📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jak si postavit vlastní kompletní 72hodinovou sadu na přežití?

11. dubna 2019Rady a tipyHájek PetrDoba čtení 23 minutPřečteno: 813x

Jak co nevidět osoba toužící po nějaké té vlastní sadě na přežití zjistí, dát dohromady pár zásob a hodit je do batohu, to ještě z něčeho nedělá kvalitní BOB (Bug Out Bag = dá se volně přeložit jako „Batoh na krátkodobé přežití“). Tyto BOBy mívají různé zaměření i filozofii (jiné věci bude potřebovat rybář tělem i duší a jiné student či dokonce žena). Obecně se ale berou obvykle jako zavazadla, jenž slouží k tomu, abyste s nimi přežili nějakou cca 72hodinovou hrůzu (největší záplavy, požár, únik chemikálií, spadlé sudy s radiací z vlaku, …). Jeho filozofií je „Co nejrychleji mě popadni a rychle zmiz!“(-te i se zbytkem rodiny).

Přístřešek z celty v lese

Jak co nevidět osoba toužící po nějaké té vlastní sadě na přežití zjistí, dát dohromady pár zásob a hodit je do batohu, to ještě z něčeho nedělá kvalitní BOB (Bug Out Bag = dá se volně přeložit jako „Batoh na krátkodobé přežití“). Tyto BOBy mívají různé zaměření i filozofii (jiné věci bude potřebovat rybář tělem i duší a jiné student či dokonce žena). Obecně se ale berou obvykle jako zavazadla, jenž slouží k tomu, abyste s nimi přežili nějakou cca 72hodinovou hrůzu (největší záplavy, požár, únik chemikálií, spadlé sudy s radiací z vlaku, …). Jeho filozofií je „Co nejrychleji mě popadni a rychle zmiz!“(-te i se zbytkem rodiny).

Asi každému je zřejmé, že tato taška / batoh / složená celta do bandalíru musí obsahovat dostatek základního jídla, zásob, zázemí a výbavy minimálně k tomu, abyste kdykoliv a kdekoliv u nás v naší republice přežili aspoň 72 hodin mimo domov. Předem postavené americké BOBy sháněné přes internet či v lokálních army-shopech nejsou v této  věci zcela dokonalé, protože obsahují věci, jenž jsou našinci poměrně na nic: u nás nemáme pořádně jedovaté hady, krokodýly, škorpiony a další podobnou sběř. Co u nás máme naopak v objemu požehnaném jsou nemocná klíšťata, lesy a vody (i když je všude dost sucho poslední léta, pořád je to lepší, jak leckde jinde na světě). Případně pořádné horko / zimu dle sezóny.

Když si sestavujete právě tu svoji vlastní 72hodinovou sadu na přežití, tak si proto dovolíme zdůraznit, jak by měla ideálně vypadat. Nesmírně důležitým slovem je zde přitom ovšem i „organizovanost“, není možné jen tak do batohu vysypat koš MRE, sbírku nožů, mačet a oblečení a vyrazit k lesu. Přitom všem je nutné zvážit, že je to sada na krátkodobé přežití, takže věci k opravdu dlouhodobému přežití zde budou (patrně) zbytečné.

Předkládáme také to, že máte šaty odpovídající dané sezóně a že nejedete z dovolené z tropů přímo do zimy.

Vaše 72hodinová sada na přežití musí být umístěna do batohu, jenž je pro ni dost velký, ale zase ne tolik, aby zde bylo místo zbytečné.

Kde tedy začít se stavbou právě toho vašeho 72hodinového přežívacího zavazadla?

Asi tím nejlepším startem je si ve vámi vybrané místnosti vše podstatné vyskládat nejprve na podlahu. Rázem pěkně uvidíte jak jsou některé z věcí těžké, malé, neohrabané, … a můžete si zvolit jen ty skutečně nutné, přičemž máte hned i tvarové srovnání k dispozici.

Lidé, co věc myslí vážně a chtějí nějaký start obvykle zabrousí na nějaké lokální, respektive anglické internetové stránky, kde se tato problematika řeší. To je rozhodně slušný start. Tyto místa vám obvykle dají jistou startovní linii, kam se vydat, ale opět raději zdůrazňujeme, že jsou to sady na přežití někoho jiného, takže je neberte až tak vážně. Dobrý nápad se zde ale občas vytěžit snad i občas dá…

Muž s batohem v přírodě

Další věcí, kterou si zaručeně napište (aspoň do PC) je seznam katastrof, jenž se vám realisticky mohou stát, či někde v blízkém okolí mohou aspoň teoreticky nastat. Bydlíte u nějakého závodu operujícího s chemikáliemi, co mohou chytnout (ty se mimochodem používají zhusta i v zemědělství)? Nebo snad poblíž města? Je okolo vás nějaký les, kde to znáte? Máte chatičku někde v okolí, kam by se dalo vyrazit? A dostanete se k ní i když bude cesta neprůjezdná a bude mlha? Většina neřádstev se dnes vozí po dálnicích a cestách, občas ve vlacích, takže i to je dobré zohlednit.

Dejte si pozor ale i na to, že svoji 72hodinovou sadu na přežití nepotřebujete jen v případě podobných katastrof, ale i tehdy, kdy vám někde v cizině odejde auto, nepřijede autobus / vlak a vy někde uvíznete, atd. Dejte si ale pozor na věci, jenž se mohou používat v některých státech jen do určité velikosti: jeden příklad, když máte na obranu v batohu nunchaku a pepřový sprej, můžete se dostat do problémů v Německu, kde je to zákeřná zbraň a „pepřák“ je povolený jen ten pro psy. Položte si při sestavování vaší sady proto i tuto zásadní otázku: Kde se teoreticky můžete vyskytovat na svých cestách? A kde je to naopak dost nepravděpodobné. Našinec určitě nemusí řešit třeba takovou verzi pro přežití v Řecku, že ano. I zdánlivá hloupost pro našince (kupříkladu leckde asi až příliš řešená  velikost zálesáckých nožů) je v řadě zemí dost malér. S nožem nad 4“ (10 cm) vás nepustí na trajekt apod. O nějakém utečeneckém táboře ani nemluvě.

Do čeho umístit vaši 72hodinovou sadu na přežití?

Přímo se nabízí samozřejmě použít nějaký ten „plonkovní“ / přebytečný domácí batoh, který standardně již vůbec nepoužíváte léta od studií, ale pozor, nesmí být ještě zcela na cucky! To ale bývá spojeno s problémem, že jste prostě odkázáni na jeho velikost, ať se vám to líbí nebo ne. Jinak platí (ba ona je to i optimální věc u 72hodinové sady na přežití!) rada viz další bod.

Pakliže batoh na 72hodinovou sadu na přežití nemáte, tak je zde dobrým nápadem před jeho koupí provést ještě jednu důležitou věc – totiž ujasnit si to, jaké věci vezmete a to nikoliv cestou seshora dolů, ale naopak zdola nahoru: nejdříve si tím pádem určitě ujasněte všechny věci a až poté nastane čas pro výběr optimálního zavazadla. Nikdy proto v této situaci nezačínejte právě zavazadlem a pak přecházejte až na nesené věci!

Najít opravdu perfektní batoh je ale stejný problém jako najít perfektní a dokonalou ženu = neexistuje. Teoreticky se dá jako vaše zavazadlo pro vaši 72hodinovou sadu na přežití použít skutečně cokoliv: kufr s kolečky, větší taška, … Jistě ale nemusíme zdůrazňovat, že právě batoh je uzpůsoben dlouhodobému nošení zdaleka nejlépe. Nabízí dnes často i všelijaké další speciální „vychytávky“ a pokročilé funkce, co ponos radikálně usnadní: polstrovanou část okolo páteře, bederní zapínací pás s kapsami, prsní popruhy, kvantum kapes, …

On opravdu neexistuje jediný logický důvod, proč byste měli u vaší 72hodinové sady na přežití používat jiné zavazadlo, nežli batoh, snad jen proto, že nic lepšího nesežnete někde na chatě u známého apod.

Je tu i ta cesta, že pořídíte podobný již sestavený batoh online, ale jak jsme již naznačili, ten by musel projít radikální úpravou, aby byl dokonalým i pro vás. I u nás se jimi začíná trh docela plnit a je-li to váš šálek čaje, dá se sehnat jak jen ten se absolutně základními věcmi, tak ten vybavenějšího rázu. Ty se liší (stejně jako lékárničky třeba) v ceně a konkrétní výbavě. Určitě jej ale nepoužívejte hned bez testu a důkladného domácího rozebrání!

Ať se již vydáte cestou jakou chcete, jedna věc je tu opravdu důležitá – prostě se svojí 72hodinovou sadou na přežití začněte v aspoň nějaké formě! I autor článku postupoval obdobě: našel si pár věcí, jenž skutečně potřebuje a pak zjistil, že mu batoh ještě do školy stačit nebude, tak zkrátka zainvestoval do lepšího batohu online!

Váš ideální batoh pro 72hodinovou sadu na přežití by měl být jednak odolný na vodu / vodovzdorný a potěší, i když se dá složit prázdný na zcela minimální objem.

Co by měl umět dobrý batoh obecně?

Dobrý batoh pro 72hodinovou sadou na přežití poznáte snadno – má mnoho kapes, nebo jinými slovy, měl by mít co nejvíce prostor pro organizaci vašich věcí. Když totiž máte mnoho věcí, pomáhá vám batoh s větším objemem kapes udržet pořádek i za skutečně kritických podmínek (jedna ruka zraněná / zlomená, operování v absolutní tmě v noci, …).

Jestliže jste skuteční minimalisté a dobře znáte své okolí, zdroje zde, svoji zemi, rostliny a houby zde, tak se dá vystačit i s batohem vysloveně miniaturním. Tam si dáte jen to skutečně nejdůležitější: nádobílékárničkusadu na rozžehnutí ohněkrabičku poslední záchrany, …

Mít hodně kapes přináší vedle samotné vyšší míry organizovanosti ještě jeden občas přehlížený bonus, jehož přínos je ale v praxi zcela nezpochybnitelný – totiž jde rozdělit všechny vaše věci podle kategorie do každé z kapes / oddělení / sekcí batohu. Rázem pak víte, kde máte nástroje, kde jídlo, kde nádobí a kde zase náplast či záložní nůž. Horní kapsa (nebo jiná co nejrychleji přístupná) by zase měla ukrývat pončo (nebo něco podobného na déšť), neuškodí ale ani známá stříbrná termoizolační fólie (se dvěma-třemi trochu vyztuženými se dá postavit i  nouzové přístřeší).

Batohy, jenž se nedají pohodlně ovládat a obsluhovat poslepu / jednou rukou proto hned zavrhněte.

Proč je u batohu na 72hodinovou sadou na přežití dobrý nápad využít standard M.O.L.L.E. ?

Není to tak dávno, co si lidé okolo survivalu museli vystačit s obyčejnými celtami stočenými do bandalírů / batohy a nyní tu již máme dokonce i na civilním trhu natolik „vymakané“ a pokročilé technologie jako je i M.O.L.L.E. (jde o „Modular Lightweight Load-carrying Equipment“ a znamená to: „Modulární lehký systém pro nošení nákladu a výstroje“ ). Tímto sice váš optimální 72hodinový batoh se sadou na přežití sice poněkud stoupne na ceně, jeho užitná hodnota ovšem také: na MOLLE je vynikající hlavně to, že jsou skutečně bleskurychlé - ať již zrovna spěcháte chytit autobus / vlak / letadlo někde na druhém konci světa anebo u nás, člověk prostě nemůže neocenit  jeho praktičnost: jedním chvatem zaměníte věc za jinou (perfektní třeba právě u věcí tzv. sezónního rázu). Dá se zde ale nechat i volné místo, když danou věc již nepotřebujete (respektive již dosloužila – svítilna / malá lékárnička, …). Dá se sem ale umístit i mnohé další – civilní našinec granáty určitě nevyužije, takže to spíše něco jako dnes tak populární pytle na pití / známé „camelbagy“.

Nezapomínejte ovšem, že se tu bavíme o relativně krátkodobém přežití na tři dny maximálně (jméno „72hodinová sada na přežití“ nemá náhodou), určitě to tedy s vybavením nijak extrémně nepřehánějte. Buďte velmi, velmi sebekritičtí a vyházejte z ní všechno, co jen vypadá dobře (vrhací sekera, házecí nože, záložní klobouk do společnosti a podobné pitomosti), ale je vlastně poměrně téměř k ničemu a jen zabírá místo něčemu důležitějšímu (jídlo, voda, mapy, navigace, …). Skutečně mějte jen věci co opravdu potřebujete, ne ty, co chcete použít anebo možná použijete.

Bavíme se tu o vašem přežití, ne luxusním táboření doma. Potřebujete tedy

 • Teplo
 • Přístřeší
 • Oblečení
 • Světlo
 • Jídlo
 • Pití
 • Věci na osobní hygienu
 • Lékárničku
 • Osobní věci

A samozřejmě batoh, v němž to vše pohodlně a přehledně budete nosit. Volte také do své 72hodinové sady na přežití co nejvíce věcí, jenž zastupují ideálně co nejvíce funkcí: kniha s jedlými rostlinami / houby vás třeba jednak zabaví a za druhé, pomůže identifikovat rostliny okolo vás. A o je v lese klíčová dovednost. Stejně tak nůž a sekera má mnoho druhů použití. Stejně tak šátek, plechový hrnec, atd. Atd.

Vaše 72hodinová sada na přežití by rovněž měla být modulární a dynamická – kdykoliv dojdete k závěru že je potřeba něco vyměnit (minimálně u léků, jídla a akumulátorů / baterií se tomu nevyhnete z důvodu jejich omezené životnosti).

Shrnuto a podtrženo, zvolte si takový batoh pro vaši 72hodinovou sadu na přežití, jaký se vám líbí a na jaký máte finance.

Doporučené produkty

Jídlo

Kalorie jsou to, jenž naše tělo drží nad vodou. Je to doslova naše palivo. Dávají nám energii a udržují naše těla (+ všechny orgány v nich) v chodu. I když člověk přežije i několik týdnů bez jídla, v žádném případě to není nic zábavného, jelikož vaše tělo bude již dávno v režimu auto-fágie (tj. začne hltat nejdříve vaše tuky a pak vaše svaly). Jídlo je důležité pro morálku, ale nejen proto – moderní člověk žijící sedavým způsobem života vydává pár tisíc kalorií, když ale začne těžce cestovat, pracovat a vše si dělat, hravě se spotřeba ve skutečném extrému při řádné tůře apod. vyhoupne i přes 5-6 tisíc kalorií. 

Co se týče jídla ve vaší 72hodinové sadě na přežití, tak po této stránce dnes máte na výběr z opravdu nepřeberného množství jídel. Ideální jsou samozřejmě taková jídla, jenž není třeba ohřívat (semínka, ořechy, ovoce, zelenina, …), ale lze zvolit i takové, jenž má vlastní ohřev (moderní MRE všech států). Když je člověk mimo domov a nemá u sebe prakticky nic, teprve tehdy skutečně ocení fakt, že si vzal jídlo, jenž nepotřebuje přípravu, ani mixování v jiné nádobě, ani nádobí a tím méně jeho očistu. Minimem pro dospělé by měly být tak 2-3 tisíce kalorií pro lehce pracující a 4-6 tisíce kalorií pro těžce pracující, no a děti si vystačí s asi tak 1200 kaloriemi denně.

Proteiny a cukry mají cca 4-5 kalorií a tuky mají cca 9 kalorií. Určitě se proto neboje přihodit něco tučného (ideálně přímo olej / sádlo), protože 2 kg tuku vám dodá tolik energie jako 4 kg cukrů (to jsou všechny ty instantní nudle, chleba, sušenky a sladké, …).

Mražená sušená jídla se také připravují snadno – stačí přidat vodu (ideálně teplou) a rázem máte teplé jídlo, jenž vás jednak zahřeje a za druhé, zvedne morálku. Jídlo sušené se dá v opravdové nouzi sníst i studené, ale není to bůhvíjaký kulinářský zážitek. Stačí je jen rehydratovat (dnes obvykle proces trvající řádově pár minutek) a sníst.

Autorovi osobně se jednoznačně nejvíce osvědčily americké mandle / jakákoliv slunečnicová semínka – ty jsou dobré i zdravé zároveň a seženete je za cca 1400,- v případě 5 kg mandlí a loupaná Slunečnice se dá sehnat za cca 235,- Kč za 5 kg(!). Ve srovnání s moderní kuchyní je to zcela bez přehánění a doslova kompletní potravina: má vyvážený poměr tuků, cukrů i proteinů a nevysoký glykemický index (na rozdíl od nudlí, cukru, masa atd. atd.). Veškerá podobná semínka jsou narvaná energií, jelikož jsou většinou a právě z tuku. Ale to budete jakékoliv moderní osobě zvyklé na svoje čínské nudle s palmovým olejem, přesolenou pizzu a hamburgery jen těžko vysvětlovat…

Ať už se již rozhodnete pro jakékoliv jídlo, neberte nic z Číny, protože vše odsud obsahuje zdaleka nejvíce těžkých kovů, růstových hormonů v rybách a podobných neřádstev. Vždy také ke své jídelní sadě přidejte příbor, je-li to vhodné a nutné. Nakonec, i milovník ořechů a podobných věcí, co se dají jíst přímo, si totiž jistě nakonec rád občas uvaří silný čaj! Nezapomeňte tedy na spork (minimálně) a to opravdu nikdy!

Existuje dnes na trhu řada firem, jenž nabízí kapsy / sady s různými typy jídel, na které je zvyklý moderní člověk: máme tu sušenou zeleninu, ovoce, hlavní jídla, snídaně, i posilňující drinky s vitamíny a minerály. To jsou ale věci, jenž jsou již poměrně nákladné a je nutné u nich hlídat datum spotřeby. Pokud si ale hodíte do batohu určitou kombinaci podobných pytlíků, určitě tím nic nepokazíte stran své přípravy, jen to trochu leze do peněz. Považte, že běžné vojenské MRE nebo BDP s celodenní dávkou jídla se obvykle prodává za několik stovek (cca 250-500,- Kč na naše peníze a to dle typu, váhy, země, …). Počítejte, že jídlo na tři dny vás pak bude stát cca 3 x 330, tedy asi tisícovku.

Jelikož jste někde venku v neoptimální kondici a stresující době, je záhodné jíst co nejzdravěji – ramen nudle proto nechte rozhodně doma. Určitě si také zavzpomínejte na věci, na nichž vyrostli vaši dědečci a babičky: lze si dát chutný čaj ze smrkového jehličí, z jahodových listů, borůvkových, malinových, jitrocelový list roste také skoro všude u nás, ba i ta Pampeliška se dá jíst a vařit z ní čaj, když přijde na věc…

Doporučené produkty
Dva stany u jezera v horách

Ideální místo, kam by měla rodina i jednotlivec zmizet je soběstačná farma, to je ale dnes tak trochu utopie. Musíte tedy vzít zavděk tím nejlepším, co se vám nabízí. Nakonec, je v sázce život a proto není jistě záhodno věci podcenit. Problémy totiž nemusí být jen rázu dočasného, ale kdoví, možná i trvalého… ?

Co vše si můžete dát to své jídelní sekce?

Opět zdůrazňujeme, že jídlo zde musíte pravidelně rotovat! Aspoň co každých 3-6 měsíců je to ideální. Sušené věci, MRE atd. často vydrží mnoho a mnoho let. Zde vám napoví konkrétní výrobce a zkušenosti vlastní i cizí z internetu.

Co vše se dá dát do vaší 72hodinové sady na přežití? Když neuvažujeme jakékoliv vaření a věci z výbavy, o kterých jsme již mluvili?

 • Proteinové nápoje a tyčinky
 • Sušené ovoce
 • Sušené ořechy a semínka
 • Sušenky
 • Cereálie
 • Tuňák v konzervě, kuře, krocan, hovězí, vepřová konzerva
 • Malé párečky a sušené maso
 • MRE s vlastním nádobím i ohřevem
 • Sladkosti

A neuškodí mít i záložní otvírák na konzervy.

Voda

Otázka, kolik si vzít vody je opravdu klíčová, jelikož voda je velmi těžká a ve vaší 72hodinové sadě na přežití se extrémně pronese po čase. Ideálně si proto minimalisticky vezměte vody méně a doplňujte si ze známých studánek po okolí (ne pod úrovní pole!). To samozřejmě vyžaduje i nějaké nástroje a nádoby na její udržení a očistu.

Počítejte, že vody spotřebujete nejspíše okolo 2-3 litrů denně. Když přidáte umývání vlastní, nádobí, čištění zubů a podobné věci, je jasné, že to najednou u sebe prostě není možné unést a je nutné sáhnout po řešení jiném. Kupovat vodu balenou je na nic, jelikož zabírá mnoho místa i je těžká. Na tři dny ji určitě neunesete. Nemluvě o tom, že plast na některých je natolik mizerné kvality, že by zaručeně praskly někde po cestě v batohu.

Existují dnes ale všelijaké camelbagy / pytle na pití, co mají MOLLE kompatibilní kapsu, takže si je prostě připojíte, kam potřebujete. Dobrá volba je i polní láhev u opasku.

Čištění vody

Jelikož člověk obvykle neunese ve své 72hodinové sadě na přežití veškerou svoji vodu najednou, nezbývá, nežli se s tímto problém porvat jinak: jmenovitě za pomoci očisty vody, na kterou narazíte (nezapomínejme, že tzv. Převaření vodu zbaví biologických potížistů, ale ne chemických! Ani jedno v ní totiž nepoznáte ve stopovém množství. Další možnost je čistit vodu za pomoci chemických tablet na úpravu vody – funguje jako převaření, ale ani i tato metoda neodstraní chemikálie, ba naopak, další přidá.

Abyste mohli vodu převařovat anebo z ní vařit i cokoliv jiného, bude to pochopitelně vyžadovat nějaký ten vařič a palivo. Existují dnes ovšem i všelijaké vodní filtry (i ve skutečně miniaturní formě jako známá survivalová brčka), jenž aktivně či pasivně vyčistí vodu a podle typu, výrobce a technologie odstraní i další škodlivé částice, takže vám zůstane jen skutečně čistá voda. Filtry na vodu jsou skvělé krátkodobé řešení, jelikož často zvládnou i několik stovek litrů vody, nicméně jen ty nejlepší a nejnákladnější odstraní opravdu vše (těžké kovy, dusitany, …). A také se ujistěte, že s ním umíte korektně operovat (nemá cenu zase kontaminovat něco, co jste právě pracně očistili).

Doporučené produkty

Přístřeší a teplo

Veškeré vaše vybavení spadající pod sekci „Přístřeší a Teplo“ by mělo svojí výbavou respektovat podmínky ve vašich končinách (anebo místa, kam vyrazíte dlouhodobě). I u nás máme stále ještě čtyři roční období, čemuž je nutné se přizpůsobit, respektovat to a adaptovat se.

Tak či onak, spíše než lopatu na kopání iglú u nás využijete spíše lehký stan, velké pončo anebo větší stříbrnou termoizolační fólií. K tomu všemu ještě i nějaký ten lehký spací pytel. Určitě rovněž přibalte oblečení záložní, speciálně pro sezóny a místa, kde člověk snadno zmokne, je zasypán sněhem apod. Rukavice se hodí oboje, pracovní i zimní.

Před pořízením výbavy pro vaši 72hodinovou sadu na přežití si ještě řekněte: Co potřebuji ve své oblasti a to po jednotlivé sezóny? Co potřebuji speciálního pro svoje místo?

Jelikož se tu snažíme o to, aby vaše batohy pro přežití byly co nejlehčí, takže možná bude nutné pořídit nějaké to vybavení i přesto, že batoh, spacák a stan již máte.

Ultralehké stany / celty jsou obvykle poměrně levné a lehké, ale nemají až takovou výdrž (hlavně nejlevnější stany). S podobným vybavením je ale potřeba zacházet velmi opatrně, jestli má fungovat co nejdéle. Pro případ nouze jsou na chvíli OK, ale nejsou typicky určené na stálé používání. Mívají dejme tomu délku cca 2-2,5 metru a dají se do nich nouzově uskladnit i dvě osoby (ne velké ovšem).

Totéž dost podobné platí i pro spací pytle. Ty nejtěžší jsou sice komfortní, ale nejsou vhodné pro vaši 72hodinovou sadu na přežití. Jsou ale i typy, co jsou určeny pro lidi, co vše nosí v batohu (včetně stanu a spacáku) a i mezi nimi existují i spacáky poměrně lehké a stále přijatelně teplé (avšak již docela drahé). Nakonec, vždycky věci můžete zkombinovat: pod svůj lehčí spacák pod sebe dáte termoizolační fólii a vlněnou deku nebo něco podobného.

Spacáky často nemají až takový problém s váhou, jako spíše s objemem, jehož v nejmenších batozích nikdy není na rozdávání. Tomu se dá ovšem rafinovaně předejít tím, že ho umístíte na vnější konstrukci / nějak vně batohu. 

Jestli na něčem ale šetřit nemusíte, tak jsou to ony stříbrné termoizolační fólie – stojí cca stovku a dají vám další nepromokavou vrstvu v případě extrémní zimy či neméně extrémního horka. Podobné fólie je ale lepší vzít ve vyztužené formě (tedy navíc ještě i lemované plastem – dnes většinou polyester), protože země bývá často pokrytá všelijakými klacíky, kamínky atd. Jelikož její protrhnutí v noci na mokré zemi není vůbec ideální.

Jaké věci tohoto typu zvážit do vaší 72hodinové sady na přežití?

Samozřejmě dost možná nepotřebujete vše, co jsme výše vyjmenovali, jde opravdu jen o tipy, co do něj zvážit. Promyslete si i zde důkladně, co bude fungovat nejlépe právě pro vás.

Vaření, palivo a světlo

Opět připomínáme, jde o vaši nouzovou 72hodinovou sadu na přežití, nikoliv mobilní kompletní kuchyni, jenž by uspokojila v lese i kuchaře Pohlreicha. V žádném případě ani pro tuto sekci automaticky nenabalujte vše, co jinak vozíte v kufru na dovolenou / v obřím batohu.

Vařiče všech typů – ty se dnes dají sehnat poměrně levně a vždy využívají nějakého externího paliva (alkohol tekutý a v tabletách, chemikálie, plyn, dřevo, …). Je to celé dost o osobních preferencích a již vlastněných věcech, respektive oblibě něčeho. A nezapomínejme ani na to, že řada podobných vařičů umí používat i více typů paliva.

Doporučené produkty

Poměrně snadno si mimochodem použitelný vařič na kousky dřeva můžete udělat i z prázdné plechovky na 0,5 l nápoj (důkladně vymyté a vyschlé). Stačí k tomu jen nůž / multitool a trocha šikovnosti pro vyříznutí boční díry.

I tady je ale prioritou opět nízká váha. Určitě ale k podobným vařičům přibalte i nepromokavé, vodovzdorné anebo „nesfouknutelné“ sirky. Zažehávácích nástrojů si raději vezměte vícero (sirky, zapalovač, zippo plnitelný zapalovač, křesadlo, magnesium, …)

Co se týče světla, tak dnes kralují LED ve všech formách. O tom jsme si nedávno psali v článku o LED svítilnách. Určitě jsou dobré i věci, jenž nevyžadují, abyste je stále drželi v ruce (malé baterky se sponou) popřípadě známé čelovky. Užitečné ale mohou být (pro různobarevně označené věci a stany) i jednorázové světelné různobarevné tyčinky.

Velmi praktické jsou i svíčky (na známé čajovce se dá uvařit za cca 1 h čaj či polévka). Světlice, rakety a podobné signalizační věci sice také mají svůj smysl, ale u nás někde v hustém lese moc ne (to si raději dejte do vesty anebo KPZ píšťalku). Výše řečené zde mohou být dokonce i zdrojem požáru!

Tři lidé na výletě v horách

Připravovat se dnes na nějaké problémy je nutné nejen po stránce fyzické a dušení, ale také ohledně svých znalostí. Znáte základy navigace se Sluncem i bez? Máte nějaké to vybavení pro každou sezónu? Umíte používat buzolu a kompas? A kolik znáte jedlých rostlin a hub po cestě?

Vybavení a nástroje

Při vybírání podobných věcí do vaší 72hodinové sady na přežití pamatujte na to, že jde o věci improvizované, dočasné a není třeba, by byly extrémní váhy. Když budete soušku kácet o 10 minut déle, vcelku nic se nestane.

Plnohodnotná pila je nejvíce komfortní, ale též i nejvíce neskladná. Ruční pila (a klidně i skládací pilka) poslouží také přijatelně a je to v míře mnohem pohodlnější (20+ cm břicho již není tak moc ani pro skutečně malý batoh)

Jaké věci můžete potenciálně přidat do vaší 72hodinové sady na přežití?

Je jisté, že většinu z nich již máte někde doma / na chatě, proto není potřeba za ně složitě utrácet. I zde ale domýšlejte věci do důsledků: polní lopatka je na zmrzlou zem poměrně na nic, kdežto malý armádní krumpáč ji zvládne jako nic. Děti nepotřebují v batohu lepidlo, manželka krumpáč atd. Dětem a ženě mimochodem přibalte a vysvětle základy použití survivalové píšťalky vždy a to pro případ, že by se někde ztratili!

Osobní věci a léky

Když přemýšlíte, co si asi tak dáte do své 72hodinové sady na přežití, tak i zde by vaším mottem mělo být, „Co by se mi asi tak mohlo hodit v rámci tří dní maximálně?“.

Asi ta nejdůležitější věc zde bude vaše lékárnička. Pokuste se najít co nejmenší, nejlevnější a nejvybavenější lékárničku zároveň (dětem poslouží i náplasti). Nejznalejší osoba by měla mít logicky i nejvybavenější lékárničku. Každý by měl mít u sebe i vše, co potřebuje ke své normální funkci (inzulín, léky na srdce, …).

Nezapomínejte, že budete mimo domov a dost možná jíst a pít věci z divočiny, takže přibalte i nějaké léky na průjem a podobné věci.

Osobní věci patrně budou zahrnovat náležitosti na hygienu (kartáček + mezizubní kartáček pro každého, toaletní papír, ženské věci, hřeben, …). Chce to také mýdlo, pastu, šampon a případné speciální věci pro opravdu velmi malé děti.

Doporučené produkty

Osobní dokumenty a peníze

S ohledem na míru byrokracie v naší civilizaci to bude docela jistě výzva, ale i tak se o to pokuste. To bude dost záviset i na tom, jaké asi dokumenty budete potřebovat (pas není jak známo v EU třeba). Určitě je držte pohromadě (a v nehořlavém pouzdře), ať se snáze třídí a rovnají.

Ve vaší 72hodinové sadě na přežití budete potřebovat

 • Kopie / Originály všech zásadních dokumentů pro případ, že by originály lehly popelem (rodný list, vůle, pojištění, bankovní listiny, …).
 • Kreditní karty a informace k nim
 • Předplacené karty pro mobily
 • Očkovací průkazy
 • Peníze v hotovosti
 • Další věci, jenž pokládáte za důležité (unikátní fotky apod.).

Jak zařídit, aby mi 72hodinová sada na přežití sloužila co nejdéle a nejlépe?

Je vhodné, abyste ji vzali na nějaký testovací výlet sám či s rodinou a odladili případné mušky (málo hygieny, zbytečný nástroj, …). Vy i každý člen vaší rodiny by měl umět sám svůj kousek kompletně obsloužit při případ, že se někde ztratí.

Na závěr snad jen již pár posledních poznámek

 • Aktualizujte svoji 72hodinovou sadu na přežití každého čtvrt až půl roku (pravidelně). Jen tak si budete moci být jisti, že jídlo i léky + baterie zde obsažené budou stále v pořádku.
 • Dětem i sobě můžete přihodit něco lehkého pro zábavu (karty třeba či malé magnetické šachy a dámu)
 • Teenageři možná vyjádří přání sbalit se sami, což klidně respektujte. Chybami se člověk učí, že ano…

Mrkněte na nabídku zboží v sekci "Přežití v přírodě", kde veškerý sortiment najdete.

Doporučené produkty

Čtenáře dále zajímá