📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Do přírody pouze v teplém hávu

7. března 2017Rady a tipyŘepa LubošDoba čtení 2 minutyPřečteno: 1777x

Jednou z nejdůležitější součástí výbavy lidí, kteří plánují přespání v přírodě, je bezesporu spacák. Jak a který spacák si ale vybrat a podle jakých kritérií zvolit ten nejvhodnější?

Nepříjemné překvapení

Překvapivě až příliš mnoho lidí má negativní zkušenost s nocí strávenou pod širým nebem. A to především kvůli špatnému odhadu počasí. Narážím tím samozřejmě na skutečnost, že krásný letní den, který je jak stvořený pro dovádění ve vodě, může vystřídat až nečekaně chladná noc. Totéž se stalo i mně. Během slunného dne by mne ani nenapadlo, že po setmění budu potřebovat přeci jen kvalitnější spacák, než ten, který mám.

Ovšem slunce zalezlo a mně čekalo kruté vystřízlivění. Klasický spacák, který jsem tou dobou vlastnil, totiž ani náhodou nestačil podmínkám, které nastaly. Noc jsem však nakonec se zatnutými a mnohdy i drkotajícími zuby vydržel. Zkušenost se tedy projevila jako skutečně přísný učitel, a tak mé další výpravy do přírody už nebyly brané tak lehkovážně, co se týče vybavení.

Doporučené produkty

Určení a parametry jsou stěžejní

Při výběru správného spacáku je třeba si určit, jaké využití a do jakých podmínek vlastně spacák potřebujeme. Mnozí při koupi hledí například i na přenosnost či na váhu a ano, i toto jsou důležité atributy. Přední výrobce outdoorového vybavení, firma Coleman, nabízí například vynikající spacák Coleman Biker. Spacák má syntetickou náplň a je velmi rozměrný, konkrétně 220 x 80/55 cm. Zároveň si však udržuje vynikající skladnost a váhu pouhý jeden kilogram. Prodáván je ve tvaru anatomické mumie a je ideálním vybavením právě pro chladnější letní večery.

Výběr spacáku pro přenocování pod širým nebem je velmi důležitý. I krásný letní den se může změnit na mrazivou noc.

Na co je při koupi opravdu třeba dát pozor, jsou podmínky, do kterých je spacák určen. Představovaný spacák Biker má horní hranice komfortu 14°C, tedy při této venkovní teplotě bude teplota ve spacáku komfortní. Zajímavostí je také extrémní teplota, při které se dá ve spacáku přespat, ta totiž činí -2 °C.

Je pochopitelné, že spacák nelze brát do extrémně mrazivých podmínek při výstupu na některou horu, k tomu samozřejmě není ani určený. Ideální využití v něm naleznou především lidé, jenž se vydávají na letní putování krajinou a nechtějí být příliš zatěžkání vybavením. Zároveň však chtějí mít spacák, který je udrží v teple, i když teplota přes noc spadne třeba k pouhým 10°C.

Doporučené produkty
Štítky Spací pytle

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny