📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Maskovací vzory ČR

21. srpna 2017Rady a tipyHájek PetrDoba čtení 3 minutyPřečteno: 4709x

I když se nám naše Československo rozdělilo k 1. lednu 1993 na dva samostatné státy, tedy do podoby, v jaké jsme dnes, maskovací vzory České republiky i Slovenské republiky, známé „maskáče“, zůstaly stejné, jako předtím, jelikož dříve vznikl jejich návrh ještě právě ve spolupráci se Slováky.

České maskovací vzory

Maskovací vzor Vz 85 „List“ byl navržen v roce 1985, kdy se uvažovalo, že na něj Československá armáda přejde, ovšem své implementace se nikdy nedočkal. Jeho design zcela určitě ovlivněn maskovacím vzorkem „US M1948 ERDL“, i když barvy jsou u něj pochopitelně dost jiné. Jsou u něj známy minimálně dvě produkční varianty od nichž jsou zachovány i nějaké ty vzorky (i se značením Ministerstva obrany České republiky a Armády České republiky). Podle všeho tedy šlo jen o experimentální typy uniforem, ale je dost možné, že se objevily i na nějakých misích konkrétních Čechů pod Spojenými národy.

Taktéž se v roce 1985 vyvíjel, ale nikdy nebyl přijat do Československé akce Vz 85 „Dvoubarevný pouštní“ maskovací vzorek pro maskáče (maskáčové kalhoty a maskáčové kraťasy + cokoliv dalšího by armáda požadovala). Jak vidíme, hnědé sekce tohoto pouštního vzorku jsou dost podobné hnědé barvě z maskovacího vzoru Vz 85 „List“. Jeho první verze disponovaly poněkud odlišným zabarvením od toho, jenž bylo nakonec přijato a i celkový styl a střih uniformy byl jiný. Tento vzorek se pak nakonec stal oficiálním standardním pouštním vzorkem našich českých sil a je proto dodnes používán českými vojáky operujícími v pouštním prostředí po roce 1991. Původně šlo o vzorek určený hlavně na látku zvanou popelín, ale pozdější verze jsou v rip-stopové úpravě.

Doporučené produkty

V roce 1992 byl představen i velmi originální maskovací vzorek „Vz. 92 pracovní uniforma“ (použitelná samozřejmě vedle maskáčů i pro maskáčové kalhoty či dokonce na maskáčové kraťasy) a podle všeho tento maskovací vzorek nebyl nikdy uvažován, aby fungoval jako tradiční a obvyklý maskovací vzorek v akci. Spíše šlo o pracovní uniformu, která byla schválně upravená tak, aby na ní moc nebyly vidět skvrny od nafty a oleje.

Taktéž tento lehce „kaňkovitý“ vzorek (černá, středně hnědá, zelená a bledě zelené pozadí) byl pro naši armádu experimentální a nikdy nepřijatý do akce. Byl sice představen již v roce 1994, ale nikdy skutečně na jakékoliv maskáče nepřijatý. 

Další barevnou variantou na typ vz. 85 je i náš nynější oficiální maskovací vzorek Armády České republiky od roku 1995 – jde o níže viditelný typ Vz. 95 „List“. Zatím finální podoba nabízí tyto barvy: černá, šedo-zelená a olivově zelená na bledě zeleném pozadí. Zpočátku se tisklo na těžké keprové bavlněné látce, jenž byla později ale nahrazena za lehčí verzi, opět tvořené hlavně bavlnou, ale nyní v úpravě rip-stopového mixu.

Od roku 2014 se vyvíjí i maskovací vzor MIMIK® (povšimněte si moderních plynulých přechodů) a to společnostmi 4M SYSTEMS s.r.o., jíž asistuje Česká zbrojovka a.s. , jenž by se měl poprvé objevit v podobě konkrétních uniforem a dalších potenciálních produktů (maskáčové kalhoty, maskáčové kraťasy, maskáče obecně, ...) na výstavě IDET 2017 v Brně.

Čtenáře dále zajímá