📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Chráníme se před sluncem! Proč je to tak důležité?

5. dubna 2022AktualityBarbora ŠtěpánkováDoba čtení 7 minut

Léto je konečně tady a s ním i spousta venkovních aktivit, které se dají vykonávat venku. Od cyklistiky, přes turistiku až po kempování venku. Dlouhé pobyty na slunci si však žádají také nějakou péči a ochranu své tělesné schránky. I slunce totiž dokáže být pro lidské tělo nebezpečné. Jak se před ním  nejlépe chránit?

Dlouhý pobyt na slunci se může rychle změnit v nepříjemné komplikace

Na léto se po chladném jaru těší spousta z nás. Konečně se dá provozovat tolik sportů a aktivit, které nám celou zimu chyběly. Milovníci kempingu mohou konečně oprášit svou výbavu a vyrazit do přírody. Letní podmínky nám otevírají dveře do divoké přírody a snadněji se trekuje. No prostě není nad to, vyrazit v krásném slunném dni na túru a svlažit se při tom klidně v nějakém rybníku, jezeře či řece.

Muž na tůře sleduje okolí

Dlouhé pobyty na slunci vyžadují ochranu proti slunečnímu záření.


Nezapomínejte ale, že i tyhle letní radovánky a dlouhé pobyty na slunci si žádají také správnou péči o náš organismus a tělo. Letní slunce a vysoké teploty totiž dokáží nadělat pěknou paseku, pokud člověk nedodržuje zásady, které by v letním počasí dodržovat měl. Zejména při zvýšené fyzické aktivitě dochází v lidském těle k většímu pocení a ztrátě tekutin. A to ve velkých vedrech na přímém slunci není vůbec žádoucí.

Rizika, která hrozí při dlouhém pobytu na slunci

Pokud se rozhodnete pobývat na slunci dlouho a nedodržíte určité zásady, hrozí nám určitá rizika. Jaká to jsou?

Přehřátí organizmu, úpal a úžeh

Přehřátí organismu bývá způsobeno delším pobytem na přímém slunci, ve vyhřáté a špatně větrané místnosti, nebo také nevhodným oblečením (např. i tím, že za horka v dešti jdete v pláštěnce nebo gore-texovém oblečení a potíte se). 

Nejprve dochází k přehřátí organismu, při kterém postupně roste tělesná teplota. To až do chvíle, kdy již není schopno tělo regulovat tělesnou teplotu a dokonce se v takovém případě zastavuje schopnost vytvářet pot. Ten je pro lidské tělo velmi důležitý, protože dokáže tělo ochlazovat. Při přehřátí organismu se roztahují cévy, a díky tomu také klesá krevní tlak. Mozek přestává být řádně okysličován, což může vést i k bezvědomí a následně smrti.

Příznaky přehřátí:

 • Silná bolest hlavy.
 • Zrudnutí kůže.
 • Tělo je horké.
 • Zvracení.
 • Změny chování.

Zatímco úpal vzniká celkovým přehřátím organizmu např. pobytem v horké a nevětrané místnosti, úžeh je způsoben přímým působením slunečního světla (např. na hlavu bez pokrývky). Pro vás není podstatné, o který z těchto dvou stavů se jedná, důležité je okamžitě poskytnout první pomoc. A ta je v obou případech stejná.

První pomoc: 

 • Rychlá změna prostředí. Pomozte postiženému přemístit se pryč z přímého slunce a přetopeného prostoru nejlépe do stínu a na dobře větrané místo.
 • Ochlazujte. Podávejte chladné nápoje (ne ledové) a přikládejte chladivé obklady na čelo, zápěstí, kotníky nebo za krk (také ne ledové). Pokud je přehřátí způsobeno oblečením (např. pláštěnkou), sundejte ho, nebo alespoň rozepněte. Pozor: příliš prudké zchlazení může způsobit šok!
 • Volejte záchrannou službu v těchto případech: ztráta nebo změna vědomí, celotělové křeče, zmatenost, omdlévání.

Dehydratace

Na pitný režim se v zápalu outdoorových aktivit snadno zapomíná. Že jsme něco zanedbali si často uvědomíme až ve chvíli, kdy máme silný pocit žízně nebo se nám dělá nevolno. A to je dost pozdě, protože v té chvíli už tělo vysílá první varovné signály a je potřeba začít rychle jednat. Sledujte proto ve skupině navzájem svůj pitný režim - jeden "odpadlík" dokáže zcela změnit průběh vašeho výletu.

K dehydrataci může také dojít vlivem nadměrného pocení (např. při fyzické námaze), průjmového onemocnění nebo zvracení. Tělo kromě vody ztrácí i další důležité látky, hlavně minerály.

A ty je třeba doplnit - opatrně a po dávkách. Více než samotná voda se k tomu hodí různé iontové nápoje, rehydratační roztoky, které seženete v lékárně (např. Kulíšek), minerální vody. V hospodách často koluje hláška, že nejlepší ionťák je pivo - při rehydrataci ale sáhněte po tom nealkoholickém, alkohol může stav postiženého zhoršit.

TIP: Rehydratační roztok

Nemáte po ruce iontový nápoj nebo rehydratační roztok? Namíchejte si vlastní. Budete potřebovat:

 • 1 litr vody,
 • 1 šálek citrusového džusu,
 • 6 lžiček cukru,
 • 1/2 lžičky soli.

Záchrannou službu zavolejte v případě výrazné bolesti hlavy, nevolnosti a změny vědomí.

Spáleniny

Nejen u ohně se můžeme popálit. V tomhle ohledu dokáže být slunce také velmi zrádné. Samozřejmě také záleží na fototypu vaší kůže. Světlovlasí lidé s bílou kůží mají v tomhle ohledu mnohem větší smůlu, avšak neznamená to, že ani tmavší fototypy se nemohou spálit. Spálit kůži sluníčkem si můžete buď jen lehce, nebo středně a těžce.

Při lehkém popálení se jedná pouze o zčervenání pokožky. U ostatních dvou se k tomu navíc vytvoří pupínky a puchýře. Objevit se může dokonce i horečka a třesavka. V takovém případě je stinné místo opět záchranou a spálenou kůži lze ochlazovat obklady. Velkým pomocníkem v této chvíli může být i panthenol.

Sluneční brýle

Nezapomínejte na kvalitní ochranu zraku.

Prevence je důležitá

Asi nikdo si nechce kazit pěkný výlet úpalem nebo úžehem. Proto je důležité dodržovat při pobytu na slunci některá pravidla. Slunce bývá nejsilnější mezi jedenáctou a šestnáctou hodinou. V tuto dobu je nejlepší se přímému pobytu na slunci vyhnout.

Pokud však není zbytí, pak je nutno dodržovat dostatečný přísun tekutin. Pít, pít a zase pít! Na přímém sluníčku určitě používejte nějakou pokrývku hlavy. Vhodné jsou šátky, kšiltovky, ale v nouzi postačí i jakýkoliv kus látky. Na slunci choďte dostatečně oblečení, a také nezapomínejte na ochranné krémy s dostatečným UV faktorem, které předejdou popáleninám a vzniku rakoviny kůže.

Pokud můžete, omezte svůj pohyb na slunci co nejvíce a snažte se také vyhledávat co nejvíce stínu. Když se necítíte dobře, rozhodně se nepřepalujte a fyzickou námahu snižte na co nejmenší zátěž.

Další důležitou prevencí je také ochrana očí před dopadem slunečních paprsků. Ty spolehlivě ochráníte kvalitními slunečními brýlemi s UV filtrem, který dokáže odrážet nebezpečné sluneční paprsky. Nenoste ledajaké brýle, ale skutečně kvalitní, které opravdu UV filtr mají. Ne všem brýlím na trhu můžete věřit, a tak je dobré se na UV filtr informovat. 


Letní radovánky a aktivity v nás vzbuzují radost a potěšení. Nezapomínejme však na to, že i letní počasí se může stát pro člověka nebezpečím a je potřeba tomu nebezpečí předcházet. Pokud budete dodržovat alespoň tyto základní zásady, váš pobyt na slunci se určitě nezmění v nepříjemný zážitek. Zdraví máme jen jedno a je potřeba o něj pečlivě dbát. Pokud se tedy chystáte do přírody, dodržujte jednoduchá pravidla, správně se vybavte a věříme, že budete mít skvělý zážitek. Takže vstříc novým letním dobrodružstvím a pečujte o sebe!

Štítky Léto

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny