📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Přežití v přírodě byste neměli podceňovat, jelikož příroda nedává druhou šanci. Proto musí být takto označený nůž synonymem pro kvalitu, promyšlenost a použitelnost. Jestli mu máte svěřit život, jinak to být ani nemůže.

V životě lidském občas nastanou situace, kdy se budete muset spolehnout jen sami na sebe. Kdy nebude okolo nikdo, kdo by vám pomohl. V těchto chvílích máte jedinou šanci – obrátit se směrem k vašemu vybavení a vašim zkušenostem. Jedině s kombinací výše uvedeného můžete totiž dojít do zdárného konce a přežít některé situace.

V otázkách přežití vše dost závisí i na tom, co máte zrovna u sebe a na sobě. Avšak předmětem číslo jedna, tím, který se stane okamžitě vaším nejlepším přítelem, bude starý dobrý nůž. Výběr takového nože je dost specifický a každý z nás zde preferuje něco jiného. Přesto, existuje pár závěrů, ve kterých bychom se měli vždy všichni sejít.

Jaký typ nože je pro přežití vhodný?

Jistě vás hned napadne, jak má takový nůž pro přežití vypadat? Pro otázky přežití jsou multifunkční nože opravdu nevhodné. Ačkoli bude výrobce mluvit jinak, mějte je pro případ přežití spíše jako nože záložní.

V dnešní době už moc lidí nože nenosí. Přitom takový malý zavírací nůž může být také nožem na přežití. Nožem, který vám pomůže zdolat nástrahy, které vám připravuje každý den naše betonová džungle.

Bohužel ani nože zavírací nejsou pro přežití v přírodě vhodné. Hledejte spíše pevný, spolehlivý nůž vyrobený z kvalitních materiálů. Že bude drahý? To bezpochyby, ale na kolik si vlastně ceníte svůj život?

Proč nůž na přežití potřebuje kvalitní čepel?

Nejlepší volbou po drobné až střední konstrukční stránce jsou tak zvané full-tangové nože. Ocel je tedy po celé délce nože, střenky jsou na něj připevněny pomocí šroubů nebo čepů.

Jedná se o nejpoužívanější konstrukci nože a zároveň i nejpevnější. Dále se můžete setkat s narrow-tang konstrukcí. Ocel je u tohoto typu zúžena a rukojeť je na ni nasazena. Takovéto konstrukce nože byste se ale měli rozhodně vyvarovat. Při změnách klimatu by mohlo u levnějších nožů dojít k rozlepení a uvolnění rukojeti.

Důležitou roli hraje i šířka a délka čepele nože. Některé filmy sice mluví jinak, ale nejlepší nože na přežití mají délku čepele od 10 do 17 centimetrů (4-6“). Delší mohou být neohrabané a zbytečně těžké (i vysilující ruku). S kratšími naopak nedokážete pracovat až tak efektivně, jak byste chtěli.

Stejně tomu tak je i u šířky čepele. Dle různých zkušeností a názorů by měla být šířka mezi 4 až 7 milimetry. Takový nůž je pak velmi pevný, ale zároveň stále lehký na ovládání.

Zoubky na noži pro přežití: ano či ne?

Jak jistě víte, můžete si opatřit nůž s rovnou čepelí nebo zoubkovanou čepelí. Stejně tak můžete mít i nůž s oboustranným ostřím.

Oboustranné ostří nechte úzkým dýkám, pro nůž na přežití je tou nejhorší variantou.

Běžný člověk se jistě raději o svůj nůž opře palcem, nežli by využíval potenciál oboustranného ostří (nakonec, nejste člen Specnaz ani partyzán). Především budete s nožem vykonávat jemné práce (výroba luku, házecího oštěpu, atlatlu, …), na což se pilovité zoubky často nehodí.

Jednoduše byste ale měli veškeré tyto možnosti vyhodit z hlavy a soustředit se jen na nůž, který má pouze rovné ostří. Ano, zoubkované ostří lépe řeže syntetické materiály, lana a tak dále. Počítejte ale s tím, že jako jiné pilovité materiály ho v přírodě bez patřičného brousku nenaostříte. Dost podobně tomu je u kombinovaného ostří, jenž ale může být pro někoho jistě zajímavá alternativa.

Co se týče tupých (i čtvercových) výřezů vzadu na noži, tak ty jsou naopak vítané – velmi snadno díky nim vytvoříte a nastrouháte jemné třísky ze dřeva či magnézia.

Bez dobrého úchytu je nůž na nic

Ať už chcete, nebo ne, nůž musíte vybírat i podle jeho rukojeti a úchytu. Především musíte mít dobrý pocit z držení nože. Úchyt by to mě být pevný, jistý a přirozený.

Střenky nože se vyrábějí z mnoha materiálů. Můžete se dnes setkat třeba i s uhlíkovými vlákny, s Mikartou® nebo starým dobrým dřevem. Především jde o to, aby se rukojeť nesmekala a byla příjemná na držení. Soustřeďte se tedy na syntetické materiály. Jsou pevnější a tvárnější.

Vybírejte nůž na přežití sami za sebe…

Ačkoliv jsme vám nabídli pár základních informací k zamyšlení, samotný výběr nože pro přežití si musíte již vždy korigovat sami za sebe. Pamatujte však, že nůž na přežití by měl být především jednoduchý, odolný a spolehlivý. K tomu napomáhá i vhodný materiál nože.

Nikdy byste neměli upustit od dobrých nerezových a uhlíkových ocelí. Dalším faktorem je například pouzdro, které se připíná nejčastěji na opasek. Nepouštějte se do nože jen proto, že je levnější. Investujete nakonec do sebe a do své spokojenosti.

Zobrazit filtr produktů
Přehrát video:Zobrazit detail produktu
Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny
Filtr
Dostupnost
Označení
Cena
Barva
Značka
Celková délka
cm cm
Hmotnost
kg kg
Materiál čepele / nástrojů
Materiál rukojeti