📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Tkaničky jsou nedílnou součástí téměř každé obuvi. V případě té outdoorové se dá říct, že úplně každé. Jenže ani ty nejkvalitnější tkaničky nevydrží věčně a většinou mají nižší životnost než boty samotné. Proto jsou tu náhradní tkaničky.

Originální tkaničky do bot většinou nevydrží tak dlouho jako boty, se kterými jsme je koupili. Spíše než o nekvalitě tkaniček to hovoří o kvalitě obuvi. Čím více tkaničky používáme, tím dříve odejdou. Jedná se zkrátka o součást bot, která patří k těm nejnamáhanějším a dá se říci, že jde o svým způsobem spotřební zboží.

Mechanismus opotřebení

Tkanička je v zásadě dlouhý provázek, který si provlékáme skrze poutka na botách, abychom je stáhli a tím zafixovali na noze. Jenže každým dalším stahováním se poutka bot zařezávají do tkaniny na povrchu tkaničky a působí zde mikroskopické defekty, které nakonec vedou k jejich přetržení. Tohle je mechanismus opotřebení, které je naprosto běžné a nic nehovoří o nějaké podřadné kvalitě konkrétních tkaniček.

Pevné a stabilní

Kromě pevnosti tkaniček hodnotíme také stabilitu úvazu. Zkrátka to, zda tkaničky drží zavázané a nerozvazují se. Což může být ve městě otrava, ale v horách je to vyloženě nebezpečné. Nejlepší volbou pro pevné zavázání jsou klasické jednovrstvé tkaničky kulatého tvaru. Dvouvrstvé tkaničky s krycím povlakem a vnitřním výpletem drží skvěle a jsou i pevnější. Jenže jsou také výrazně dražší.

Při volbě konkrétních tkaniček bychom měli přirozeně řešit i jejich délku. Originální tkaničky mají pro daný model bot samozřejmě délku optimální, takže pokud sháníme náhradní tkaničky, je vhodné nejprve ty původní vyjmout z boty a jednoduše je změřit. Je jasné, že tkaničky pro nízkou obuv budou kratší než pro tu vysokou. Délka je tedy nejdůležitější, až potom se při výběru tkaničky můžeme soustředit na barvu a tvar. Je lepší mít náhradní tkaničku vhodné délky a neladící barvy než naopak.

A ještě poznámka na konec. Jak jsme si už řekli, jsou tkaničky poněkud spotřební záležitostí. Proto je vhodné nečekat až na situaci, kdy se jedna z tkaniček našich outdoorových bot skutečně roztrhne, ale mít jeden pár tkaniček správné délky přibalený v batohu už preventivně. Tkaničky tam nezaberou téměř žádné místo, ale mohou se hodit kdykoliv. A to nejen pro případ roztržení originální tkaničky. Ale můžete je použít i nouzově třeba na svázání dlahy nebo nahrazení přetrženého úvazu stanu.

Zobrazit filtr produktů
Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny
Filtr
Dostupnost
Cena
Barva
Značka
Varianta
Materiál