📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

10 klíčových věcí pro každý outdoorový výlet

16. prosince 2019Rady a tipyHájek PetrDoba čtení 19 minutPřečteno: 160x

Zabalit si sadu „Desítku klíčových věcí pro outdoor“, to je užitečný zvyk a to kdykoliv tehdy, když jen třeba položíte svoji nohu do lesa nebo divočejší krajiny okolo, dokonce i jen pro jednodenní výlety. Je faktem, že na rutinním kratším výletu sice využijete jen pár věcí, pokud vůbec, ale kdyby se snad něco pokazilo, pak teprve oceníte hodnotu věcí, jen jsou klíčové pro vaše přežití. Na co tedy nikdy nezapomenout, pakliže chcete přežít?

Zabalit „Desítku klíčových věcí pro outdoor“ je užitečný zvyk a to kdykoliv tehdy, když jen třeba položíte svoji nohu do lesa nebo divočejší krajiny okolo, dokonce i jen pro jednodenní výlety. Je faktem, že na rutinním kratším výletu sice využijete jen pár věcí, pokud vůbec, ale kdyby snad se něco pokazilo, pak teprve oceníte hodnotu věcí, jenž jsou klíčové pro vaše přežití.

Vyrazit na hory sám, to vyžaduje mnoho zkušeností a ještě více výbavy, abyste danou akci v pořádku zvládli. Je třeba myslet opravdu i na ten sebemenší detail, jelikož člověk nikdy neví, na co narazí. Určitě je ale  dobré vždy mít i KPZ / Krabičku Poslední Záchrany. Také zanechte doma pokaždé informaci o tom, kam se chystáte.

Původní verze balíku „Desítka klíčových věcí pro outdoor“ (v originále „Ten Essentials list for outdoor“) byla dána dohromady v letech 1930. dobrodruhy, horolezci a outdooráky z oblasti Seattlu, aby těmto lidem pomohl lépe se poprat s nepříjemnostmi a nástrahami venkovních oblastí. Dříve tento seznam zahrnoval: mapu, kompas, sluneční brýle, krém proti Slunci, extra oblečení, svítilnu / čelovku, sadu první pomoci, sadu na rozdělání ohně (sirky + nějaká podpora hoření), nůž a extra jídlo.

Jak šel čas, tak se se seznam rozvinul do více systémového přístupu. Podívejme se tedy, jak vypadá dnes?

Moderní aktualizovaná sada deseti klíčových věcí pro outdoor

 1. Navigace – mapa, kompas, výškoměr, GPS, osobní lokalizační maják (PLB) anebo satelitní vysílač zpráv.
 2. Čelovka – a k ní sada extra baterií.
 3. Ochrana proti Slunci – brýle proti slunci, šaty na ochranu před sluncem a krém proti slunci.
 4. Sada první pomoci – včetně repelentu a věcí pro péči o nohy. 
 5. Nůž – plus sada na broušení a opravy.
 6. Oheň – sirky, zapalovač, troud a vařič. 
 7. Přístřeší – nesené stále vždy a všude (i lehký bivakovací pytel).   
 8. Extra jídlo – více jak očekávané minimum.
 9. Extra voda - více jak očekávané minimum. 
 10. Extra šaty - více jak očekávané minimum.

Přesně nesené věci v každé sekci se mohou lišit podle toho, jak sadu přizpůsobíte pro potřeby konkrétního výletu. Kupříkladu, na snadný jednodenní výlet, kde bude snadná navigace si můžete vzít: mapu, kompas, PLB a necháte GPS i výškoměr doma. Na delším výletu se můžete naopak rozhodnout vzít více z těchto věcí, abyste byli ohledně své navigace jistější. Když zvažujete, co vše z toho vzít a co necháte doma, tak je užitečné uvážit věci jako je počasí, obtížnost trasy, trvání výletu, vzdálenost od pomoci, … 

Pakliže se chcete dozvědět více informací o každém z těchto deseti klíčových prvků výbavy, čtěte níže. 

1. Navigace

Aktuální navigační prvky jsou poměrně rozsáhlé a zahrnují celkem pět věcí užitečných a nezbytných pro cestování a navigaci někdo daleko mimo (i poblíž) civilizaci: jde o mapu, kompas, hodinky s výškoměrem, GPS zařízení, osobní lokalizační zařízení (PLC). Zde jsou další detaily:

 • Mapa – topografická mapa by vás měla doprovázet na jakémkoliv výletu, jenž je delší jako krátké a „nemožné se ztratit!“ trasy. Nebo často navštěvované prostory, kde to době znáte. Naučte se též tuto map dobře číst.
 • Kompas – kompas je spolu se znalostmi o čtení map vitální součástí vaší outdoorové výbavy a nezbytný tehdy, když někde v lese nebo jiném neznámém místě zabloudíte. Mnoho ze smartphonů, GPS zařízení a hodinek dnes elektronické kompasy obsahuje, ale je moudré nést i další, tradiční a to ideálně typu buzola. Neváží skoro nic a baterie mu nikdy nedojdou. Opět se jej naučte používat. Mimochodem, kompas se zrcátkem se dá využít k signalizaci.
 • GPS – co se týče moderních GPSek, tak ty vám umožňují pohodlně a přesně navigovat, i zaznamenat trasu na digitální mapě. Modely určené pro outdoor mívají tužší kastli a odolnost na vodu, takže jí rozhodně dejte přednost. Další dnes populární cesta je smartphone + GPS aplikace zde. Uvažte ale, že většina smartphonů je více křehkých, takže asi bude třeba k němu obstarat i pouzdro ochranné. Ať se již rozhodnete pro co chcete, tak pamatujte vždy na to, že jsou to věci závislé na signálu a zdroji energie. Když tedy na ně sázíte standardně, tak si neste solární USB nabíječku a Powerbanku nebo snad záložní baterii (resp. Kombinaci všeho dle potřeb konkrétní akce).
 • Hodinky s výškoměrem – jde určitě o cenné navigační extra stojící za zvážení. Využívá barometrického senzoru k měření tlaku vzduchu +  GPSky pro výpočet výšky. Tím můžete sledovat jednat postup na mapě a i snáze určíte místo, kde jste.
 • Osobní lokalizační maják (PLB) anebo satelitní vysílač zpráv – tyto hračky se dají použít k upozornění ochranných složek v případě, že jste na tom skutečně zle. Po aktivaci určí vaši polohu za pomoci GPS a odešlou signál skrze komerční nebo státní satelit. Osobní lokalizační maják (PLB) anebo satelitní vysílač zpráv jsou určitě výborná záloha pro případ, že se nemůžete spolehnout na váš smartphone. 

U některého typu vybavení ani při nejlepší vůli nesbalíte náhradní (jako třeba lyže a lyžařské boty). Jaký tedy máte záložní plán, kdybyste je někde zlomili? Vyrobíte si z nich sněžnice a sejdete dolů? Zavoláte známému s vrtulníkem? Zavoláte na horskou službu? Mít jak opravit svoji výzbroj může být někdy zcela kritické.

2. Čelovka 

Musíte být schopni najít svoji bezpečnou cestu skrze divočinu i v noci, proto je čelovka zcela nezbytná jakožto ideální zdroj světla pro podobné hrátky. Čelovka je preferovaná volba pro většinu cestovatel v divočině i na odlehlém venkově, jelikož stále máte i volné obě ruce pro co potřebujete. Ať již vaříte něco nebo se snažíte upevnit trekingové hole, je to dokonalý pomocník. Ale musíte mít i záložní baterie.

Doporučené produkty

3. Ochrana před sluncem

Vždy u sebe mějte a noste sluneční brýle, krém na opalování a ochranné šaty. Když tak totiž neučiníte, hladce se vám naopak dostane spáleniny v daných místech či dokonce něčeho jako sněžné slepoty. To vše jsou krátkodobé efekty, dlouhodobé jsou předčasné stárnutí kůže, rakovina kůže a katar oční.

 1. Sluneční brýle – kvalitní sluneční brýle jsou pro vás neocenitelné. Speciálně pak v outdoorové oblasti, kde musíte oči za každou cenu chránit před potenciálně škodícím zářením. Když budete delší čas na ledu nebo sněhu, tak budete potřebovat extra-tmavé. Většina moderních slunečních brýlí poskytuje 100% ochranu před UVA i UVB zářením, což je u kvalitních brýlí zcela nezbytné! Záření typu UVB se vám může postarat o spálenou kůži i katar oka. Skupinka by měla nést aspoň jedny rezervní pro případ, že je někdo zapomene nebo někam spadnou či je ztratí. 
 2. Opalovací krém – když budete trávit celé hodiny a dny venku, tak to vás zcela nepochybně vystaví ultrafialovým paprskům, jenž způsobují sluneční popáleniny, předčasné stárnutí kůže, ba i rakovinu kůže. Je proto doporučeno používat opalovací krém, abyste svoji expozici UV minimalizovali. Když budete vybírat podobný krém, tak experti doporučují sluneční ochranný faktor aspoň 15 (SPF). Raději ale SPF 30, když zde budete stále. Pomáhá opět blokovat UVA a UVB. Co se týče použití, tak jej naneste bohatě a pečlivě na veškerou exponovanou kůži. UV paprsky se odráží od sněhu a vody, takže nezapomeňte ani na místa zespoda hlavy a nosu. V závislosti na celé řadě faktorů (teplota, pocení, hodina dne, …) se doporučuje opětovně nanášet krém klidně i každé dvě hodiny. Nezapomeňte ani na balzám na rty odolný proti UV.
 3. Šaty chránící před Sluncem - i šaty mohou být efektivní protekce před UV paprsky a aktivní ochrana, aby se jich méně propracovalo až k vaší kůži. I tak ale nejste před použitím krému stále bezpeční: pořád ho totiž musíte nanést na všechny místa odhalená a vystavená i nyní slunci (krk, obličej, ruce, …). Řada moderních syntetických látek nebo šatů se dodává i s informací o ultra-fialovém protekčním faktoru (UPF). Tím opět poznáte, jak si povede proti UVA a UVB. Chce to také klobouk (s velkým okrajem po celé délce).
Doporučené produkty

Jedna z těch nejdůležitějších věcí, na jaké byste opravdu nikdy neměli zapomenout, je i kvalitní ochrana zraku a kůže před sluncem, jelikož sníh, led a voda jeho paprsky koncentrují a zpětně odráží. Je nutná ale i ochrana jakékoliv stále odhalené kůže a to s opalovacím faktorem nejméně 15.

4. Sada první pomoci

Je to nezbytná součást vaší výbavy. Nosit ji ale jen, to je jen půlka vašich povinností – musíte ji totiž také dokonale ovládnout co do funkce. Předem připravená sada první pomoci z vás odstraňuje nárok na to, abyste si ji sestavili sami. Ale i když ji kupujete,  určitě si ji trochu zosobněte, ať ji máte upečenou skutečně na míru vaší v míře 100%.

Každá sada první pomoci by ale měla obsahovat léky a vybavení na léčbu puchýřů a otlaků, samolepící náplasti i obvazy, pár polštářků gázy, pásku lepící, dezinfekci (nedávat do čaje a nepít!), postačí běžně dostupné léky na bolest, tužku a papír, rukavice gumové, zrcátko + pinzetu na klíšťata, … 

Dedikovaná lupa je sice také super, ale jednu máte již stejně na buzole. Pokud jste sám, můžete vše ještě patřičným směrem doladit. A totéž platí i v případě, že jede parta a berete lékárničku jen někteří. …

Určitě je dobrý nápad i přiložený malý průvodce první pomoci toho, jak na léčbu nejčastějších problémů.

5. Nůž

Nože jsou užitečné pro opravy vybavení (speciálně „švýcarský“ s šídlem), k přípravě jídla a též i výrobě troudu či snad tuně dalších činností. Jsou zcela nezbytné opět a neměly by nikdy chybět. Každý dospělý ze skupiny by měl mít jeden.

Základní nůž má jen jedno ostří (možná dáváte přednost výklopnému), pokročilejší verze (stejně jako dnes tak populární multi-tooly) ale obsahují také šroubovák, otvírák konzerv, nůžky, malý nůž, … Čím variabilnější jsou vaše potřeby (třeba vedete partu nováčků), tím vybavenější si můžete vzít. 

Spolu s nožem je dobré mít po ruce i sadu na opravy výzbroje (čím více mimo běžné cesty budete, tím důležitější ji asi i shledáte). Užitečné jsou ale hlavně věci jako: lepící páska, provázek, něco na opravu roztrhnutých látek, samodržící plastové proužky (také ty se zpětnými zuby), zavírací špendlík, součástky na opravu vodního filtru, zlomeného stanového kolíku, vařiče, spací podložky, maček, lyží a sněžnic.

Doporučené produkty

6. Sada pro rozdělání ohně

V případě nouze potřebujete mít spolehlivé vybavení a zdroje k tomu, abyste spolehlivě rozdělali a udrželi oheň. Pro řadu lidí to asi bude známý plynový zapalovač, ale sirky mají své výhody též (plyn se ve velké zimě skoro neodpařuje). Sirky by ale měly být v nepromokavém pouzdře nebo verzi. Běžné sirky pro chataře a domácnosti jsou příliš nespolehlivé a chatrné, takže sázet na ně v nouzi není dobrý nápad, natož na ty papírové.

Podpora ohně, jak napovídá její jméno koneckonců, je prvek, jenž vám rychle pomůže nastartovat oheň a je nepostradatelný ve vlhku. Ideální podpora ohně vám zapálí oheň rychle a na dost dlouho na to (pár sekund), abyste mohli dát okolo troud a palivo. 

Dobrá volba jsou dřevěné třísky ve smůle, suchý troud v plastovém pytlíku, svíčky čajové, pasta z vazelíny a dokonce i kousky přírodních látek. 

Pro místa třeba nad hranicí stromů, kde není k dispozici dřevo bude nezbytné mít kamínka / vařič a to pro nouzové uvaření i zahřání.

Když se pohybujete v místech, kde určité zdroje nejsou (voda, dřevo, …), tak pak nezbývá, nežli je nést s sebou v přiměřené míře. Zcela dokonale odhadnout ale dopředu, kolik budete potřebovat paliva však bývá značně ošidné, jelikož počasí se mění co chvíle, takže se nedá zcela dokonale odhadnout ani na pár dní, natož týdny dopředu.

7. Nouzové přístřeší - lehký bivakovací pytel

Vždy u sebe mějte nějaký z typů nouzového přístřeší, co vás ochrání před větrem, deštěm a dalšími živly v případě, že někde ztroskotáte a musíte nouzově nocovat někde na trase.

Jedna z možností je ultralehká celta anebo lehký bivakovací pytel či také známá stříbrná mylarová termofólie (nic neváží, takže klidně neste dvě – jedna na vás a druhá na přístřeší), v nouzi lze ale využít i pončo nebo snad nějaký velký plastový pytel, na jaký jste po cestě narazili. 

Je důležité si uvědomit, že je tento typ ubytování pouze přístřeší nouzové! Pořádný stan v kempu je obvykle lepší volba. 

8. Extra jídlo

Vždy u sebe mějte jídlo aspoň na jeden další den pro případ, že by něco způsobilo, že by se váš výlet protáhl (něčí zranění či špatné počasí). Je dobrý nápad použít věci, co nepotřebují vařit a mají dlouhou trvanlivost. Super je vše od sušeného ovoce, přes Meat Jerky, až po energetické tyčinky, ořechy a semena (600-700 kalorií na rozdíl od 450 +/- ve sladkostech a škrobu v nudlích třeba).

Když jdete na delší cesty v zimní čas, tak zvažte, zda s sebou nevzít i více jak pouze jednodenní zálohu (na Aljašce klidně můžete čekat na počasí i týden)!

9. Extra voda

Je nezbytné nést dostatek vody pro celou vaši akci a je také třeba mít vybavení a znalosti na to, jak si vyčistit tu, na jaku narazíte. Možná to bude chemické čištění, hi-tech filtr nebo jen vařič na rozpouštění sněhu, musíte mít nicméně konkrétní představu, vybavení (i dostatek nádob) a příslušné palivo pro danou věc.

Většina lidí potřebuje během normální aktivity (procházka) a teplot asi tak půl litru za hodinu akce. Možná ale bude nezbytné, abyste jí nesli více. To vše bud záležet na řadě faktorů přitom: počtu lidí a jejich vybavení, dostupnosti sněhu, potoků a pramenů, venkovních teplotách, výšce, stupni námahy, … 

Jako výchozí objem neste aspoň jednu láhev na pití a jeden vodní vak. Jak pak narážíte na použitelné zdroje, doplňte je a hydratujte se zde. 

10. Extra šaty

Prostředí a počasí se může během dne neuvěřitelně změnit a teploty mohou klesnout i o 30-40° C. Speciálně na horách a v zimě. Podmínky se rázem mohou změnit za mimořádně větrné, vlhké či chladivé a to je bohužel leckdy nevyhnutelné, když si někde natáhnete jako naschvál sval. 

Je nutné nést proto i extra záložní oblečení, nežli jaké je potřeba jen přímo k výletu. 

Když váháte, co si vzít, tak si promyslete, co byste asi potřebovali k přežití dlouhé neaktivní periody někde na cestách. Běžná volba je zde další vrstva spodního prádla, šátek nebo kukla, extra ponožky, extra rukavice či syntetická vesta nebo bunda. V zimní čas to bude rozhodně chtít co nejlepší izolaci v oblasti horní poloviny těla i nohou. 

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny