📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Bug Out Bag: proč ho doma mít a jak ho zabalit?

3. prosince 2023Rady a tipyRadek MládekDoba čtení 4 minuty

Bug Out Bag je zavazadlo předem připravené pro případ nouze, díky kterému se můžete lépe připravit na příchod krizové situace. Správně sbalený nouzový batoh vám zajistí vše potřebné až na několik dní a zásadně zvyšuje vaše šance na zvládnutí nečekané události.

K čemu slouží Bug Out Bag?

Bug Out bag je předem připravené nouzové zavazadlo, které se vám bude hodit například při povodních, požárech, haváriích a dalších krizových situacích. Myšlenka “batohu poslední záchrany” vychází z tzv. preppingu, tedy přípravy na krizové situace. Správně připravený nouzový batoh by vám měl zajistit přežití po dobu minimálně 48 až 72 hodin a neměl by vás svou velikostí omezovat v případném přesunu do bezpečné oblasti. 

Jaké zavazadlo zvolit?

Jak jsme uvedli výše, Bug Out Bag by neměl být příliš velký, protože jeho výška by vám při rychlém přesunu mohla překážet. Rozhodně se vyhněte kufru na kolečkách, který je příliš objemný a navíc vás okamžitě prozradí. Na druhou stranu je ale dobré se vyhnout i opravdu malým zavazadlům, protože do nich nezabalíte vše potřebné. Ideální objem batohu je tedy někde mezi 25 až 35 litry.

Bug Out Bag by měl být také nenápadný. Ať už zvolíte taktický batoh, turistický batoh nebo jakýkoliv jiný kvalitní batoh od ověřeného prodejce, dbejte na to, aby na zavazadle nebyly žádné reflexní a jiné nápadné prvky, které by vás mohly prozradit. Pokud preferujete batohy v armádních vzorech a barvách, tak zrovna u Bug Out Bagu doporučujeme sáhnout po batohu s civilním vzhledem, který není tak nápadný.

Batoh Maxpedition Entity. Zdroj: Rigad

Nouzové zavazadlo by mělo být pohodlné, nenápadné, odolné, ideálně s propracovaným systémem vnitřní organizace. Na fotografii vidíte batoh Maxpedition Entity.

Pečlivě se také zaměřte na vnitřní organizaci batohu. Do nouzového zavazadla budete ukládat řadu věcí a neorganizovaný chaos je v případě krizové události to poslední, co byste chtěli v nepřehledné situaci řešit.

TIP: Mezi velmi nenápadné, ale odolné a do detailu propracované batohy patří např. řada Entity od firmy Maxpedition. Podívejte se na naše VIDEO.

Co vše do nouzového zavazadla zabalit?

Správně zabalený Bug Out Bag bude obsahovat všechno potřebné z následujících oblastí:

 • voda, 
 • přístřešek, 
 • oheň, 
 • jídlo, 
 • lékařské vybavení, 
 • hygienické potřeby, 
 • náhradní oblečení, 
 • navigace, 
 • komunikační zařízení, 
 • svítidla, 
 • sebeobrana, 
 • nářadí, 
 • dokumenty. 

Voda

Každá příručka přežití zdůrazňuje to, že bez pitné vody se zkrátka neobejdete. Do batohu byste proto měli zabalit nějaký typ nádoby na vodu. Někdo rád využívá vojenské čutory, za nás je skvělou volbou camelbag

Camelbag totiž můžete zakoupit i se zabudovaným filtračním zařízením, a tak jednoduše šetříte čas i místo ve vašem batohu. Kromě hydratačního vaku s sebou můžete přibalit i láhev na vodu a nerezový kalíšek, ve kterém lze v případě potřeby vodu převařit.

Přístřešek

V přírodě, ale i v případě katastrofické situace ve městě, potřebujete mít základní výbavu, která vás ve spánku ochrání před zimou, deštěm či sněhem. Do batohu proto přibalte karimatku (matraci), která zabrání před prochladnutí od země. 

Nezapomeňte také na celtu, která vás ochrání před deštěm a něco, do čeho se zabalíte. Pokud máte dostatek místa, můžete přibalit i spacák, ale v řadě případů si vystačíte s univerzálním pončem, jako je například pončo Swagman Roll.

Oheň

V řadě případů se bez ohně zkrátka neobejdete. Neohřejete si jídlo, nepřevaříte vodu, nezahřejete se, když vám bude zima anebo nevyšlete signál v nouzi. Abyste předešli nepohodlí, zabalte si do svého batohu tyto 4 základní potřeby pro rozdělání ohně:

Je sice pravda, že pokud jste obratní s křesadlem, pravděpodobně nevyužijete zápalky či zapalovač. Myslete ale na to, že kterýkoliv předmět můžete kdykoliv ztratit a je proto důležité mít po ruce ještě nějaké náhradní řešení.

Křesadlo a nůž ANV M200. Zdroj: Rigad

Pro rozdělání ohně je vhodné mít v záloze více řešení (na fotografii křesadlo a nůž ANV M200 HT).

Jídlo

Do svého Bug Out Bagu určitě přibalte jídlo, které můžete rovnou konzumovat. Energetické tyčinky, sušené maso či nouzové dávky potravin jsou tou nejlepší volbou pro okamžité zahnání hladu. Pokud vám ale v nouzovém zavazadle zbyde nějaké to místo, může přibalit i malý vařič, nerezovou nádobu a dehydrované jídlo, které pouze zalijete horkou vodou.

Lékárnička

Lékárničku si můžete přibalit vlastní, nebo si pořídit kompletní a předem nakonfigurované lékárničky. Takové lékárničky obsahují prakticky vše, co byste mohli v případě potřeby využít. Pamatujte na to, že je potřeba přibalit také léky, které užíváte každý den, protože takové léky součástí předpřipravených lékárniček nejsou. 

Doporučené produkty

Hygienické potřeby

Toaletní papír, dezinfekce a mýdlo mohou vypadat jako méně potřebné předměty pro přežití, opak je ale pravdou. Zanedbání hygieny vám může přinést řadu nepříjemných nemocí, které rapidně snižují vaši šanci na zvládnutí náročné situace.

Náhradní oblečení

Do svého nouzového batohu si přibalte také náhradní oblečení v podobě ponožek a spodního prádla. Pokud vám zbyde nějaké volné místo, zvažte přidání mikiny, kalhot či trička.

Navigace

Orientovat se v nepřehledné situaci může být poměrně náročné. Z toho důvodu je dobré, když do batohu přidáte například mapu oblasti, ve které žijete. Nezapomeňte také na kompas (buzolu), GPS, tužku a zápisník.

Komunikační zařízení

Mobilní telefon je jedním z nejdůležitějších zařízení, které byste do svého Bug Out Bagu měli přibalit. Poohlédněte se po robustním a odolném telefonu, který vydrží nabitý opravdu dlouho. Pro jistotu s sebou kromě nabíječky vezměte i plně nabitou powerbanku, díky které prodloužíte životnost baterie vašeho telefonu. Alternativou může být i rádio na tužkové baterie.

Outdoorové vybavení. Zdroj: Rigad

Správně sestavené nouzové zavazadlo by mělo obsahovat vybavení, které vám zajistí přežití po dobu minimálně 48 až 72 hodin.

Nářadí

Z nářadí využijete především multitool se zoubkovanou čepelí a lepící pásku. Myslete na to, že multitool je jeden z nejuniverzálnějších nástrojů, který vám může ušetřit spoustu práce. Dejte si proto na jeho výběru opravdu záležet. Mimochodem, multitool je nářadí, které vám v mnoha situacích může zachránit život.

Čelovka

Čelovka je jedním z velmi důležitých prvků nouzového zavazadla, který vám nezabere příliš místa. Díky čelovce budete moci prozkoumávat okolí a fungovat i v noci. Na řadě míst se totiž bez zdroje světla obejdete jen velmi těžko. K čelovce přibalte i náhradní baterie.

TIP: Víte, jak vybrat tu správnou čelovku?

Sebeobrana

V krizových situacích se někdy stává, že se budete muset bránit před útočníky. Pro účely nouzového zavazadla jsou ideální menší pistole z důvodu jejich kompaktnosti, skladnosti a nenápadnosti. Vyvarujte se nošení masivních revolverů či pistolí typy Desert Eagle. 

Pro účely sebeobrany se výborně hodí i nože s delší čepelí, které kromě obrany využijete i při rozdělávání ohně či stavbě přístřešku.

Dokumenty a hotovost

Do Bug Out Bagu si zabalte kopie důležitých dokumentů (rodný list, zdravotní dokumenty, smlouvy), hotovost či záložní platební kartu. Nezapomínejte také na kartičku zdravotní pojišťovny a občanský či jiný průkaz totožnosti.

Čtenáře dále zajímá