Dokonce i ten nejodolnější z odolných stanů se jednoho dne pokazí a utrpí nějakou tu roztrženou část, protože do něj třeba teče nebo snad potřebuje celkově doladit jeho vizáž. Také ale může dojít k nutnosti opravit / vyměnit něco vysloveně mechanického (zipy, okna, ohnuté trubky, …). Stačí ale jen pár jednoduchých oprav od vaší osoby a rázem je váš stan jako nový a poslouží vám ještě celé sezóny v jakkoliv náročném terénu. A přitom ani nemusíte být nějaký „opravový guru“.
Vyrazili jste někde do ciziny, nechali jste ve stanu nějaký drobek jídla a stan vám roztrhal nějaký místní dravec typu medvídek mýval a nechal trhlinu velkou 30 cm? Nevadí, i takto velká trhlina se dá správným postupem a dostatečně silnou lepící páskou opravit. Když už pro nic jiného, tak minimálně pro opravy stanu a výstroje mějte tu nejodolnější lepící pásku, jaká je na trhu k dispozici.
Tento článek se bude zaobírat trojicí běžných oprav, na jaké u stanů často narazíte:
Pamatujte i na to, že základní stanová péče je také kritická pro jeho všeobecnou vytrvalost.
Ostré klacky, kamení a nečekaně se pohybující větev (třeba z důvodu blížící se bouře), to vše má potenciál na to, způsobit ve vašem stanu tu menší trhlinu, která bude brzy větší, když ji neslepíte. Pokud máte za tímto účelem sadu pro podobné opravy během kempování, turistických akcí a táboření, tak se dá opravit daná věc (tedy trhlina v látce) i přímo v divočině. Druhá možnost je, že to necháte na doma a výlet padá, když to je zlé již na první pohled. Třetí možností je to ponechat profíkům. K těm se ale z divočiny samozřejmě nejprve musíte nějak dostat…
Zde je, co budete potřebovat:
Zde je návod, jak v této věci konkrétně postupovat:
Pakliže máte dveře / otvor ze síťoviny a právě na něm je dírka tak:
Pokud máte podél švů dlouhou protrhnutou část nebo díru, tak vaše nejlepší sázka na jistotu v této situaci bude jednoznačně odeslat jej na nějakou tu profesionální opravu. Informace o té dohledáte v návodu získaném při prodeji od výrobce anebo poradí prodejce.
Většina stanů se prodává se švy zalepenými lepidlem (nebo speciální lepící páskou na šaty), tudíž zde bude nejjednodušší pro jejich opravu použít opět tekuté lepidlo. Veškeré švy jsou velmi citlivé a náchylná místa na poškození, takže když jste zrovna doma mezi výlety, tak váš stan kompletně prohlédněte. Dělejte to periodicky, stejně jako testujete / ověřujete jiné části výstroje na první znaky prosáknutí nebo poškození švů.
Zde je seznam, co na to budete potřebovat:
Jak přesně zalepit švy u vašeho stanu?
Pořídili jste si stan, který je vynikající, až na to, že se jeho jezdec u zipu stále sám rozepíná? Toto není pro stany úplně obvyklá nehoda, ale narazit na to jistě můžete – ano, evidentně vám u zipu dosloužil jezdec a ano, tato část zipu se dá snadno vyměnit sama o sobě a zip může zůstat tam kde je, jen vyměníte jeho jezdce.
Ať již vám někdo na danou stanovou hůl stoupl, může se to rekordní náraz větru nebo jiná příčina, jakkoliv poškozená (zlomená, naštípla, zkřivená, …) stanová hůl je věc, co vyžaduje v poli okamžitou pozornost. Tak či onak to asi bude chtít ji doma kompletně nahradit za novou.
Nejsnazší a nejrychlejší cesta k tomu, jak opravit váš zlomený stanový kolík je v této věci využít větší násady. Tento jen nepatrně větší kousek trubky je možná součástí sady na opravy stanu, co jste dostali se svým stanem. Zůstala někde krabice s obalem? Když ne, můžete ho pořídit do sady se stanem nebo vyrobit. Můžete jej i zaimprovizovat z nějakého jiného zdroje: ubrousky, toaletní papír, vhodně stočená lepící páska, … Ten nejlepší rukáv na výměnu je jen o málo větší, nežli je průměr dané zlomené hole, takže se moc nehýbe.
Vlastní použití násady na opravu zlomené stanové tyče je snadné:
Když jste ztratili nebo snad nemáte sadu na opravy, tak můžete vše vyřešit i hrubou dlahou.
Pokud stále pochybujete, zda to zvládnete sami, tak se naučte aspoň nouzové opravy stanových tyčí a ty náročnější nechte profesionálům.