📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jak si vybrat turistický batoh nejen na cesty a do kempu?

30. září 2018Rady a tipyHájek PetrDoba čtení 11 minutPřečteno: 280x

Když si vyberete ten správný turistický batoh pro sebe i své potřeby, odměna za tento proces bude mimořádná – přivede vás to bezpochyby na nejedno outdoorové dobrodružství v civilizaci i mimo ní. Vybrat si ale optimální turistický batoh není jednoduchý proces: záleží na jeho stylu, dalším vybavení, funkcích, materiálu a samozřejmě hlavně na tom, jak sedí a zda vyrazíte na cesty jednodenní, s přespáním v lese či v kempu atd. Bez slušného a odpovídajícího turistického batohu zkrátka nelze mít skutečně úžasný přírodní zážitek v jakékoliv formě.

Skupina lidi na výletě v přírodě

Zvolení si správného typu turistického batohu (i jeho dalších funkcí a typu materiálu, objemu, specifického rozložení kapes, …) je nezbytnou součástí toho, jestliže chcete být s daným turistickým batohem přátelé na celý život. Když to totiž neuděláte, stane se vaší nejhorší noční můrou již na první dovolené / první cestě s ním.

Jaký styl turistického batohu zvolit pro vaše cesty?

V první řadě tu máme turistické batohy jednodenní. Turistické batohy jednodenní / turistické chlebníky jednodenní jsou velmi univerzální ve svém nasazení a dají se použít k celé řadě aktivit a typů kempování, jelikož pojmou na cca den jakékoliv vybavení budete potřebovat: skvěle vyhoví na ryby, i pro turistické výlety, k lezení po horách, … Jste s nimi zkrátka omezeni jen na svoji fantazii, finance a čas.

Turistické batohy jednodenní ale nejsou úplně ideálními společníky při výletech s přespáním v lese / na chatě. Jsou na to již poměrně malé a nevleze se do nich pohodlné a komfortní vybavení pro noční tábor a spaní. Naopak ale nabízí dobře prodyšnou konstrukci a často i slušně sedí na těle. Obvykle nemají opasek ani prsní spony, jelikož stejně nejsou potřeba, turistický batoh jednodenní a jeho obsah stejně bývá lehoučký.

V řadě další tu máme turistické batohy vícedenní, jenž počítají s tím, že budete přespávat někde venku / mimo domov. Jsou větší, takže se do nich dá uschovat a snadno přenášet více věcí, včetně těch na spaní (k přespání přitom může dojít jednou i mnohokrát). Turistické batohy vícedenní se dnes konstruují v celé řadě velikostí vhodných pro různě velká lidská torza. Opasková i prsní přezka zde již však obvykle bývá.

Drtivá většina z moderních turistických batohů vícedenních má dedikované prostory pro hydratační vaky a lahve, takže máte také vítanou možnost vybrat si, jak ponesete (a budete popíjet) své zásoby vody.

Máme ale na trhu i turistické batohy ženské. Ty jsou sice primárně určené pro ženy, ale velmi dobře poslouží i u mužů s úzkými rameny a krátkým torzem. Ale to není jediný rozdíl: ženské batohy jsou totiž na ženách (hlavně) při dlouhodobých pochodech logicky i více pohodlné nežli právě turistické batohy typu „univerzální“. Přece jen, jejich figura je jinak tvarovaná (širší boky, užší ramena atd.) a vysoká.

Jestliže jste opravdový znalec divočiny, survivalista, bushcraftér a outdoorman, pak se vám však mohou hodit i turistické batohy ultralehké. Ty jsou navíc i vítanou cestou pro kohokoliv (tedy i běžného lokálního turistu), jak zredukovat jakoukoliv nesenou váhu na absolutní minimum. Jde o turistické batohy sice pořád ještě a jistě zcela funkční, ale už kapánek strohé, kde je váha skutečnou prioritou. Připomínáme ale, že určité ultralehké turistické batohy mohou být u některých výrobců z lehčích / méně masivních typů látek a materiálů, takže ve finále nevydrží tolik, jako turistické batohy tradiční a tedy i konstruované s běžnou mírou.

Doporučené produkty
Muž s batohem v lese

I když u nás platí všeobecně bůhvíproč mezi horolezci podvědomě zažitá představa, že právě ten nejmenší / malý batoh je k ničemu a vhodný tak pro dětičky do školy, jsou lidé, kteří žijí (a tedy i cestují) minimalistickým stylem a je tedy pro jejich potřeby koncipován více než bohatě. Navíc, menší turistické batohy člověka přinutí opravdu důkladně přemýšlet o svém vybavení a nechat doma vyslovené zbytečnosti.

Jak poznám, jakou mám „batohovou velikost“?

Je to prosté: stoupněte si pěkně rovně, čímž vám na zádech vystoupí známý sedmý obratel krční páteře (lze na něj snadno sáhnout jakoukoliv rukou). Tvoří rovněž základ, odkud se bude měřit. Je to proces nezbytný k tomu, jestli chcete zdárně zjistit, jak velký batoh pro vás bude ten pravý. Když to totiž neuděláte a vyberete si menší turistický batoh či větší turistický batoh, bude vás to stát jednak komfort a v řadě druhé, může to být i v extrémních případech nebezpečné a způsobit zranění vám nebo někomu poblíž. Velikost vybíraného turistického batohu vám vždy řekne výrobce batohu, popřípadě online či offline prodejce.

Ale pojďme dále: dalším krokem pro vás bude položení vašich rukou na vaše boky. Palce si dejte přitom tak, aby mířily rovnoběžně hned nad zadkem jakoby na zádech na sebe. Nyní mezi palci nakreslete pomyslnou úsečku a všimněte si, kde protíná páteř. Toto je koncový bod měření.

Nyní řekněte někomu (u zrcadla a sami, to není moc ideální, jelikož když se natočíte na bok, zničíte tím kolmé linie), ať vám změří vzdálenost mezi oběma body. Ujistěte se ale při tom, že měří výhradně podél vaší páteře a nejen kolmo někde jinde! Když tento velmi jednoduchý proces dokončíte, získáte vaší „batohovou velikost“, kterou si zapamatujte (usnadní vám totiž výběr turistického batohu nejen tohoto, ale i posléze pak i jakýchkoliv dalších).

Většina z dospělých ji má v rozmezí 41-58 centimetrů (jestliže se díváte do USA katalogu či na stránky USA výrobce mohou tam být i palce: tzn. 16-23“)

A nyní dochází k vašemu rozhodnutí: většina turistických batohů na dnešním trhu je totiž dostupná ve třech velikostech: malý, střední a velký (small, medium a large / big). Nepodceňujte tento krok, jelikož je to potřeba pro skutečně dokonalé sednutí daného batohu na vaše torzo. Není to ale jen o pohodlí, ale hlavně i / především také o jeho optimální funkcionalitě (máte-li využít všech jeho výhod typu prsní popruhy).

I když se většinou podobné batohové velikosti trochu liší mezi konkrétními výrobci, dá se konstatovat, že zdaleka nejčastěji se u nich setkáte s těmito hodnotami:

  • malý / small: 41-48 cm anebo též 16-19“
  • střední / medium: 46-53 cm anebo též 18-21“
  • velký / large / big: 51-58 cm anebo též 20-23“

Pakliže máte tu možnost, neuškodí jich vyzkoušet co nejvíce, jelikož stejně jako třeba u bot totiž dost záleží na výrobci, produktové řadě, použitých materiálech, …

Doporučené produkty
Řada lidí stoupají po kopci

Jak brzy zjistíte (anebo jak dost možná pravděpodobně již možná i dobře víte), tím nejdůležitějším faktorem vámi vybíraného batohu není to, jak velký má objem ani kolik stojí a jaké je značky, ale to, zda vám dobře sedí. K čemu je vám nakonec byť i ten nejlepší batoh světa, když vám prostě ne a ne a nesedne?

Jaký objem je pro batoh ideální volba?

Jde o další důležitý krok během výběru vašeho ideálního turistického batohu a stejně snadno jako v jiných případech i zde se poměrně lehce udělá chyba.

  • Turistické batohy s obsahem 20-30 litrů (u výrobců z USA bude v míře 1220 - 1831 in³). Jde o super volbu pro jednodenní běžný výlet bez přespání, popřípadě jednodenní výlet s přespáním. Jeho objem je již natolik velký, že se sem dá vpasovat i nějaké to záložní šatstvo, něco jídla, pončo, celta a podobné věci. Jednodenní batohy jsou ideální pro základní věci typu lékárnička či lampa, jenž nezabírají mnoho místa, pakliže máte ale objemnější typ a jste zkušený zálesák, můžete si troufnout i na přespání někde v lese na divoko. Batohy s objemem ke 20 litrům jsou zase super na půldenní procházky, jelikož opět nesete jen to potřebné.
  • Turistické batohy s obsahem 30-50 litrů (u výrobců z USA bude v míře 1831 – 3051 in³). Jsou v pohodě i na delší cestu (pár dní nebo v extrémním případě do týdne). Pojmou již slušnou dávku dalšího vybavení: spacák, stan, věci na vaření, jídlo,  … Určitě nabízí daleko širší možnosti stran úložného prostoru oproti třídě předchozí bez toho, aniž by byl ještě příliš objemné a neskladné. Jako vždy bude na vás, čemu dáte přednost.
  • Turistické batohy s obsahem 44-55 litrů (u výrobců z USA bude v míře 2685 - 3356 in³). Jsou plánované na dvojdenní až pětidenní výlety. Delší výlety potřebují více jídla i dalšího vybavení, což je samozřejmě třeba někde bezpečně a stabilně uskladnit. Pakliže se chystáte něco speciálního dělat na výletě (sledování hvězd, lov fotek divočiny, …), pojmou už velmi slušnou dávku vybavení. Vše se dá nahnat i rafinovanou kombinací ultralehkého batohu a ultralehkého vybavení: titanové sporky namísto tradičního nerezového nádobí. Jeden hrnec a ne celá sada atd. atd.
  • Turistické batohy s obsahem přes 55 litrů (u výrobců z USA bude v míře 3356+ in³). Jsou pohodlná volba i pro pětidenní výlety anebo dokonce vícedenní. Jsou často velmi objemné a mohou mít i okolo 110 litrů obsahu. Jsou ideální tehdy, když musíte mít spousty vybavení i oblečení najednou (zimní sezóna speciálně), také ale místem občas vyžadované drobnosti typu sprej na zvířata.
Žena při turistice s batohem s karimatkou

 Co se týče nesení vybavení, tak rozhodně nepodceňujte ani další členy vaší výpravy: psy a děti. Unesou totiž slušný díl nákladu, ale pozor na jejich nižší výšku, jelikož se jejich batohy snadno zapletou o všelijaké nízké haluze, vysokou trávu atd. atd.

Jaké funkce a vlastnosti si mohu u batohu zvolit?

Stejně jako i jiných typů ošacení a vybavení z textilu, i u všech typů batohů si můžete vybrat takový, co je odolný na vodu (občasné přeháňky nebo sněhové přeháňky) popřípadě zcela odolný na promočení (neustálá mlha, déšť či sníh). Paradoxně celý batoh nepropustný na vodu může být lehčí než ten tradiční + řada nepromokavých plastových pytlů v něm. Jestliže je to tedy pro vás důležitý faktor, určitě jej zohledněte a kupte si batoh voděodolný.

Myslete na dostupnost mnoha kapes tehdy, pakliže chcete mít svůj batoh co nejvíce organizovaný. Kapsy na batohu mohou být na mnoha místech uvnitř i venku batohu. Velmi praktická je hlavně opasková kapsa, jelikož umožňuje velmi snadný a rychlý přístup ke věcem, jenž často potřebujete: jídlo, GPS, mobil, peněženka, … Vnitřní kapsy jsou typicky z materiálu turistického batohu, přitom ty vnější často z nějakého plastu nepromokavého. Obvykle jsou vnější také vybaveny gumovými proužky, jenž drží dané vybavení na místě: třeba termosku na vodu. Každopádně podobný systém kapes je super k tomu, abyste i poslepu dokázali najít sekce s oblečením mokrým a suchým.

Za oné konstelace, že často nosíte do lesa / z lesa neskladné věci (bečka, vyfouknutá loď, dřevo, …), je i dnes krosna pořád přípustná alternativa. Nesetkáte se s ní sice až zas tak často, ale pro skutečně těžké a neskladné věci je to pořád super volba. Nemluvě o tom, že jde o typ, jenž má tu zdaleka nejlepší ventilaci ze všech možných.

Je dnes populární i promyšlený podpůrný systém turistického batohu, jenž vám pomáhá přenést váhu jen z ramenou na boky a obecně, stejnoměrně po celém těle. Kdo si na něj již jednou zvykne, nechce již nikdy jinak. Naopak existují dnes i turistické batohy bez absolutně žádné podpory pro záda. Ty jsou ale doménou spíše speciálních typů nasazení nicméně (parašutisté a podobní).

Je jedno, zda máte batoh většího či menšího typu, když nebude mít dobře navržený ventilační systém, budete se s ním zbytečně potit, což může být nejen nepohodlné, ale někde na vrcholku bez záložních suchých šatů i nebezpečné. Obvykle je větrání zjištěno dostatečně savými podložkami / prodyšnými síťkami, jenž sají pot a odvádí ho dále. V turistickém batohu bez promyšleného větrání se ale zkrátka budete zbytečně potit.

Ujistěte se též, že váš turistický batoh má nastavitelnou prsní sponu a kyčelní sponu. Díky nim lze totiž snadno dosáhnout vyváženého nákladu. Tak, jak se zvyšuje hmotnost batohu a jeho potenciální nevyváženost, roste nutnost jejich kvality a potřeby. A totéž platí i pro polstrované ramenní popruhy batohu. Čím pohodlnější a stabilnější k vám totiž nějaký ten batoh bude, tím menší šance na to, že se vám po pár dnech odvděčí odřeninami, puchýři a podobnými věcmi.

Doporučené produkty
Štítky Batohy

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny