📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

8+1 jarních treků po Evropě

3. dubna 2023Zábava, volné chvíleOndřej KrotilDoba čtení 9 minut

Sníh už je minulostí. Je na čase vzít si pohorky a užívat si jara. Mimochodem. Už víte, kam vyrazíte na první jarní výlet? Představíme vám devět nejlepších jarních treků po Evropě ze kterých se vám zatočí hlava.

Kam vyrazit?

Sníh už pomalu, ale jistě taje a dříve zasněžené kopce se teď spíš zelenají. Je nejvyšší čas uklidit lyže a nazout si pohorky. Že nevíte, kam se v nich vydat? Ukážeme vám devět destinací z celé Evropy, které budou vaší inspirací na budoucí cesty za poznáním.

1. Hora Schiehallion, Skotsko

Délka 10 km. Obtížnost: snadná

Potřebujete po zimě nabrat sílu, ale vaše kondice po dlouhé přestávce vám neříká pane? Pak výstup na 1083 metrů vysokou horu Schiehallion může být správnou volbou. Výstup není nikterak obtížný. Budete stoupat lineárně, tedy nahoru a dolu. Celková délka trasy se dá ujít bez problému za 4 hodiny. Při bezoblačném počasí se vám nabídne možnost dalekého rozhledu.

Pokud zastihnete inverzi, pak se nic neděje. Inverze bývá mnohdy více fotogenická, jak daleký výhled. Skotsko je krásné za každého ročního období, takže o zážitky rozhodně nebudete ochuzeni.

Anglie

Skotsko

2. Hay Stacks, Anglie

Délka 7.5 km. Obtížnost: snadná

I tato nenáročná, přímočará trasa v národním parku Lake District v Anglii potěší každého, kdo ještě po zimní přestávce nechce napínat své síly. Jak už bylo řečeno, trasa je přímočará, ale zároveň se vyhýbá prudkému stoupání a s největší pravděpodobností v jarních měsících už bude bez sněhu, ačkoli doporučujeme vzít si nepromokavou obuv, jelikož půda může být nasáklá tajícím sněhem.

Délka této túry je poměrně krátká. Trasa se dá se zvládnout za 2 – 3 hodiny tam i zpět dokonce i s pauzou na oběd. A co při této příjemné vycházce uvidíte? Rozhodně vás oslní výhled na jezera a ikonické hory. Pokud milujete klid, příjemnou pohodu a nemáte v oblibě náročné stezky, pak vás tento výlet jistě osloví.

Vodopád Cumbria

Vodopád Cumbria

3. Brecon Beacons, Wales

Délka 16 km. Obtížnost: středně dlouhá túra

Máte při túrách spíše rádi klid a méně turistů? Pak vás šestnácti kilometrová okružní procházka po národním parku Brecon Beacons jistě zaujme. A co víc. Můžete si sebou vzít svého čtyřnohého miláčka.

V národním parku si můžete vybrat z desítek možných okruhů, ale nejpůsobivější je je hřebenová procházka po Horsehoe. Tento okruh vás zavede na krásnou a nevšední horu Pen y Fan a můžete obdivovat nádherný geologický úkaz. Tato procházka vám připraví několik strmých pasáží, ale odměnou může být kruhový výhled na majáky a na celou okolní scenérii. Na celou trasu si vyčleňte minimálně 5 – 6 hodin.

 Brecon Beacons, Wales

 Brecon Beacons, Wales

4. Ruta Lagos de Saliencia, Somiedo, Španělsko

Délka 10 km. Obtížnost: střední s výraznými převýšeními

Tuhle túru naleznete v severním Španělsku v regionu Asturias. Oficiální název túry zní Ruta Lagos de Saliencia nebo se můžete setkat s označením túra po jezerech Saliencia.

Tato okružní túra trvá přibližně 3 hodiny, přičemž počítejte s výrazným převýšením a následujícím prudkým poklesem. Jde tedy o trasu střední obtížnosti. Během cesty můžete obdivovat horská jezera a užívat si strmých výšlapů. Při troše štěstí můžete zahlédnout divokou zvěř, ale pravděpodobně potkáte i krávy nebo ovce. V regionu rovněž žijí medvědi.

Pro milovníky horských scenérií je tato trasa jako dělaná, ačkoli jde již o náročnější trasu.

5. Jezero Sorapis, Itálie

Délka 12 km. Obtížnost: lehká/střední

Túra k jezeru Lago di Sorapis je jedním z nejkrásnějších treků v Dolomitech. Nádherné jezero v barvě tyrkysu nemá téměř konkurenci. Přístup k jezeru rozhodně není nudná procházka. Chvilku jdete nahoru, chvilku dolu. Žádná nudná rovina. To rozhodně ne. Túra měří 12 km a má velmi slušné převýšení 400 metrů a doporučujeme si vyčlenit čas nejméně čtyři hodiny. Počítejte ale s větší časovou prodlevou. Při chůzi se vám budou měnit výhledy a scenérie, takže budete mít chuť často zastavovat nebo fotit. Jde skutečně o velmi unikátní pohledy, které stojí za vidění.

Jezero Sorapis Itálie

Jezero Sorapis Itálie

6. Kaňon Gorropu, Sardinie

Délka 10 km. Obtížnost: střední s nerovným terénem

Pokud se vydáte na Sardinii, pak v jeho centru najdete kaňon Gorropu. Kaňon je divoké místo, kde nenajdete žádné stánky s občerstvením ani jiné vymoženosti civilizace. Proto vše potřebné, včetně vody a jídla si vezměte sebou.

Stezka je lineární a chůze trvá 5 – 7 hodin tam i zpět. A rozhodně nejde o nic jednoduchého. Ačkoli je počáteční kilometr velmi snadný, záhy se dostanete do pole masivních a kluzkých balvanů. Závěrečná fáze je pak určená pro zkušené lezce. Pak se musíte po vlastních stopách vrátit zpátky. Ačkoli převýšení je na této trase bezvýznamné, samotné projití kaňonem je už zážitek pro fajnšmekry.

7.Monako de Mentonu, Monako

Délka 10 km. Obtížnost: náročná procházka po pobřeží

Do Monaka se za turistikou primárně nejezdí, ale když už tam přeci jen pojedete, zkuste tenhle typ. Na východním okraji města je stezka, kterou znají spíše místní. Jmenuje se Promenade Le Corbusier. Stezka se táhne od Monaka přes Menton a dále až k Roquebrune – Cap – Martin. Na tuto trasu si vyčleňte nejméně dvě hodiny a po celou dobu se budete procházet po azurově modrém Středozemním moři. Nejvýhodnější čas, kdy se na tento výlet pustit, je právě jaro, kdy monacké slunce nepálí. Pro otužilejší jedince je samozřejmá možnost koupání v moři.

8. Suchá Belá, Slovenský ráj, Slovensko

Délka 10 km. Obtížnost: střední s mnoha žebříky a nerovným terénem

Túra dolinou Suché Belé je klasickou procházkou po Slovenským ráji. Tato túra není pro každého. Během pochodu narazíte na několik žebříků a nerovný terén. A právě jaro je tím nejlepším časem, neboť zde není taková koncentrace turistů, což má za následek menší nebo dokonce žádné fronty u žebříků.

Po chvilkách adrenalinu si můžete odpočinout v lokalitě Misové vodopády, kde uvidíte třicetimetrovou a velmi působivou kaskádu vodopádů. Při této túře je potřeba dbát na bezpečnost (množství žebříků a riziko pádu), ale oplátkou bude procházka krásným Slovenským rájem a jedinečným údolím.

České Švýcarsko

České Švýcarsko

9. České Švýcarsko

Délka 10 km. Obtížnost: lehká/střední

Jsme konečně doma. Kdo by neznal České Švýcarsko a fenomenální Pravčickou bránu alespoň z pohlednice? Tento unikátní skalní útvar je největší svého druhu v Evropě a druhý největší na světě.

Na túru, která trvá v průměru 4 hodiny, se můžete vydat přímo z Hřenska. Necháme na vás, jestli přes Tři Prameny a Pravčickou bránu půjdete zpět, ale můžete se vydat dál, po Gabrielině stezce až do kouzelné vesničky Mezní Louka. Převážnou část půjdete lesem a právě jaro, kdy se příroda probouzí, je nejlepší doba, kdy se na takovou akci pustit.

Doporučené produkty

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny