📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Nakonfigurujte si taktický opasek

23. října 2023Rady a tipyPavel KreuzigerDoba čtení 3 minuty

Na taktický opasek umisťujeme vybavení, které potřebujeme mít rychle po ruce. Samozřejmě se musíme orientovat podle toho, která ruka je naše dominantní a co potřebujeme mít k dispozici nejrychleji. V následujícím článku se podíváme na to, jak nejefektivněji taktický opasek nakonfigurovat tak, aby nám byl co nejvíce k užitku.

Předem si stanovte, co potřebujete

Přizpůsobte své vybavení konkrétnímu úkolu a dopředu si tak stanovte, co přesně pro tyto účely budete potřebovat. Nadbytečné vybavení vás totiž bude zatěžovat a v konečném důsledku i zdržovat. Záleží také na tom, zda taktický opasek využíváte samostatně, nebo ho máte jako doplněk k taktické vestě. Ani jedna z těchto situací není špatně – ale taktický opasek by měl fungovat tak, aby v případě odhození vesty například při úniku splnil svůj základní účel a obsahoval vše, co budete potřebovat k úspěšnému splnění úkolu.

Na taktický opasek ideálně navěste vybavení tak, abyste odlehčili ramena. Zatížením pánevní oblasti navíc posunete své těžiště a při dynamickém pohybu můžete být stabilnější. Mějte věci zorganizované, abyste přesně věděli, kam sáhnout a nezdržovali se v reálné situaci hledáním něčeho, co byste měli chytit do ruky automaticky. Stejnou konfiguraci vybavení používejte jak při tréninku, tak i v reálu.

Taktický opasek Tasmanian Tiger, sumky. Zdroj: Rigad

Přizpůsobte své vybavení konkrétnímu úkolu a dopředu si tak stanovte, co přesně pro tyto účely budete potřebovat. Zdroj: Rigad

Zbraň při dominantní ruce

Základním pravidlem je mít na straně dominantní ruky pouzdro na krátkou zbraň (tedy logicky praváci napravo, leváci nalevo), naopak náhradní zásobníky mějte na druhé straně. Usnadní to rychlé a efektivní přebíjení, při kterém potřebujete obě ruce. Pozor, dominantní ruka nemusí být shodná s rukou, kterou píšete. Asi už ale sami víte, minimálně z tréninku na střelnici, ve které ruce se vám zbraň drží lépe.

Co se týče zásobníků, můžete mít u sebe jeden zásobník otevřený, připravený k maximálně rychlému použití, a další (minimálně jeden) zakryté, respektive přichycené poutky, aby vám v náročnějších situacích nevypadly.

V IFAKu jen to důležité

K důležitým prvkům výbavy každého taktického opasku patří i lékárnička neboli IFAK. Ta by měla obsahovat pouze prvky nutné k vyřešení urgentní situace – opět je zde kladen důraz na minimalismus, který zabrání tomu, aby vaše výbava byla příliš těžkopádná. To se týká jak vojenských aplikací, tak i turistů, kteří by na sadu první pomoci rozhodně neměli zapomínat. I „civilové“ totiž mohou nosit něco jako taktický opasek, byť šířkou přizpůsobený poutkům na jejich outdoorových kalhotách.

Taktický opasek, SVP2023

Používejte stejnou konfiguraci jak při tréninku, tak při ostré akci. Zdroj: Rigad, SVP 2023

Neměli bychom zapomínat na sterilní (gumové) rukavice, jejichž sterilitu do poslední chvíle udržíme třeba tím, že je uložíme samostatně – například do obalu od kinder vajíčka nebo podobného drobného balení, které se vejde ať už do IFAKu, nebo do samostatné sumky na drobnosti. Zdravotnických rukavic si klidně přibalte několik párů.

Do lékárničky dále vložme především prostředky na zastavení (masivního) krvácení, obinadla, malé nůžky a pak už snad jen případné léky na vaši akutní alergii. Zkrátka jen věci, u nichž je při aplikaci nezbytná rychlost. Věci na ošetření menších poranění, jakož i třeba tabletky na bolest hlavy, můžete nosit v batohu. Na jejich hledání budete mít pravděpodobně času dost.

Kromě lékárničky si na opasek přidejte škrtidlo neboli turniket (o tom, jak se škrtidlem pracovat a proč ho používat, jsme už psali v samostatném článku). Díky škrtidlu můžete zastavit masivní krvácení, ať už způsobené střelnou nebo tržnou ránou či otevřenou zlomeninou.

Odhazovák a další nezbytnosti

Součástí výbavy by měl být i odhazovák, který můžete mít klidně vzadu. Ten by měl být rolovací (aby ve chvíli, kdy je prázdný, zabíral co nejméně místa) a měl by do něj být snadný přístup přes klopu, případně stahovací šňůrku. Zadrhnutý zip bychom vám v nějaké náročné situaci nepřáli.

Do odhazováku můžete… no, odhazovat… například prázdné zásobníky, ale můžete tam mít uložena i střelecká sluchátka, sluneční brýle nebo nějaké náboje navíc. Prostě jde o pouzdro na jinak nezařaditelné vybavení, ke kterému potřebujete rychlý přístup – rychlejší než v případě, že byste kvůli tomu měli sundávat batoh.

No a nakonec bychom k opasku mohli připnout pouzdro s nožem a/nebo multitoolem. Takový nástroj se nám bude hodit vždycky, bez ohledu na to, jestli konfigurujeme opasek pro vojenské nebo civilní účely.

Svoji konfiguraci si zažijte

Ještě předtím, než se vydáte do ostré akce, si svoji konfiguraci taktického opasku zažijte. Naplánujte si svůj taktický opasek tak, jako máte naplánovanou vestu, tak abyste příbuzné prvky výbavy měli na stejné straně. Natrénujte si tzv. svalovou paměť, tak abyste po potřebném prvku výbavy sáhli automaticky a podvědomě a v kritické situaci tak neztráceli drahocenné vteřiny.

Doporučené produkty

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny