📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Může mi nošení pepřového spreje zajistit větší bezpečí?

18. července 2018Rady a tipyHájek PetrDoba čtení 6 minutPřečteno: 2917x

Není nejmenšího sporu o tom, že pepřový sprej je (a to nejen v našich končinách) pro osobní ochranu často mnohem lepším prostředkem, nežli střelná zbraň (jeden pěkný příklad z praxe: setkání s medvědy končí třeba na Aljašce ve prospěch pepřových sprejů velmi silně – máte šanci cca 90 % přežít útok od medvěda s pepřákem a cca 50 %, když se o totéž pokoušíte se zbraní).

Pamatujte prosíme, že některými zbraněmi je lepší nehrozit, chcete-li je použít v následující situaci překvapivě. Obvykle tou nejdůležitější, kterou nikdy opravdu nehrozte, je právě pepřový sprej, protože u něj se efekt řádově zvyšuje tím, když trefíte sliznice a oči protivníka dokonale odkryté. Když totiž zkušený chmaták zahlédne pepřový sprej ve vašich rukou, má čas se na to připravit: chránit si obličej rukama, zavře jedno oko, zadrží dech apod., … Tehdy samozřejmě po zásahu hlavy protivníka vždy utíkejte, popřípadě proveďte mu něco, zatímco si protírá oči, co mu znemožní vás následovat (známé pod-pásové kopnutí je OK, jsou ale i lepší cíle – třeba mu teleskopem přerazit ruku s nožem, který má proti vám namířený, popřípadě pochroumat koleno / resp. nohu, aby vás nepronásledoval).

Jak moc vám pepřový sprej může pomoci při ochraně své anebo vlastní rodiny?

Krátká odpověď je ta, že „velmi záleží na okolnostech“… A na jakých? Primárně jde o tyto věci:

Doporučené produkty
 • Záleží to na vašem postoji a vizáži – co se týče hlavně žen, pak nyní nemáme ani tak na mysli příliš provokativní šaty, ale fakt, že mnoho pozdějších obětí na sebe přilákalo své okolí svým vyděšeným stylem chůze a poraženeckými skloněnýma očima a grimasami (nesmíte pobíhat jako vyděšený králík, ale tvrdě se dívejte útočníkovi do očí). Musíte vypadat co nejvíce sebevědomě a často házet po potenciálních útočnících dlouhý tvrdý oční kontakt. Klidě se i zastavte a podívejte na něj důrazně, aby si uvědomil, že o jeho úmyslech víte vše a zvažujete, jak s ním naložit (můžete mu i ukázat teleskop z kabelky / tašky nebo tak něco) – je mnohokrát dokázaným faktem, že útočníci spíše nezaútočí na lidi, kteří se chovají agresivně a je jasné, že budou bojovat zpátky. Nikdy se samozřejmě neusmívejte, ale tvařte jako šelma. Vyhledávání očního kontaktu slabší povahy vzdají a nechají vás jít bez boje. Vždy ale máte díky tomu čas se připravit a zvážit, co uděláte dál – viz další bod…
 • Záleží to na stavu vaší mysli v čas útoku - každý podobný konflikt (nedejbože rovnou boj) byste totiž měli začínat (nezapomeňte, že vás takto vytvarovala Příroda evolucí po miliony let!) co nejrychlejším zhodnocením situace a pak se na ně cele soustředit. Rozhodněte se proto hned v první vteřině boje, zda budete bojovat anebo utečete a pak tomu podřiďte opravdu vše!
 • Záleží to i na vaší schopnosti efektivně použít váš pepřový sprej na kohokoliv / cokoliv je potřeba. Pepřové spreje byste určitě měli pořídit minimálně dva stejné a jeden použít na trénink doma. Ověříte si tak, zda je to model efektivní ve větru, jaký má dosah a jak se s ním míří. Samozřejmě není ideální, když má trysku, která je tak nešikovná, že půlka gelu skončí na vás.

Asi nikdo dnes nepochybuje o tom, že překvapivě použitý pepřový sprej je velmi efektivním stylem ochrany, který je využíván již po celé dekády lidmi ze sektoru soukromého i pracovního, ba i armádního. Ale jeho vlastnictví samo o sobě nic neřeší, je nutné ho pro maximální efektivitu a dopad v situaci použít určitým specifickým způsobem a v tom správném okamžiku, pakliže vám tedy má být tím nejlepším „zastavovačem“…

Pepřový sprej je ve všech svých formách v našich českých luzích a hájích ochranný prostředek cele legální (dejte si ovšem pozor v některých jiných státech Evropy při cestování – tak třeba v Německu je určen jen pro psy a jinde ho pro změnu smí používat jen Policie nebo místní armáda).

Proč u některých lidí pepřový sprej zdánlivě nefungoval?

Celá tato věc není nic nového, ale datuje se v lidském boj o přežití již po léta. Existují totiž i lidé s pepřovým sprejem stále v ruce, kteří byli okradeni, zabiti, znásilněni či tak podobně. A proč k tomu došlo? Jelikož neměli ten správný stav mysli! Pepřový sprej pro ně naoko nefungoval z těchto důvodů:

 • Zpanikařili a nesoustředili se, když šlo zrovna pro ně opravdu o vše.
 • Dotyční nevěděli, jak pepřový sprej skutečně použít.
 • Jeho majitelé si jej špatně umístili někde do kabelky nebo do osmé kapsy zezadu na vestě a nemohli se pak k němu ve stresu rychle dostat.
 • Byl to překvapivý útok a dotyčná osoba byla chycena s myšlenkami mimo – nevěnovala prostě svoji pozornost cele dané situaci a rázem za to zaplatila.
 • Váš útočník zavřel oči zrovna a pepřový sprej na něj nepůsobil.
 • Pepřový sprej dotyčného již expiroval a nepředvedl z tohoto důvodu ani nijak prvotřídní výkon.
 • Útočník měl masku nebo těsné brýle, popřípadě byl připravený na váš útok.
 • Pepřák byl defektní z nějakého důvodu a nevíte o tom.

Jak z pepřového spreje i sebe udělat skutečnou zbraň?

I když seznam výše není nijak přehnaně dlouhý, jde určitě o majoritu důvodů, proč se asi něco takového vůbec stalo. Dobrou zprávou ale určitě je, že většina z nich se dá obejít, když se nad nimi člověk trochu zamyslí (pepřáky se dají nosit dva, v každé kapse jeden kupříkladu). A obecně vaše pozornost v podezřelých místech nesmí být na 70-80 %, ale na 150 %! Všimněte si, jak se neustále rozhlíží každé zvíře (třeba ptáci), když něco jí.

Ať už jste se ohledně ochrany své vlastní (a potažmo i přilehlé rodiny) rozhodli pro elektrický paralyzér, revolver, teleskopický obušek nebo pepřový sprej, vždy musíte být připravení mentálně i fyzicky danou hračku bez zaváhání použít + musíte ji mít snadno dostupnou pro případné nasazení – když to tedy bude vyžadovat situace. Když na to nejste připravení, může dojít k nečekanému a nepříjemnému výsledku (pepřový sprej vám může být také útočníkem sebrán, stejně jako jiné zbraně a ve finále i použit proti vám).

Nezapomínejte ani na to, že pepřový sprej se nepoužívá vždy jen proti kulhajícím opilým a zfetovaným šílencům, co na vás mluví v řeči, co jste v životě neslyšeli. Když to kupříkladu srovnáme se znásilněními, tak u 80-85 % případů znásilnění oběť útočníka zná a k 50 % útoků dojde u oběti doma. Vnucuje se také myšlenka na závěr, jak moc připravené asi tyto oběti byli na potenciálního útočníka a jak moc by to změnilo vlastnění a nasazení pepřového spreje?

Nemálo útoků také nastává v situacích, kdy na to člověk není připravený – právě si dal sprchu po práci a je zabalený v ručníku, někdo zvoní a nese balík, tak otevře a v tom okamžiku je napaden. I kdyby vlastnil 500 zbraní, je mu to v této chvíli absolutně k ničemu. Takže položte si i vy otázku, jak se budete bránit tehdy, když nebudete moci utéct a budete beze své oblíbené zbraně z nějakého důvodu?

Doporučené produkty

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny