📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více
Označit předmět, posvítit si na cestu, nebo rozeznat kamaráda ve tmě. To vše je s chemickými světly možné. Musíme si jen vybrat barvu a způsob uchycení. Není vše vždy tak lehké, jak to působí.

Je to jako kouzlo. Malá tyčinka bez známek světla a bez vypínače. Křup a náhle svítí jako smyslů zbavená. Čím to je? Jak to, že se rozsvítí a vydrží svítit tak dlouho? A co to vlastně je? Inu pro vojenské účely bylo potřeba vyvinout formu světla, která by byla sice jednoúčelová, zato opravdu inovativní. Proto přišli chytří lidé s chemickým světlem, neboli LightStickem. Jeho využití je opravdu široké, velmi snadno se dostalo z armády až k nám, do civilního sektoru. Určitě víme, o co jde. Ve filmech ji za tmy rozlomí, zatřesou s ní a najednou je světla na rozdávání.

Takže, jak to funguje?

Základním prvkem jsou dvě ampule. První (vnější obal) je vyrobena z plastu. Uvnitř ní se nachází druhá ampule, která je naopak skleněná. Oba dva kontejnery jsou naplněny různými chemickými látkami, jejichž reakcí dochází k luminiscenci (svícení). Jak dojde ke smíchání? Jednoduše, k rozsvícení chemického světla je potřeba rozlomit vnitřní skleněnou ampuli, aby se náplně promíchaly. Někdo by si mohl představovat urputné lámání vnějšího kontejneru. Opak je pravdou. K započnutí reakce stačí chytit LightStick oběma rukama a palci jej uprostřed prohnout. Skleněná ampule je dostatečně křehká, aby tento pohyb nepřežila (zároveň silná, aby při transportu nepraskla). Celým LightStickem zatřeseme, abychom směsi pořádně promíchali, a je dokonáno.

Bez energie po několik hodin

To, co nás bude zajímat je výdrž takového světla. Ta se odvíjí od množství jednotlivých náplní a celkové velikosti kontejneru chemického světla. I chemické složení v tomto případě hraje roli. U profesionálních světel jsme schopni se dostat na osm až dvanáct hodin, i a více. Obrovskou výhodou chemických světel je právě ten fakt, že nepotřebují žádný vnější energetický zdroj. Jedná se tedy o soběstačný krátkodobý zdroj světla. Skvělé, a co nevýhody? Nevýhodou je, že se nedá vypnout. Když už ji jednou rozlomíme, tak bude svítit a svítit, dokud neskončí chemická reakce.

Nádhera LightSticků

Po vynalezení chemického světla netrvalo moc dlouho a přišla horečka, která trvá až do dnes. Přesto, že nejčastější forma je stále ta vojenská – válcovitá ampule, se začaly objevovat jiné formy - zábavné, ale i profesní. Dnes existuje opravdu mnoho druhů LightSticků. Nejrůznější barvy, stejně tak, jako tvary. Od malých tyčinek pro rybaření, přes náramky a skleničky pro různé zábavné a firemní akce. Přesto vše mu nemůžeme upřít jeho čistý záměr svítit nám na cestu, osvětlovat důležité body nebo členy skupiny. To je sice hezké, ale chemikálie do přírody nepatří. Tak to je velmi ukvapená myšlenka. Jedna z nejlepších věcí na chemickém světle je, že jsou obě jeho složky netoxické. Jakékoli ublížení nám nebo přírodě v případě protržení kontejneru je téměř nemožné. Takže si sviťme, beztak nás světlo vždy fascinovalo.

Zobrazit filtr produktů
Přehrát video:Zobrazit detail produktu
Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny
Filtr
Dostupnost
Označení
Cena
Barva
Značka
Hmotnost
kg kg