý nůž. Nikdo z nás si asi nedovede představit, že bychom na krku nosili třiceticentimetrové monstrum, které by nás ne jen obtěžovalo svými rozměry, ale i táhlo k zemi svojí vahou. Existují tedy náležitosti, které by měl takový nůž mít? Ano, čtěme dál a dozvíme se je.

Malý, ale zákeřný

Na krku nosíme spíše záložní nože nebo nože na obranu. Hlavní nůž bude vždy u pasu, první záloha v kapse a druhá klidně na krku. Toto umístění není vymyšlené z dlouhé chvíle, má své dobré opodstatnění. Představme si situaci, kde se bráníme. Ruce máme u brady, abychom si kryli hlavu. Když v tento moment budeme sahat k pasu nebo do kapsy a hledat nůž, odkryjeme si půlku hlavy a protivník může velmi rychle získat výhodu. Proto je nůž na krku v tomto případě velkou výhodou. Jedná se o malé ostří tlačného nebo sečného charakteru. Rychle ho na krku najdeme a ještě rychleji tasíme. Tlačného nebo sečného charakteru? Co to znamená?

Oboustranný, jednostranný

Nože na krk můžeme rozdělit do dvou skupin, sečné a tlačné. Už od názvu nám dojde, že s jedním sekáme a s druhým budeme tlačit proti nepříteli (bodat). Sečný nůž je každý, který známe. Má střenky pro úchop rukou a na ně navazuje čepel. Tlačný nůž má ostří ve tvaru hrotu šípu s oboustranným ostřím. Střenky v tomto případe představuje malá rukojeť, která na čepel navazuje do tvaru písmena T. Rukojeť schováme do pěsti a čepel nám bude vylézat mezi ukazováčkem a prostředníčkem. Proto je to tlačná zbraň. Na krku můžeme mít oba dva typy, záleží na nás, co si zvolíme za typ, a co nám bude více vyhovovat.

Malá váha, velká tvrdost

Jaký by tedy měl takový nůž být. Zcela určitě musí být lehký a malý. Malá váha nám zaručí, že provázek, pomocí kterého nosíme nůž na krku, se nebude zařezávat. Díky malým rozměrům nebude nůž nikde překážet a my o něm nemusíme ani vědět. I takto malý nůž s příležitostným upotřebením si zaslouží pořádný materiál. Ocel musí být nerezová, pevná a dobře držet ostří. Pro tyto účely se skvěle hodí například Aus-8 nebo 13Cr6MoV. Z těch opravdu velmi kvalitních pak D2. Velkou otázku v tomto případě hraje pouzdro, ve kterém je nůž uložen. Nemůže mít žádnou pojistku, ani být moc volné, jinak by nůž vypadával. V ideálním případe si kupme nůž s plastovým samosvorným pouzdrem, které poskytuje skvělé držení nože a umožňuje rychlé tasení.

Sečný - nebo bodný?

Při výběru si rozhodněme, jaký nůž budeme chtít. Sečný se dá použít na více věcí, než jen na obranu, tlačný však představuje v konfliktu značnou výhodu. Pak bychom si měli zvolit rozměry nože. Dostaneme se k větším, ale i těm menším. Rozhodující roli hraje vždy pohodlí při nošení. Nesmí se zařezávat, ani zbytečně moc při chůzi putovat po těle.  Tak jako tak se zaměřme na pouzdro a způsob nošení, který nám nesmí být nepohodlný. V neposlední řadě je to opět materiál, který dělá nůž nožem.

Zobrazit filtr produktů
Přehrát video:Zobrazit detail produktu
Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny
Filtr
Dostupnost
Cena
Barva
Značka
Celková délka
cm cm
Hmotnost
kg kg
Materiál čepele / nástrojů
Materiál rukojeti