📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jak na opravy outdoorového vybavení

17. května 2023Rady a tipyPavel KreuzigerDoba čtení 11 minut

Udržitelnost je dnes široce skloňovaným pojmem, ale málokdo si pod tím dokáže představit něco reálného. Jedním z jejích projevů je i snaha o prodloužení životního cyklu produktů včetně těch outdoorových. Podívejme se společně na to, jaké vybavení na drobné opravy svých outdoorových potřeb je vhodné mít doma nebo si vzít s sebou do přírody. Nemusíte přitom být nijak extrémně manuálně zruční na to, abyste si sami sem tam dokázali něco opravit.

Snaha o udržitelnost má smysl

I u nás v Rigadu dáváme přednost produktům, které jejich novým majitelům vydrží pokud možno co nejdéle. Dávno už neplatí, že hlavním zájmem každého obchodníka by měly být především co nejvyšší tržby bez ohledu na kvalitu. Obchodník, který se dá na cestu udržitelnosti, si dobře uvědomuje, že má mnohem větší šanci si udržet dlouhodobě spokojené a věrné zákazníky a ovlivňovat svůj dopad na životní prostředí. A o tyto hodnoty by mělo jít především.

Špičkové outdoorové vybavení a materiály navíc nepatří k těm nejlevnějším, a proto od nich kvalitu tak nějak očekáváme. Ale pravdou je, že ani to nejkvalitnější vybavení nám nebude moc platné, když se o něj nebudeme adekvátně starat. A i když se staráme, jak nejlépe dovedeme, je tady stále riziko, že se outdoorové vybavení poškodí.

Doporučené produkty

Udělej si sám! Ale jak na to?

Obrovskou výhodu má ten, kdo si pokažené nebo rozbité věci dokáže sám opravit. A k tomu je potřeba vhodné vybavení. Na následujících řádcích si řekneme, co všechno na takové základní opravy můžete potřebovat.

Než se ale do opravy pustíte, zkuste si pokaždé co nejobjektivněji vyhodnotit, zda se vám nevyplatí si raději koupit nový model. Čas strávený nad opravou deset let starého spacáku, který je roztržený nebo prodřený na několika místech, by možná bylo lepší investovat do výběru nového kousku. I když to byla vaše srdcovka…

Základní výbava do dílny i batohu

Patříte-li k těm šťastlivcům, kteří vlastní domácí dílnu, máte z poloviny vyhráno. Pokud ale bydlíte v malém bytě, nevěšte hlavu. Vždy se dá někde ve spíži nebo třeba v rohu obýváku najít místečko na šuplík nebo krabici se základní výbavou.

Nemusí se přitom jednat o nic drahého nebo profesionálního. Jde hlavně o to, abyste váš stan, spacák, batoh nebo kus oblečení nemuseli kvůli jednomu protržení hned vyhazovat – prostě sáhnete do „šuplíku poslední záchrany“ a pustíte se do opravy. Nic na tom není a většinou to ani nezabere tolik času, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Muž s batohem

Duct tape, paracord nebo multitool se vám může velice hodit. Nezapomeňte si je přibalit do batohu.

Ale ani batoh by neměl zůstat prázdný. Poradíme vám, co by vám na cestách nemělo chybět, nezabere příliš místa a ani příliš nezvýší hmotnost zavazadla.

Sada pro přežití

Většinu věcí, které si vyjmenujeme níže, si můžete koupit i jako součást komplexnější sady pro přežití, jako je např. Exotac ripSPOOL.

Tato sada zahrnuje:

  • nadprůměrně silnou syntetickou nit,
  • zátěžovou opravnou pásku,
  • jehlu,
  • Firecord.

TIP: Znáte Firecord? Jedná se v podstatě o paracord s typicky širokou škálou využití. Kromě klasických sedmi vnitřních vláken obsahuje jedno navíc - extra hořlavé. K rozdělání ohně lze použít i klasická vlákna paracordu. Bonusové “hořlavé” má ale tu výhodu, že funguje, i když je mokré. Hoří pomalu jako knot svíčky.

Povězme si ale něco bližšího ke každému kousku vybavení zvlášť…

Co neopraví páska, opraví více pásky

Základním vybavením především pro nouzovou opravu takřka čehokoliv je opravná páska neboli duct tape. Jestliže se vám venku protrhne spacák, stan nebo například péřová bunda, je páska často jedinou záchranou, zejména pokud je před vámi ještě pár dní pochodu mimo civilizaci.

Každý správný muž… má u sebe multitool

Dále je třeba mít u sebe nůž a pokud možno také multitool neboli multifunkční nářadí. Ono se sice říká, že každý muž má u sebe nůž, ale pro ženy, které se vydávají za dobrodružstvím do terénu, platí úplně to samé.

Nůž

Nůž a multitool patří do základní outdoorové výbavy každého jedince.

Jestliže máte k dispozici vlastní dílnu, pak je přirozené, že jste vybaveni mnohem profesionálněji a “máte na skladě” více různých exemplářů nožů a nářadí. Kapacita batohu je ale omezená, a tak vám v přírodě nebo na cestách musí stačit jeden nůž a jeden multitool.

O různých typech nožů a jejich použití už jsme na našich stránkách psali vícekrát, takže bychom se opakovali. K nožům snad jen tolik, že většinu nouzových oprav zvládnete s jakýmkoliv typem, ať už bude otevírací, s pevnou čepelí, taktický nebo bushcraftový.

Co se týče multitoolu, zde už jsou kritéria výběru poněkud širší a každému bude vyhovovat něco jiného. Součástí multifunkčního nástroje většinou bývá také nůž, respektive jeho čepel, ale také kleště, stranové klíče na utahování základních velikostí matic a šroubů nebo ploché, křížové či torx (hvězdičkové) šroubováky.

Některé multitooly jsou navíc ještě vybaveny otvíráky na lahve nebo na konzervy, hroty na rozbíjení skla nebo řezači pásů, takže jsou využitelné na mnohem více věcí než „jen“ nouzové opravy vybavení.

Padáková šňůra je univerzální

Padáková šňůra neboli paracord je univerzální vybavení, které se neztratí. Můžete si s její pomocí třeba přivázat karimatku k batohu, ale současně ji využijete i pro nouzovou opravu vybavení – cokoliv se vám rozpadne na dva kusy (případně to rozpadem na dva kusy hrozí), jednoduše svážete s pomocí padákové šňůry. Jako bonus paracord využijete na mnoho dalších věcí, například stavbu přístřešku nebo výrobu improvizované dlahy.

Když paracord rozeberete, vnitřní vlákna můžete použít třeba na šití nebo zašívání. A je tu ještě jedna vlastnost, o které se tolik neví, a sice, že se paracord dá tavit, jak popisujeme v článku 8+2 možností, jak využít Paracord.

Zašijte si batoh, stan i oblečení

No a součástí každé krabičky poslední záchrany by nakonec mělo být i šitíčko, tedy přinejmenším jehla a nit. Ačkoliv dnes extistuje široká škála vybavení s ripstop úpravou, která omezuje vznik trhlin a současně zabraňuje rozšiřování těch stávajících, je jasné, že v náročných podmínkách se roztrženému kusu látky tu a tam nevyhneme. Proto je vhodné si šitíčko nejen přibalit, ale hlavně se s ním i naučit pracovat.

Muž stojící před stanem

Včasný zásah často rozhodne, zda i s poškozením vybavením zvládnete svoji “misi” úspěšně dokončit.

Klasický steh zvládne téměř každý. Zejména u částí vybavení a oblečení, jejichž zásadní vlastností je voděodolnost (a které by vás tedy měly chránit před deštěm a vlhkostí), je rychlá oprava roztržené látky nutností. Látku tedy v místě roztržení aspoň provizorně zašijte a následně přelepte opravnou lepicí páskou, která by danému materiálu měla aspoň na pár dní vrátit jeho původní vlastnosti.

Se šitíčkem souvisí i další doporučená výbava, kterou je zavírací špendlík (ideálně ve více exemplářích). Zkrátka se vám občas může rozjet zip nebo urvat knoflík a jako provizorní řešení je „spinka“ ideální. Výhodou zavíracích špendlíků je, že je můžete nosit spojené dohromady a téměř nic neváží. Alternativně můžete použít i vázací pásky neboli „eska pásky“.

Další detaily

Samozřejmě existují i další drobnosti, kterým byste měli v terénu věnovat pozornost.

Na cestu si tak můžete sbalit například:

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny