📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Sezóna termoprádla zdaleka nekončí!

6. února 2024Rady a tipyHana SedlákováDoba čtení 6 minut

Mít na sobě dobrou první vrstvu oblečení je základ! Funkční prádlo neboli termo vás udrží v suchu a teple, ať už děláte cokoli a kdekoli. Zdaleka však není určené jenom do zimy. Využijete ho celoročně a pokryjete s ním širokou škálu aktivit. Bohužel ale neexistuje žádný univerzální kousek, který by se hodil na všechno. Proto je potřeba vybrat takový kousek, který bude maximálně vyhovovat vašim potřebám. V tomto článku si představíme základní kritéria výběru a také pár aktuálních kousků z nabídky Rigad!

Trekking v horách. Zdroj: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/snih-krajina-hory-priroda-914128/

Funkční prádlo využijete v každém ročním období a pokryjete s ním širokou škálu aktivit. Univerzální kousek vhodný na všechno ale pravděpodobně neexistuje.

Co musí splňovat?

Hlavním úkolem první vrstvy, která se nosí přímo na těle, je udržet vás v suchu. Funkční prádlo musí efektivně odvádět vlhkost od těla a předávat ji druhé vrstvě (např. funkční mikině, která si s vlhkostí dále poradí). Klíčovými vlastnostmi jsou tedy prodyšnost a tepelná izolace, tedy schopnost udržet tělesné teplo.

Dobré funkční prádlo musí perfektně sedět a obepínat tělo tak akorát, ne příliš. Výjimkou je kompresní funkční prádlo, kde účelem komprese je podporovat krevní oběh a urychlovat regeneraci. Každopádně by prádlo nemělo nikde řezat, škrtit ani jakkoli bránit v rozsahu pohybu. Jinými slovy, musí být pohodlné pro celodenní (a často i vícedenní) nošení. 

TIP: Až si budete prádlo zkoušet, udělejte v něm stejné pohyby, jaké budete dělat při aktivitách v „ostrém provozu“. Jen tak zjistíte, jestli vám prádlo umožní potřebný rozsah pohybu.

K čemu ho potřebuju?

Než se pustíte do výběru konkrétních kousků funkčního prádla, zkuste si nejdříve ujasnit:

  • Co v něm budete dělat?

Jestliže je vaší prioritou náročná fyzická aktivita nebo výkonnostní sport, hledejte prádlo, které je především prodyšné, dobře odvádí pot od těla a rychle schne. U outdoorových aktivit klidnějšího charakteru hledejte komfort a v chladném počasí kvalitní zateplení.

  • V jakých podmínkách budete prádlo nosit?

Obdobně to platí pro oblečení do různých teplot. Do horkého počasí si vyberete lehčí a prodyšnější prádlo než do zimy, kde dáte přednost vyšší gramáži a tepelné izolaci.

Trekking na sněhu. Zdroj: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/ryma-snih-more-krajina-1002272/

Funkční prádlo vybírejte podle aktivit, které v něm budete provádět, a podle podmínek, do kterých si ho vezmete.

Hmotnost

Vlastnosti oblečení závisí na mnoha faktorech, při výběru se ale orientačně můžete řídit také gramáží materiálu:

  • Lehký (do 150 g/m2): tenké funkční oblečení pro náročnou fyzickou aktivitu, např. náročné treky, závodní skialpinizmus.
  • Střední (150-200 g/m2): fyzická aktivita, která není extrémní, ale může být v chladných podmínkách, např. skialpinizmus, středně těžký trek, teploty kolem nuly. 
  • Těžký (nad 200 g/m2): sjezdové lyžování, zimní procházka, lehký trek, velká zima.

Funkční prádlo, nebo termo?

V nabídce obchodů se často setkáte s pojmy “funkční prádlo” a “termoprádlo”. Je mezi nimi rozdíl? V podstatě ne. Pokud se u výrobku setkáte s termínem funkční prádlo, zdůrazňuje se většinou jeho schopnost efektivně odvádět vlhkost od těla. U pojmu termoprádlo bývá zase v popředí zájmu tepelná izolace, tedy schopnost udržet tělesnou teplotu - mimo jiné díky efektivnímu odvodu vlhkosti. Jedná se tedy o jedno a to samé, jen z jiného úhlu pohledu.

Proto i když výrobci a prodejci často udávají, že funkční prádlo je určené na léto, zatímco termo se hodí na zimu, neberte toto rozdělení doslova. Pojem „termo“ v pravém slova smyslu neoznačuje teplé prádlo, ale prádlo s termoregulačními vlastnostmi. Při rozlišení na letní a zimní bývá rozdíl především v gramáži a také v tom, zda je prádlo zateplené, nebo ne. Zateplené prádlo mívá na vnitřní straně vrstvu s chlupem

Funkční triko LVL 2 od Helikon-Tex

Vybrat správně první vrstvu je jen začátek. I to nejlepší funkční triko spolehlivě "zabijete", když si na něj obléknete "nefunkční" vrstvy.

Vyberte správný materiál

Dalším z klíčových faktorů je materiál. Faktem je, že ten „jediný a pravý“ materiál neexistuje. Každý má své výhody a nevýhody, velkou roli hraje také kvalita, gramáž a celkové provedení.

Přírodní materiály

Bavlna

Stará dobrá bavlna je sice velmi populární a pohodlná na nošení, nemá ale dobré funkční vlastnosti. Bavlna dobře absorbuje vlhkost, její nevýhoda však spočívá v tom, že ji účinně neodvádí. Jakmile se zpotíte, budete se „koupat ve vlastní šťávě“. Můžete po ní ale sáhnout v kombinaci s jinými materiály. Vyzkoušet ale můžete i jiné přírodní materiály, jako je např. mnohem pohodlnější bambus.

Merino

Mnoho lidí zaměňuje pojmy “vlna” a “merino”. Merino je vlna, ale ne každá vlna je merino. Vlákna merino vlny jsou oproti běžné vlně mnohem jemnější a neškrábou, merino prádlo je proto vhodné i pro citlivou pokožku. Jaké jsou další výhody? Merino vlna dobře odvádí vlhkost od těla, poměrně rychle schne a je prodyšná. Bude vás hřát, i když navlhne. 

Merino má schopnost regulovat tělesnou teplotu – v horku chladí a v zimě hřeje (samozřejmě při správně zvolené gramáži). Je hypoalergenní, odolné vůči UV záření a přirozeně antibakteriální – brání vzniku zápachu a je vhodné i pro vícedenní nošení. Nevýhodou oblečení z merino vlny může být nižší tvarová stálost a mechanická odolnost.

Syntetické materiály

Syntetické funkční prádlo bývá nejčastěji vyrobeno z polyesteru, nylonu a jejich různých kombinací a příměsí, jako např. elastan. U různých výrobců se setkáte s různými názvy patentovaných materiálů, většina z nich je ale na podobném principu.

Hlavní výhodou syntetiky je, že narozdíl od bavlny nenasákne, a navíc je pevnější, odolnější proti oděru a je více strečová. Ve srovnání s vlnou nebo bavlnou má nižší hmotnost a často také rychleji schne. Mírně chladí a hodí se spíš na aktivity, při kterých se zapotíte. Obecná nevýhoda tohoto materiálu je, že zapáchá, to ale nemusí platit vždy (zápachu účinně zabraňuje např. příměs stříbra). A pozor – syntetika je hořlavá, u táboráku tedy reálně hrozí, že vám “blafne”.

Směsové materiály

Směsové materiály kombinující merino vlnu a syntetiku v sobě spojují výhody obou materiálů a zároveň eliminují jejich nevýhody. Takový materiál je zpravidla prodyšný, rychle schne, dobře odvádí vlhkost a bývá mechanicky odolnější. Příkladem z naší nabídky je např. materiál Primino (50 % merino, 25 % polyester, 25 % primaloft).

Funkční triko LVL 2 od Helikon-Tex - detail na límeček

Límeček by měl mít takovou výšku a tvar, aby vám dobře seděl. Na konci zipu hledejte tzv. chinguard, který zajistí, že si při zapínání nepřiskřípnete vousy.

Funkční prvky: které jsou opravdu důležité?

  • Anatomický střih je základ. Zohledňuje tvary lidského těla, je propracovaný a poskytuje vyšší komfort při nošení i při pohybu. Také samozřejmě lépe vypadá. Kvalitní konstrukci by měly mít i rukávy, aby umožňovaly požadovaný rozsah pohybu a zároveň si zachovaly tvarovou stálost.
  • Ploché nebo žádné švy jsou také velmi důležité a oceníte je hlavně při delším nošení. Nekvalitní šev, který po určité době začne řezat a dřít (hlavně v oblasti ramen, když nesete těžký batoh), je nanejvýš otravný.
  • Prodloužený zádový díl je jednoznačná výhoda, a to hlavně v chladném počasí. Tričko by se při pohybu nemělo vyhrnovat z kalhot a odhalovat bedra.
  • Límeček může být, ale nemusí. Záleží čistě na vás. Každopádně ochrání váš krk před chladem. Límeček by měl mít správnou délku a nesmí škrtit. Při náročnějších aktivitách je výhoda, když si ho můžete rozepnout a regulovat tak teplotu, v tom případě vybírejte límeček s kvalitním YKK zipem a chinguardem, tedy ochranou brady.
  • Průvleky na palce. Jestli tuto vychytávku na svém funkčním triku chcete mít, anebo ne, záleží opět na vás. Výhoda je, že drží rukávy na místě, hřejí a částečně brání únikům tepla. V kombinaci s rukavicemi nebo např. funkční mikinou, která je má také, mohou překážet.

Ani to nejlepší prádlo vás však nezachrání, pokud ho správně nenakombinujete s dalšími funkčními vrstvami. Nezapomínejte proto nikdy na pravidla vrstvení.

Funkční triko LVL 2 od Helikon-Tex - detail na rukáv

Průvleky na palce jsou praktické. Pokud ale zkombinujete více funkčních vrstev a každá z nich bude mít na rukávu své průvleky, mohou vám začít překážet.

Několik tipů z nabídky Rigad

1. Funkční triko dlouhý rukáv Expedition Merino 235 Devold®

Jestli je extrémní prostředí vaším druhým domovem, jste tady správně. Funkční triko Expedition bylo pro tyto podmínky stvořeno a několik expedic už také absolvovalo – oblékl si ho např. Aleksander Gamme při své sólo cestě na jižní pól. Dvouvrstvý materiál zaručuje nadstandardní tepelný komfort. Vnitřní vrstva ze 100% merino vlny s funkcí Aquadukt bleskurychle odvádí pot a vnější vrstva, zodolněná příměsí polyamidu, tuto vlhkost stejně rychle odpařuje. Obě vrstvy skvěle izolují teplo.

K tomu, aby funkční triko obstálo při pohybu, sportu, v mrazu a větru, však nestačí jen kvalitní materiál. Důležitý je také správně řešený střih, který nikde neškrtí a nebrání v pohybu. Triko Expedition je pružné, má anatomickou konstrukci, raglánové rukávy pro maximální rozsah pohybu paží, dvojité manžety pro vyšší tvarovou stálost, prodloužený zadní díl a stojáček na zip ke krku. Díky plochým švům bude pohodlné i s těžkým batohem na zádech.

Věděli jste, že… 

Polární expedice

Norská společnost Devold vyrábí oblečení z té nejlepší merino vlny už více než 170 let. Vlněné prádlo, svetry a doplňky, které původně nosili norští rybáři pracující dennodenně v extrémních podmínkách, proslavily v 19. a na začátku 20. století ikony dobrodružných polárních expedic, jakými byli např. Roald Amundsen a Fridtjof Nansen. Od té doby se oblečení Devold objevuje na expedicích poměrně pravidelně. Nosila ho např. Liv Arnesen, která v roce 1994 podnikla jako první žena úspěšnou sólo cestu na jižní pól, nebo Aleksander Gamme, který v roce 2011 došel sám na jižní pól a odtud zase zpátky na pobřeží.

Aleksander Gamme

Norský dobrodruh Aleksander Gamme nosí Devold. Toto prádlo si vzal i na svůj sólotrip na jižní pól.

2. Funkční spodky Expedition Merino 235 Devold®

Při výpravách do mrazivého počasí se nesmí zapomínat ani na nohy. Podvlíkačky Expedition Merino 235 tvoří komplet se stejnojmenným funkčním trikem, které je přímo určené do extrémních podmínek. Prémiová merino vlna s funkcí Aquadukt se postará o rychlý odvod vlhkosti od těla a zároveň udržuje optimální prodyšnost. Dvouvrstvý materiál zajišťuje tepelný komfort. A jaká je další výhoda merino vlny? Je přirozeně hypoalergenní, antibakteriální a nesmrdí.

Věděli jste, že…

Merino ovce

Tu nejjemnější a nejnadýchanější vlnu dokážou nabídnout jedině ovce plemene Merino. Nejsou to ale žádné fifleny. Tyto super-ovce zvládají extrémní horské mrazy i teplá léta, a to právě díky jejich prvotřídní vlně. Prastaré plemeno Merino pochází pravděpodobně ze severní Afriky, odkud se ve středověku dostalo do Španělska. Španělé si tento poklad přísně střežili, stáda byla majetkem krále a ovce se nesměly vyvážet. Až v 18. století se podařilo několik kusů propašovat do Evropy a potom dále do Austrálie. Dnes se chovají po celém světě, ale nejkvalitnější vlna pochází většinou z Austrálie a Nového Zélandu.

3. Tričko Thermo Zip Neck Dart Montane®

Zahřeje vás od jara do podzimu a přitom bude perfektně sedět. Tričko Thermo Zip Neck Dart slouží jako první vrstva v zimě, nebo jako samostatná vrstva v teplejších ročních obdobích. Toto lehké a zároveň hřejivé triko je ušité z recyklovaného materiálu APEX THERMO ECO, který je příjemně měkký.

Celkovému pocitu pohodlí napomáhá také lehce česaná vnitřní strana, ploché švy a nízký profil límce s YKK zipem krytým légou. Díky antibakteriální úpravě POLYGIENE, která neutralizuje zápach, je tričko vhodné i pro vícedenní použití.

Věděli jste, že…

S Montane do extrémů

Funkční prádlo Montane oblékají např. členové Britského antarktického výzkumného ústavu, který provádí rozsáhlé výzkumy na Antarktidě i v Arktidě, a záchranné týmy britské horské služby. Montane také pořádá sérii extrémních expedičních závodů Montane Spine Expedition Races, které patří mezi nejnáročnější závody na světě a dokonale prověří kondici i outdoorové dovednosti všech účastníků.

4. Zimní termo triko LVL 2 Helikon-Tex®

Je tady další zástupce funkčního prádla z kvalitní syntetiky. Má nízkou hmotnost, vysokou prodyšnost a efektivně odvádí pot. Krk chrání rolák se zipem do středu hrudi a ruce zase mírně prodloužené konce rukávů s otvory na palce. Ploché švy jsou samozřejmostí. Triko LVL 2 je vyrobené z polyesteru s příměsí elastanu.

Věděli jste, že…

Helikon-Tex má mnoho tváří

Polská společnost Helikon-Tex nabízí několik řad produktů, z nichž každá je designovaná pro specifický účel. Všechny tyto řady jsou vzájemně kompatibilní a kombinovatelné. Patří sem řada Bushcraft Line plná vychytávek pro zálesáky, Medical Line s lékárničkami pro různé účely, designová Morale Line, outdoorová Outback Line, taktická Patrol Line, Range Line pro střelce, klasická Surplus Line a „Low Profile“ Urban Line do města.

Doporučené produkty

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny