📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jedna z nejmenších známých zbraní - taktické pero aneb, co to je a jak ho efektivně použít k sebeobraně?

18. března 2019Rady a tipyHájek PetrDoba čtení 6 minutPřečteno: 3638x

Patrně jste již i vy sami někdy někde zaslechli frázi: „Pero je silnější meče!“ Tím autor sice určitě chtěl naznačit, že lidské sklony k machinacím, intrikám a politice jsou nekonečné, ani ovšem netuší, jak moc se trefil právě v případě pera taktického, což je regulérní malá zbraň srovnatelná třeba s kubotanem!  

Taktické pero od pera běžného pozná znalý snadno – je celkově odolnější konstrukce a tvarů určených ke snadnému držení v ruce (většinou má i zdrsnění pro ruku, aby neklouzala). Zkrátka, vše je tu přizpůsobené jeho případnému nasazení jako útočné či obranné zbraně.

Moderní taktické pero jsou vlastně dvě věci zároveň. Jednak jde o tradiční psací instrument, jaký každý z nás zná (byť poslední dobou kapku na ústupu, kvůli rozmachu klávesnic, ale pořád má svoji důležitost v lidské civilizaci). No a ve druhé části jde o plně funkční obrannou či útočnou zbraň.

Moderní verze této zbraně se inspirovala ve zbrani vyvinuté velmistrem Takayuki Kubotou a nazvanou Kubotan v letech 60. a 70. minulého století a používanou prakticky shodně. Problém s kubotanem ale je, že ho řada zemí dnes vnímá jako zbraň a nesmíte s ním na řadu míst (do letadla, špičatý kubotan je v Anglii též útočná zbraň atd.).

Doporučené produkty

Taktická tužka je v první řadě propiska a až poté zbraň, i když to tedy sice nemáme nijak ověřené, určitě bude budit menší pozornost, jak právě jiné malé ostré věci (nože speciálně), protože na propisky je každý zvyklý, jelikož je sám denně používá. Hlídejte si ale, kam ji nosíte a speciálně v cizině či při cestování, ať nemáte na krku zbytečné vysvětlování, nedejbože soud (taktické pero i tomu nejhloupějšímu právníkovi bude připadat jako jasný zlý záměr z vaší strany při jeho pořízení někoho zranit = má přece v názvu „taktické“)!

Taktické pero je zbraň určitě skvělá, ale ke slovu upřímně přijde spíše v civilizaci – většina útoků v lesích a na polních cestách dnes pochází spíše než od opilých trampů a bezdomovců od volně pobíhajících psů.

Jak zajistit, aby vám taktické pero dobře sloužilo?

Ať už je historie a legislativa okolo taktické propisky jaká chce, faktem je, že každá zvládne jedno důležité – umožní vám velice jednoduše doručit na útočníka úder či sérii úderů na citlivá místa (hlava, solar plexus, ...).

Taktické pero je velmi kontaktní zbraň a její aplikace záleží na dobré technice i časování, což je obojí nutné trénovat, pokud to se svojí obranou myslíte vážně. Kdo má zvládnuté základy (tj. minimálně dvojitý útok na stejné místo), nechť techniky bleskovým tempem zřetězí velkou rychlostí (útok na hlavu z boku na ucho, nos, hruď): možnost reakce protivníka je pak prakticky nulová

Nejlépe vám taktická propiska poslouží tak, když ji budete nosit po ruce – přímo se nabízí tradiční cesta v košili, saku apod. Zdálky vypadá jako propiska běžná, takže nikoho nešokuje a když je třeba, vylovíte ji mnohem svižněji, nežli z kapsy, kde bude s pěti dalšími věcmi. Je možné ji patrně vzít i skrze detektor kovu, na kterém sice zapíská, ale je to přece jen propiska, jak se sama může jeho obsluha přesvědčit…

Pozor i na to, že taktická propiska není teleskopický obušek ani jiná zbraň s dosahem 1 metr nebo větším, takže by určitě neměla být vaší zbraní jedinou!

Taktická propiska je sice jedna z nejmenších zbraní, jakou můžete nosit a používat, při cíleném nasazení je ale stejně účinná jako cokoliv většího: když vás někdo obtěžuje, tak mu nos rozbije stejně spolehlivě jako jiný kus kovu / dřeva.

Vaší pozornosti by určitě nemělo uniknout ani to, že taktická propiska je psací náčiní, co má stranu ostrou a tupou – jedna část je tak lepší k bodání a druhá zase určena k útokům naplocho (perfektní na citlivá místa typu nosní přepážka). Pokud jde OPRAVDU o život, nesmíte se rozpakovat používat ani techniky, nad kterými průměrný ne-psychopatický člověk má tendence zaváhat: útok bodem do očí je jedna z nich. Pokud tuto hranici nechcete překročit, pak bude možná na místě zvolit jiný způsob ochrany (teleskop pro pákové techniky na ruky, útok na koleno, … anebo pepřový sprej, nebo ještě lépe, zbraně dvě, jednu na dálku, „pepřák“ zvládne i 1-3 m, a další na blízko, cokoliv úderného, protože je to právě úder, který způsobí největší šok, přeražení kostí a okamžité znehybnění oproti ranám řezným a bodným, jichž si adrenalinem rozdováděný útočník ani nemusí všimnout – viz četné kauzy na toto téma s desítkami řezných ran).

Určitě si nemyslete, že vám jako pero taktické poslouží jakákoliv jiná náhodná propiska na trhu. Je to velmi netrvanlivé řešení, protože u taktické propisky její tvůrci s údery přímo počítají, kdežto u té obyčejné se počítá výhradně s psaním a je z nejlevnějšího plastu odolného asi jako tvaroh.

Nezapomínejte ve stresu, že taktická propiska je pořád i propiska (zase samozřejmě, není to Parker, takže nebuďte šokování jeho nekvalitou – produkují je výrobci taktických doplňků a zbraní, ne propisek...). Když uvidíte kupříkladu to, že někdo srazil cyklistu a pokračuje v jízdě, zapište si na ruku jeho číslo a nahlaste (příště to může být někdo z vaší rodiny, že ano...). A když potřebujete zase rychle rozbít sklo u auta nebo autobusu apod., i k tomu se dá taktické pero perfektně a dobře použít.

Když už u sebe nosíte propisku tradiční, vnucuje se otázka, proč nenosit rovnou i verzi taktickou? Je to skvělá záložní překvapivá zbraň a její dvojí funkce vám někdy může přijít nesmírně vhod?

Filozofie účinné obrany s taktickým perem

Nebojte se při své obraně být kreativní. Vymýšlejte si vlastní techniky a přemýšlejte, jak ty staré zlepšit. Jde vám v první řadě o to, odvrátit útok a ne dorazit protivníka.

Taktické pero je vždy lepší obranou jak pouhé nadávky a útěk i pro ženy, protože jeho nasazení nevyžaduje žádný silový fond ani super-trénink (na rozdíl od nože a teleskopu), jde u něj skutečně spíše o rychlost a hbitost, jíž mají obvykle ženy ažaž, je to jejich silná stránka, takže bude to u této malé zbraně na 100 % dobře vidět. A na rozdíl od nože a teleskopu, taktické pero je prakticky cele ukryté ve vaší ruce, takže vám jej nikdo nevezme. A to tím spíše, když s ním budete neustále útočit na citlivé kosti, kůži atd. atd.

Je tu i faktor překvapení, co hraje ve váš prospěch, průměrný chmaták očekává nůž, pepřák a teleskop, ovšem nikdo nezná techniky pro taktické propisky a dost možná ani neví, co to je…

Taktické pero není na první pohled příliš účinná zbraň, což je jeho další výhoda a podcenění od útočníka. Ovšem nasazené rázně a použité překvapivě má potenciál být velmi cenným prvkem vaší aktivní obrany.

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny