📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Záchranařina je dřina při které jde jak o náš život, tak i o život lidí které zachraňujeme. Nůž musí být tedy naprosto prvotřídní z výborné oceli, s výbornou konstrukcí a provedením.

Bunda, boty, kalhoty, lano, sedák a vzhůru do akce. Zachraňovat životy a pomáhat druhým. To, co dříve sloužilo jako hlavní pomůcka záchranářů, se dnes prodává i nám, obyčejným smrtelníkům. Víme o čem je řeč? O záchranářských nožích. Tyto nože musí být kvalitní, dobře vybavené a především dobře opečovávané. Víme však, jak takový nůž vybrat a především – podle čeho jej vybírat? Trh je zaplavený nejrůznějšími šunty, mezi kterými je jen pár opravdových skvostů, na které se můžeme vždy spolehnout. Pojďme si říci, jak je poznáme a co by měly mít.

Záchrana je na cestě

Záchranářské nože nemusí sloužit jen stejnojmenným mužům a ženám, které denně nastavují své životy pro druhé. Stejně tak je můžeme používat i my. Například do auta se skvěle hodí, ale i do kapsy, kde mohou čekat na své využití. K dispozici dnes máme, podobně jako u ostatních nožů, dva základní typy. Jedním z nich je zavírací nůž a druhým je nůž s pevnou čepelí. Skvěle se doplňují navzájem, přesto si nemůžeme dovolit nosit s sebou oba. Když přijde chvilka pravdy a my se musíme rozhodnout, bude se nám to dělat velice těžce. Zkusíme si to trochu usnadnit.

Pevný nebo skládací?

Jak jistě víme, jsou nože s pevnou čepelí stavěné více na drsnou práci, mezi kterou patří například sekání stromů, vyprošťování a tak dále. V tom spočívá jejich největší výhoda. Pohodlně s nimi můžeme hrubě zacházet a stejně to vydrží. Čepel je prakticky po celé délce nože, jen vzadu opatřená střenkami, aby se nůž lépe držel (tak zvaný full-tangový nůž). Tato konstrukce umožňuje osazení konce nože kladivem, které představuje malá plocha. Stejně tak můžeme umístit do tohoto prostoru i rozbíječ skla. Velkou nevýhodou ovšem zůstává délka a velikost nože. Přesto, že máme dlouhou čepel i 17 cm, nůž je velmi neskladný. V tomto směru září skládací nože. Nenabízejí takovou odolnost při hrubší práci, tu kompenzují svými kompaktními rozměry a především univerzálností. Skládací nůž může mít totiž kromě čepele i jiné prvky, které jistě využijeme (rozbíječ skla, nůžky, další čepel se zoubkovaným ostřím, pilku a tak dále). Nikdy totiž nevíme, kdy budeme potřebovat pilku, otvírák, šídlo nebo nůžky. Skládací nůž tedy nabízí variabilitu, pevný zase větší odolnost a menší čištění. Co dál?

Nikdy nezapomínejme!

Pamatujme si, že záchranářský nůž musí mít vždy kombinované ostří. To klasické je sice také vhodné, ale pro účely a potřeby záchranářů je nedostatečné. Čepel tedy musí být buď v kombinaci rovného se zoubkovým ostřím nebo jen zoubková. V tomto směru opět vynikají zavírací nože, které mohou mít dvě čepele, jednu rovnou a druhou zoubkovou. Zoubkové ostří totiž mnohem lépe řeže tkaniny, pásy, lana a tak podobně. To je pro nás v okamžiku autonehody nebo odřezávání lana, kritické. Další věcí je přeřezávač pásů. Ten prezentuje malá a velmi ostrá čepel, která je umístěna tak, abychom mohli pudově zatáhnout nožem přes pás a tím ho přeříznout. Stejně tak ji můžeme použít na přeříznutí plastových pout, plastových pásků a tak dále. Tato čepel je vždy odhalena, proto musí být kryta, abychom se o ni neporanili.

Který tedy?

Výběr spočívá v našich preferencích. Jestli chceme pevný nůž nebo skládací, který nabídne více možností, ale menší durabilitu. Nezapomínejme na pouzdro, ve kterém budeme nůž nosit. Mělo by být pohodlné a dobře dostupné, jinak nůž postrádá svou funkčnost. Stejně tak jej můžeme založit do přihrádky v autě nebo do kapsy na kole. Na obou místech bude připraven k použití. Při výběru si dejme pozor i na materiál čepele. Musí být vždy nerezová, tvrdá a odolná. Ideálními materiály v dobré cenové relaci jsou oceli AUS8, AUS6 nebo 13Cr7MoV, což představuje nerezovou, velmi odolnou ocel. 

Zobrazit filtr produktů
Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny
Filtr
Dostupnost
Cena
Barva
Značka
Délka v zavřeném stavu
cm cm
Celková délka
cm cm
Hmotnost
kg kg
Materiál čepele / nástrojů
Materiál rukojeti