📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Co by měla obsahovat EDC?

22. ledna 2023Rady a tipyOndřej KrotilDoba čtení 5 minut

Noste u sebe věci, které vám mohou zachránit život. Nikdy nevíte, kdy se vám budou hodit. Mohou pomoci vám, nebo někomu z vašeho okolí. Nechte se od nás v tomto článku inspirovat a doplňte svou každodenní výbavu.

Určitě znáte pojem EDC, který v překladu neznamená nic jiného, nežli Every Day Carry, tedy každodenní nošení. Jde o sadu užitečných předmětů, které má každý u sebe. A proč je vlastně nosíme u sebe? Jsou to věci takzvaně pro strýčka příhodu, protože nikdy nevíme, kdy je budeme potřebovat.

EDC vybavení v batohu

Představíme vám několik předmětů, které v civilním životě skvěle využijete a budou se vám hodit ve stavu nouze.

Otvírák na lahve: si můžete připnout na své klíče. Otvíráky jsou mnohdy ve formě multitoolů a mohou obsahovat i sadu na povolování šroubů a matek.

Mobilní telefon: bez mobilu ani ránu. To se samo sebou rozumí. Moderní telefony v sobě mají zabudovanou poměrně efektivní svítilnu, která využijete například při chůzi na odlehlých silnicích, kde nejsou pouliční osvětlovače.

Zavírací kapesní nůž Gerber Remix

Zavírací kapesní nůž Gerber Remix

Kapesní nůž: to je základní a také nejoblíbenější položka na seznamu EDC. Není to jen o řezání krabic a poštovních obálek. Kapesní nůž je parťák, který se vždycky může hodit i v krizových situacích.

Zapalovač pro přežití: je lhostejné, jestli jste kuřáci nebo ne. Pokud se dostanete do těžké krize, tak rozdělání ohně je základ. Pokud oheň neumíte rozdělat svépomoci, pak si na cesty nezapomeňte vzít zapalovač.

Taktická svítilna: taktickou svítilnu využijete při svých dalekých cestách nebo v nouzových případech. Chystáte se někam dál? Pak zvažte, jestli si taktickou svítilnu nepřibalit do zavazadla.

Sluchátka: na svých dalekých cestách jistě využijete sluchátka, které vám budou při poslechu hudby nebo podcastu krátit dlouhou chvíli.

Píšťalka: píšťalka má dvojí využití. Jednak pomocí ní můžete odradit potenciálního útočníka někde ve městě, ale stejným způsobem můžete přivolat záchrannou hlídku v případě nouze.

Nůž na krk: jsou nože, které můžete nosit jako přívěsek na krku. Takový nůžu je okamžitě po ruce.

Taktické pero: propiska a zároveň velmi účinný prostředek na sebeobranu. Taktické pero mějte vždy při ruce, protože jde i mimořádně účinný kousek do vaší výbavy EDC.

Náramek z paracordu: mnozí tento náramek nosí jen tak pro okrasu. Ale paracord má desítky možností k využití. Nezapomínejte na to. Inspiraci můžete najít v našich článcích

Nabíječka do telefonu/powerbanka: tady není potřeba mnoho dodávat. Telefon potřebujeme v pohotovostním stavu a bez energie je nám k ničemu.

Taktické sluneční brýle: sluneční brýle jsou cool, ale jen některé jsou kvalitní. Pořiďte si skutečnou kvalitu a chtějte od brýlí víc, než nabízejí běžné spotřební značky.

Brýle Wiley X Gravity

Brýle Wiley X Gravity

Deka pro přežití: pokud se chystáte na výlet, zabalte si pro případ nouze deku. Je to miniaturní balíček, který umí zachránit život.

Multitool: jde o víceúčelové nářadí, kde naleznete například kleště, šroubovák, nůž, ostrou čepel a jiné. Perfektní věc do kempu a do outdooru. Podívejte se do našeho Průvodce výběrem multifunkčního nářadí a zjistěte více. 

Pepřový sprej: netřeba více dodávat. Klasický pepřák využijete při sebeobraně.

Osobní alarm: další věc, která pomáhá vaší bezpečnosti a umí spolehlivě odradit nežádoucí osobu.

Paralyzér: vysoce výkonná a účinná zbraň, která nezabíjí, ale umí odvrátit hrozící nebezpečí od útočníka.

Středně velký zavírací nůž: jak již bylo nadneseno výše. Nůž se nikdy neztratí a neztratí se vám ani středně velký skládací nůž. Jen si dejte pozor na délku. V některých zemích jsou nože omezeny na délku čepele, která nemusí odpovídat rozměrům vašeho nože.

Poznámkový blok a tužka: nosit poznámkový blok spolu s tužkou již dávno není záležitostí spisovatelů. Pokud si chcete zaznamenávat nápady, tak starý dobrý papír s tužkou jsou stále tím nejlepším.

Dezinfekční prostředek na ruce: malou lahvičku s dezinfekcí na ruce oceníte při delších výšlapech nebo v kempu.

Podpalovač: rozdělat oheň je poměrně velká dovednost. S podpalovačem tyhle starosti řešit nemusíte. Jdete-li na výlet, pak nástroje na rozdělání ohně nezapomeňte mít u sebe.

Autor článku
Ondřej Krotil
Badatel a autor knihy Kriminalistické otazníky je rodák z Podkrkonoší. Jeho největším koníčkem jsou záhady, historie, kriminalistika, ale nevyhýbá se ani jiným oborům. V současnosti pracuje na případech nevyřešených vražd, podivných sebevražd, únosů nebo i záhadných zmizení. Dříve spolupracoval s televizemi TV Prima a Seznam TV jako autor investigativních reportáží v pořadech Josefa Klímy. Své znalosti se snaží zúročit především na literárním poli.

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny